Ceny ropy gwałtownie spadają. Paliwo nie tanieje tak szybko. Dlaczego?

Ceny ropy naftowej od czterech lat nie były tak niskie. Tania ropa to tanie paliwo? Tak, ale nie na każdej stacji benzynowej kwoty te spadają w tak szybkim tempie. Zapytaliśmy eksperta, dlaczego tak się dzieje i jakich cen możemy się spodziewać na koniec roku.
Obecnie baryłka ropy naftowej kosztuje 68,53 dol. na giełdzie w Nowym Jorku i 72,3 dol. na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie. To najniższe kwoty od czterech lat. Chociaż ceny ropy mają przełożenie na ceny paliw, nie na wszystkich stacjach benzynowych spadają w tak szybkim tempie.

- Cena benzyny nie wynika tylko i wyłącznie z cen ropy naftowej, ale wielu innych składowych - mówi pieniądze.gazeta.pl Urszula Cieślak z BM Reflex. - Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę akcyzę oraz stosunek złotego do dolara, a dopiero potem ropę - dodaje.

Ceny zmieniają się codziennie

Średnia cena benzyny bezołowiowej 95 kosztuje 4,96 zł/l, zaś oleju napędowego o 5 gr mniej. Dlaczego jednak na jednej stacji zapłacimy poniżej 5 zł/l za paliwo, a na drugiej nawet o kilkadziesiąt groszy więcej?

Wszystko zależy od częstotliwości dostaw na stacje benzynowe. - To właściciele stacji decydują o częstotliwości dostaw paliwa. Jeśli więc dzisiaj trafia na daną stację kilkudniowy zapas benzyny za cenę X, a pięć dni później ceny w rafineriach spadły o 100 zł, to dystrybutor nie może sprzedać tej partii paliwa taniej o 100 zł, tylko brać pod uwagę cenę zakupu - twierdzi Cieślak. Dopiero kolejna dostawa pozwoli stacji na obniżenie cen.

Warto dodać, taka sytuacja ma miejsce tylko w przypadku cen detalicznych. Ceny hurtowe paliw zmieniają się codziennie. Jak więc rafinerie ustalają ceny paliwa?

- Rafinerie sprzedają paliwo dystrybutorom na podstawie bieżących cen paliw gotowych, ustalonych dla całego rynku europejskiego - mówi Urszula Cieślak. Nie ma znaczenia więc, za ile dana rafineria kupiła ropę, a obecna cena dla już wyprodukowanego paliwa.

Spadek nawet o 15 groszy

Ekspertka zaznacza, że spadki cen paliwa już są wyraźne i mogą nie ustawać. - Jeżeli ceny ropy nie wzrosną, na koniec roku paliwo powinno być tańsze o 10-15 gr/l niż obecnie. Jest duża szansa, że będzie to cena poniżej 4,80 zł/l - mówi.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

POLUB NAS
Więcej o:
Komentarze (4)
Ceny ropy gwałtownie spadają. Paliwo nie tanieje tak szybko. Dlaczego?
Zaloguj się
  • janzenobek

    Oceniono 11 razy 3

    a dlaczego LPG nie tanieje na stacjach? Gaz do samochodów nigdy nie był tak drogi w porównaniu do benzyny. Zawsze kosztował mniej niż połowę ceny benzyny.

  • Hanter Honey

    0

    Gaz do samochodów to produkt uboczny produkcji będzyny. I to jest właśnie dziwne, że gaz nie tanieje. Już powinien kosztować w granicach 2zł.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX