Lekarz rodzinny zarabia średnio 6216 zł brutto. O 700 zł więcej niż pediatra. A reszta? Sprawdzamy zarobki lekarzy

Czy część lekarzy to już biznesmeni, jak sugeruje minister zdrowia Bartosz Arłukowicz? Kilka lat temu Ludwik Dorn, ówczesny minister spraw wewnętrznych w rządzie PiS, mówił: "pokaż lekarzu, co masz w garażu". Kwestia zarobków w tej branży powraca jak bumerang i wciąż budzi skrajne emocje. Sprawdzamy, na jakie pieniądze mogą liczyć lekarze w Polsce.
Z tegorocznych badań GUS wynika, że lekarzom powodzi się najlepiej wśród pracowników całej służby zdrowia.

Lekarz ma lepiej w szpitalu publicznym?

Według danych GUS w służbie zdrowia najlepiej powodzi się lekarzom. Zaledwie 20 proc. zarabia poniżej 3900 zł. Około 50 proc. zarabia w przedziale 3900 - 7800 zł. Zaś 30 proc. zarabia powyżej 7800 zł.

Sprawa się komplikuje, kiedy porównamy zarobki w sektorze prywatnym i publicznym. Według GUS, diagności laboratoryjni i dentyści w sektorze publicznym zarabiają nawet o 23 proc. więcej niż w prywatnym. Zarobki pozostałych lekarzy już tak znacznie się nie różnią - to zaledwie 81 zł.

Należy jednak pamiętać, że specyfika pracy lekarzy wynika w dużej mierze z przepisów, które ograniczają jego czas pracy, pozwalając równocześnie na kontraktowanie usług medycznych poza etatem. Dlatego lekarz ma często dodatkowe wpływy na konto płynące np. z dyżurów rozliczanych kontraktowo. Badanie GUS uwzględniało wyłącznie zarobki z umów o pracę, dało więc niepełne wyobrażenie o zarobkach w służbie zdrowia.Jak to wygląda ze względu na specjalizację?

Tutaj rozstrzał kwotowy jest już dużo bardziej widoczny. Według portalu wynagrodzenia.pl mediana wynagrodzeń wśród lekarzy rodzinnych wynosi dokładnie 6216 zł brutto . - Oznacza to, że połowa badanych zarabia poniżej tej kwoty, a połowa powyżej. Z analizy wynika, że 25 proc. z nich zarabia więcej niż 8500 zł, a co czwarty mniej niż 4830 zł brutto.Z kolei pediatra dostaje już ok. 700 zł mniej. Mediana zarobków w tej specjalizacji wynosi 5314 zł. 25 proc. pediatrów zarabia powyżej 7437 zł, a co czwarty z najkrótszym stażem może liczyć na nie więcej niż 3885 zł.Jak zarobki przedstawiają się w innych specjalizacjach? Średnie wynagrodzenie ginekologa to 4725 zł, okulisty 4200 zł, a kardiologa 4551 zł. Najwięcej średnio zarabiają lekarze specjaliści II stopnia, bo ponad 5200 zł.

A co z godzinami pracy?

Te dane najtrudniej ustalić, ponieważ żaden szpital ani przychodnia nie mają instrumentów do tego, aby sprawdzić, gdzie jeszcze pracuje lekarz poza zakontraktowaną umową o pracę.

Według NFZ żaden lekarz nie powinien pracować więcej niż 48 godzin tygodniowo, czyli prawie 200 godzin miesięcznie. W Funduszu nie ma jednak danych dotyczących ani prywatnej praktyki lekarzy, ani dyżurów na oddziałach oraz w pogotowiach ratunkowych.

Czy lekarze przestrzegają tych zasad? Z praktyki wynika, że rzadko. Kilka lat temu wyszła na jaw głośna sprawa anestezjologa z Głubczyc, który zmarł po 5 dobach dyżurowania. Po 4 dniach w pogotowiu kolejne trzy dni miał spędzić na bloku operacyjnym.

- Tyle dyżurów to nic nadzwyczajnego, wielu lekarzy na kontraktach tak pracuje. Gdyby byli na etatach i gdyby przestrzegać unijnej dyrektywy o 48-godzinnym tygodniu pracy, zamiast 60 doktorów, musiałbym zatrudniać 200 - tłumaczył wtedy Gazecie Wyborczej Adam Jakubowski, dyrektor szpitala w Głubczycach.

W Polsce w przeliczeniu na liczbę mieszkańców przypada najmniej lekarzy w całej UE - zaledwie dwóch na tysiąc obywateli. Tymczasem w Norwegii jest czterech, a w Grecji aż sześciu. Z drugiej strony Polacy odwiedzają lekarzy (w sumie jest 160 tys. z dentystami włącznie) częściej niż inni Europejczycy.

Czy są szanse na poprawę? - Jest źle, a ma być jeszcze gorzej, bo społeczeństwo gwałtownie się starzeje, a lekarzy nie przybywa - mówi nam jeden z lekarzy.Więcej o:
Komentarze (213)
Lekarz rodzinny zarabia średnio 6216 zł brutto. O 700 zł więcej niż pediatra. A reszta? Sprawdzamy zarobki lekarzy
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 388 razy 320

  "Według NFZ żaden lekarz nie powinien pracować więcej niż 48 godzin tygodniowo, czyli prawie 200 godzin miesięcznie. "- w rzeczywistości każdy, ktory tylko może, łapie godziny gdzie się da. Przychodnia, szpital, prywatna praktyka, pogotowie. Wydaje się, że to bardzo pracowici ludzie. Prawda jest jednak taka, że po całodziennym dyzurze w przychodni+ prywatna praktyka nocny dyzur takiego lekarza jest fikcją. Szpital traktuje jak hotel, gdzieś musi się wyspać. Normą są spóźnienia, bo znakomity doktor w jednym miejscu kończy pracę o 14, a w innym o 14 zaczyna. To, że z jednej do drugiej pracy musi się przemieścić przez pół miasta, to drogiazg. Tu wcześniej wyjdzie, tam się spóźni. A pacjenci.... tylko przeszkadzaja.

 • jkrak

  Oceniono 239 razy 185

  te dane to chyba na zlecenia pz ..nie znam dentysty pywatnego co zarabia 4700 brutto ? może 20 lat temu , mój znajomy dentysta lekko miesięcznie ma na czysto 10 tysi i to raczej w miesiacach wakacyjnych gdzie są długie przerwy , obecnie ma drugi fotel gdzie zatrudnił sie dentysta który dodatkowo robi na siebie i za stanowisko , rok temu u okulisty zostawiłem 350 zł za same wizyty a sądząc po gabenecie ..biedy nie dostrzegłem ....biede to widać na małym sklepiku osiedlowym prowadzonym przez rodzinę ale na pewno nie u felczerów ps 10 lat temu miałem znajomą , pracowałą dla koncernu produkującego materiały medyczne jako handlowiec ...matko co ona sie naopowiadywała o lekarzach...Hipokrates sie w grobie przewraca

 • gromek1

  Oceniono 155 razy 119

  "gdyby przestrzegać unijnej dyrektywy o 48-godzinnym tygodniu pracy, zamiast 60 doktorów, musiałbym zatrudniać 200 - tłumaczył wtedy Gazecie Wyborczej Adam Jakubowski, dyrektor szpitala w Głubczycach"
  No właśnie Panie Dyrektorze powinien Pan. Może wtedy nie byłoby koszmarnych kolejek w SOR-ach, gdzie ludzie czekają, aż Pan "dohtór" znajdzie chwilę czasu i skoczy z dyżuru na oddziele zobaczyć co tam na SORze

 • bolek1979

  Oceniono 181 razy 85

  PODAWANIE PENSJI brutto TO JAK PODAWANIE DŁUGOŚCI PRĄCIA Z KRĘGOSŁUPEM WŁĄCZNIE

 • kapitan_rzbik

  Oceniono 130 razy 76

  co wy tu piszecie?
  napiszcie ile dostaje od NFZ przychodnia ile zarabia właciciel przychodni a nie jakiśtam lekarz ktory jest pracownikem tej przychodni

 • rexio_rex

  Oceniono 133 razy 75

  "Z tegorocznych badań GUS wynika, że lekarzom powodzi się najlepiej wśród pracowników całej służby zdrowia." Pytam: a komu ma się lepiej powodzić? Paniom sprzątaczkom ?

 • witold17

  Oceniono 76 razy 62

  Czy mogę prosić, aby w ten sam sposób przeliczono zarobki górników? Proszę również dodać do tego informację jaką kwotę rocznie wydaje się z budżetu na górnicze emerytury (wliczając w to również kwoty, które nie zostały wpłacone, choć powinny, przez biedne zadłużone kopalnie). Na koniec proszę dodać informację o wykształceniu górników - jaki procent ma zasadnicze zawodowe.

 • aim1

  Oceniono 187 razy 53

  Wolałabym, żeby leczył mnie lekarz, który jednak zarabia więcej. Żeby miał czas na doszkolenie się bez zarywania nocy i żeby miał czas na należyty odpoczynek, bo jego pomyłka na nieco większe dla mnie znaczenie, niż błąd pana Krzysia, który układa kafelki. I zapewne zarabia sporo więcej.

 • cleryka

  Oceniono 53 razy 43

  Szerszy dostęp absolwentów AM do specjalizacji na koszt MZ.! Będzie konkurencja,będzie lepsza obsługa pacjentów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX