Cena ropy poniżej 40 dol. za baryłkę? Giełda CME: To możliwe. Inwestorzy szukają sposobów na czarny scenariusz

Inwestorzy zaczęli obstawiać, że ceny ropy WTI spadną poniżej 40 dol. za baryłkę. Giełda towarowa w Chicago (Chicago Mercantile Exchange) zanotowała 669 tys. opcji, które staną się bezwartościowe, jeżeli ceny ropy nie spadną poniżej 35 dol. - podaje "Puls Biznesu" za "Financial Times".
Drastyczne spadki notowań ropy powodują, że inwestorzy giełdowi starają się przewidzieć, jak w najbliższym czasie zmieni się cena surowca i jak na tym zarobić. CME podaje, że w ciągu dwóch tygodni aż czterokrotnie zmieniła się liczba opcji, które będą zupełnie bez wartości, jeśli cena ropy nie spadnie poniżej 40 dol.

- Zawarcie takich transakcji oznacza obstawienie najgorszego możliwego scenariusza na rynku ropy. Jeżeli ta strategia się powiedzie, ci inwestorzy okażą się geniuszami. Jeśli jednak zawiedzie, to nie poniosą oni jakiś znaczących strat - komentował dla dziennika "Financial Times" Raymond Carbone, prezes firmy brokerskiej Paramount Options.

Co się jednak stanie, jeśli czarny scenariusz się nie sprawdzi? "Puls Biznesu" podaje, że niektórzy komentatorzy porównują takie inwestycje, jak zakup losu na loterii. "Financial Times" informuje, że ceny ropy mogą wciąż spadać, aż do momentu, kiedy producenci będą zmuszeni do zmniejszenia produkcji. Zaś Jan Stuart, ekonomista w banku Credit Suisse twierdzi, że 35-40 dol. za baryłkę ropy jest możliwe np. w przypadku ciepłej zimy na półkuli północnej.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

POLUB NAS


Więcej o:
Komentarze (4)
Cena ropy poniżej 40 dol. za baryłkę? Giełda CME: To możliwe. Inwestorzy szukają sposobów na czarny scenariusz
Zaloguj się
 • mikejar

  Oceniono 2 razy 2

  I to jest WIADOMOSC. Ropa po $40.- Putin do wiezienia lub na Sybir. Ukraina w calosci z Krymem wlacznie Janukowycz wraca do Kijowa do konca zycia.

  Wspanialy scenariusz i nawet REALNY. Milego dnia !!!!!!

 • tacx

  Oceniono 7 razy 1

  no cóż... Drodzy sąsiedzi ze wschodu. Wasz czas się powoli kończy. A ja myślałem ze muszę czekac do momentu gdy ziman fuzja stanie sie źródłem taniej energii która rozbroi kremlowskiego watażkę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX