Frank mocno w górę, tracą polskie banki. Najwięcej Getin i Millennium

Gwałtowny wzrost kursu franka spowodował mocny spadek wartości na giełdzie polskich banków udzielających kredytów w szwajcarskiej walucie. W najgorszej sytuacji jest Getin Noble Bank - spadek jego kursu wyniósł dziś 16 proc.
Po ogłoszeniu decyzji szwajcarskiego banku centralnego dotyczącej obniżenia stóp procentowych i zaprzestania obrony franka polskie banki notują mocne spadki na warszawskiej giełdzie. Najwięcej traci Getin Noble.

Kurs akcji Getin Noble Banku

Bank Szwajcarii obniżył stopy procentowe do -0,75 proc. i przestał bronić kursu waluty na poziomie 1,2 za euro. Frank się mocno umacnia. Momentalnie spowodowało to spadek wartości polskich banków. W najgorszej sytuacji znalazły się Getin Noble (strata ponad 16 proc.), Millennium (10 proc.), BZ WBK (7,6 proc.) i mBank (7,5 proc.).

Kurs akcji Millennium Banku

- Ruch na parze CHF/PLN jest nie najlepszą informacją dla banków i dotknie banki z największą ekspozycją na kredyt we frankach: Getin Noble, Millennium i w mniejszym stopniu PKO BP i BZ WBK - powiedział PAP Michał Sobolewski z DM BOŚ. - Dla większych banków nie ma większych ryzyk. Pytaniem jest sytuacja mniejszych banków ze słabszą pozycją kapitałową. Getin Noble wydaje się najbardziej narażony, również dlatego, że ma najbardziej ryzykowny portfel - wyjaśnił.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

POLUB NAS


Więcej o:
Komentarze (41)
Frank mocno w górę, tracą polskie banki. Najwięcej Getin i Millennium
Zaloguj się
 • johnywozniak

  Oceniono 100 razy 82

  Bankom nic nie będzie. Śmiem spekulować, że wyjdą z tego zarobione jak nigdy. 'Kryzysowa' sytuacja uzasadni podnoszenie opłat, prowizji etc..
  likwidacja-konta.pl
  Serdecznie Pozdrawiam

 • nieprawomyslny

  Oceniono 44 razy 42

  Nie banki "tracą", co ich kacjonariusze ale i oni mogą spać na dłuższą metę spokojnie, za jakiś czas banki roześlą życzenia wiosenne do kredytobiorców z kredytem>wartości nieruchomości, z załączoną "prośbą" o doubezpieczenie, szybko poprawią stan aktywów..

 • wichura

  Oceniono 44 razy 36

  "tracą polskie banki" - polskie? Millennium jest portugalskie, BZWBK hiszpański, mBank niemiecki, a Getin czarnecki. Żadnego nie będzie szkoda.

 • archimedesss

  Oceniono 46 razy 36

  Je suis FRANEK

 • lubelski_84

  Oceniono 50 razy 34

  "Getin Noble wydaje się najbardziej narażony, również dlatego, że ma najbardziej ryzykowny portfel" - ryzykowne to branie czegokolwiek w tym banku !!! Zielona wyspa zaczyna się sypać.

 • stachu.z.hezbollahu

  Oceniono 28 razy 24

  Nie bardzo rozumiem, dlaczego polskie banki miałyby tracić na wzroście kursu Franka. Przecież zdecydowana większość kredytobiorców zaciągnęło kredyty "denominowane" - czyli wzięło i spłaca w złotówkach po kursie Franka z doliczeniem horrendalnego spreadu (czyli jeśli komuś spłata wypadnie dziś, policzą mu po około 4,50 zł za CHF).

 • jerzy30

  Oceniono 42 razy 12

  Getin i Milenium spadly - dobra wiadomosc. Powinny zbankrutowac. Za oszustwa.

 • jm131

  Oceniono 56 razy 12

  Jeśli ci kredytobiorcy, którzy stracą, bo PODJĘLI RYZYKO, chcą rekompensaty państwa, to czy ja jako inwestor giełdowy z portfelem akcji banków, który właśnie stracił kilkanaście % też bym dostał różnicę?

  A jesli nie, to poczekacie z rekompensatą, aż szybko pójdę wziąć kredyt we frankach? Jak państwo ma spłacać kanciarzom mieszkanie, to czemu i ja nie mogę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX