Ile kosztuje wychowanie dziecka? Niemało. "Łączna kwota sięga nawet 200 tys. zł"

Wychowanie dziecka to niemały wydatek. Centrum im. Adama Smitha obliczyło, że 20 pierwszych lat życia kosztuje minimalnie 176 tys. zł. Koszt ten wzrasta, jeśli wychowanek decyduje się iść na studia - podaje RMF FM.
Wychowanie jednego dziecka kosztuje od 176 tys. zł do 190 tys. zł. Na koszty te składają się pierwsza wyprawka dla niemowlęcia, ubrania na 20 lat życia, wakacje, szkoły i kursy. Jeżeli dziecko zdecyduje się pójść na studia, wtedy do sumy trzeba doliczyć kolejne 55 tys. zł.

Wyprawka

Kompletowanie pierwszej wyprawki rozpoczyna się już w czasie ciąży. Koszt wózka dziecięcego to ok. 1,5-4 tys. zł. Fotelik samochodowy to wydatek rzędu 0,6-1 tys. zł - informujeRMF FM. A to tylko początek.

Najwięcej zapłacimy za pieluchy, które kosztują ok. 50 zł za 70 sztuk. W ciągu miesiąca wydatek ten może urosnąć do ponad 100 złotych. Ponadto wszelkie maści, kremy na odparzenia, płyny do kąpieli to koszt kolejnych kilkuset złotych miesięcznie.

W pierwszych miesiącach życia zalecane są także szczepienia. Oczywiście możemy zdecydować się na te refundowane, jednak są one dużo mniej komfortowe. Jak szacuje RMF FM, w pierwszym roku życia dziecka na szczepienia wydaje się nawet 2,5 tys. zł.

Każde kolejne dziecko kosztuje mniej

Jak twierdzą analitycy z Centrum im. Adama Smitha, organizacji zajmującej się badaniami spraw publicznych, wychowanie każdego kolejnego dziecka jest nieco tańsze. Drugie dziecko kosztuje 80 proc. tego, co pierwsze, a trzecie - 60 proc.

A więc za utrzymanie dwojga dzieci do 20. roku życia zapłacimy 317 tys. zł, zaś za troje 422 tys. zł.

W innych krajach wcale nie jest taniej. Jak wyliczył Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych, wychowanie dziecka urodzonego w 2013 roku będzie kosztowało 214 tys. dol. Największe koszty to utrzymanie i transport - prawie 108 tys. dol. Samo jedzenie to wydatek rzędu 40 tys. dol. przez 18 lat życia.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

POLUB NAS
Więcej o:
Komentarze (48)
Ile kosztuje wychowanie dziecka? Niemało. "Łączna kwota sięga nawet 200 tys. zł"
Zaloguj się
 • johnywozniak

  Oceniono 28 razy 20

  Ciekawe czy uwzględnili koszty żłobka i przedszkola (600-1000 zł miesięcznie) albo ewentualnie niani 1600+ miesięcznie. W tych samorządowych chronicznie brakuje miejsc. Dzieci kosztują - nikt się sprzeczać nie będzie. Brakuje albo pomocy państwa w zapewnieniu odpowiedniej infrastruktury (w/w żłobki i przedszkola) albo pozwoleniu rodzicom na godziwe zarabianie (m.in. dzięki między obniżce podatków). Nie ma ani jednego ani drugiego a wszyscy mówią jak to nam dzieci brakuje w tym kraju...
  ---
  likwidacja-konta.pl
  Serdecznie Pozdrawiam

 • perun1984

  Oceniono 28 razy 12

  Mieliśmy z Żoną dla Syna nianię przez 12 miesięcy- płaciliśmy jej ok. 1200 zł/m-c (14.400 na rok), później żłobek- 7800 na rok. Nie liczymy pieluch, jedzenia, ubrań, lekarstw, zabawek, wózka ale podejrzewam, że wyszłoby łącznie ok 35 tys. zł od momentu narodzin. W kwietniu Syn skończy dopiero 3 lata.. mógłbym psioczyć i narzekać, że nie warto to wszystko (takie opinie, o zgrozo, słyszy się coraz częściej).. wystarczy jednak jeden jego uśmiech, przytulenie, słowo i wszystkie złe myśli odchodzą na bok. Jeśli za te 200 tys. Syn będzie zdrowy, szczęśliwy i spełniony, to naprawdę będę mieć w dupie, że za 20 lat mógłbym mieć limuzynę lub domek letniskowy..
  p.s.- współczuję wszystkim, którzy zamiast o dzieciach myślą o karierze. Choć rozumiem też tych co się boją o pracę, finanse, późniejszą opiekę. Też się bałem. Dajemy radę, choć na "państwo" pod żadnym względem liczyć nie możemy. Ba, nawet nie mogliśmy skorzystać z programu MdM.. bo w umowie zamiast dom mieliśmy wpisane lokal. Kuriozum? Nie, norma. Zamiast zatem zaoszczędzić na edukacji dla Syna oddam więcej bankowi. Sorry za off-top.

 • jasio.4

  Oceniono 8 razy 6

  Trudno zrozumieć jakim sposobem wyżyły dzieci urodzone przed 1995 rokiem. Czy te wymienione wyprawki itp. są niezbędne dla wychowania CZŁOWIEKA?

 • starykawaler35

  Oceniono 6 razy 4

  mam czuc,ze oszedzilem 200 tys????

 • rudies7

  Oceniono 16 razy 4

  Mnie, wychowanie dzieci kosztuje jedynie przyjemnosc.

 • lolox66

  Oceniono 5 razy 3

  taniej wyjdzie kupić pieska, a to przeciez w sumie takie 3 letnie dziecko przez kilkanaście lat.

 • starykawaler35

  Oceniono 5 razy 3

  a co jesli wychowanek chce po studiach zrobic podyplomowe albo doktorat...koszty ciagle rosna....by dziecko zostalo profesorem trzeba w nie zainwestowac z 500 tys....i to w walucie

 • starykawaler35

  Oceniono 7 razy 3

  nie ma co straszyc nizem demograficzny,...przyjmujemy uchodzcow z ukrainy

 • kasia20000

  Oceniono 4 razy 2

  Nie liczyłam ile, bo dla mojego dziecka zrobiłabym wszystko.Wiem tylko,ze bywało ,że 1 - go jak już była w liceum brakowało na wszystko.... ale skończyła z wyróżneniem medycynę, zaznaczam jednak ,że dziecko przez pierwsze trzy lata wychowywałam ja a nie nianie czy Babcie....zresztą blisko i nie dlatego,że nie było mnie stać, dlatego,że to moje dziecko i i ja mam mu przekazac moje wartości a nie ktoś inny to mi się w 100 % udało. Czego życze innym, myślącym wyłącznie o pieniądzach,

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX