Putin znów wesprze banki dotknięte sankcjami. Pieniądze wyjmie z państwowego funduszu

Władimir Putin zapowiedział, że do rosyjskich banków trafi część pieniędzy zgromadzonych na czarną godzinę w dwóch państwowych funduszach. Nie sprecyzował jednak wysokości przewidywanego wsparcia.
Jak podaje Reuters, największe rosyjskie banki, m.in. VTB, Gazprombank i Rosyjski Bank Rolny zostały odcięte od zewnętrznego finansowania z powodu zachodnich sankcji nałożonych na Rosję. Musiały zatem zwrócić się do państwa o udzielenie wsparcia, aby mogły skutecznie uregulować swoje zobowiązania.

- Mamy znaczne kwoty wewnętrznych oszczędności, powinny one stać się skuteczną inwestycją - powiedział Putin. - Przy wykorzystaniu naszych rezerw, przede wszystkim Funduszu Dobrobytu Narodowego, proponuję zrekapitalizować główne krajowe banki - dodał. Nie powiedział jednak, jak duże wsparcie przewiduje.

Według stanu na 1 listopada wartość FDN była szacowana na 81,7 mld dolarów. FDN to jeden z dwóch rosyjskich funduszy państwowych. Drugim jest Fundusz Rezerwowy gromadzący dochody z ropy naftowej na wypadek deficytów budżetowych.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

POLUB NAS


Więcej o:
Komentarze (6)
Putin znów wesprze banki dotknięte sankcjami. Pieniądze wyjmie z państwowego funduszu
Zaloguj się
 • fagusp

  Oceniono 30 razy 22

  Te 81 miliardów w funduszu to niby dużo. Ale kolejka chętnych po pieniądze z niego jest już dosyć długa: Gazprom, Rosnieft, Gazociąg Siła Syberii i dużo, dużo innych... Jednak nie napiszę, że się obawiam, że nie wystarczy dla wszystkich. Ponieważ jestem pewien, że wystarczy tylko dla nielicznych.

 • spluwa-orginal

  Oceniono 25 razy 21

  Machaj jeszcze dluzej szabelka ,a rezerw z " dobrobyty " ci zabraknie.

 • kingsizemax

  Oceniono 18 razy 18

  W ciągu jednego roku po funduszu dobrobytu pozostaną tylko wspomnienia.

 • jotys

  Oceniono 12 razy 12

  po funduszu dobrobytu zostanie fundusz biedy - tylko czarodziej Wołodia potrafi takie sztuczki.

 • grr-5

  Oceniono 2 razy 2

  Cieszy mnie to.Kolejne miliardy ze skarbca tego bandyckiego państwa wyparują.Chyba nikt nie ma złudzeń że na dłuższą metę nic to nie pomoże tym bankom o ile sankcje i niskie ceny ropy się utrzymają.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX