Związek Banków Polskich apeluje o "plan nadzwyczajny". Pomoc dla frankowiczów? Przewalutowanie kredytów. Bez prowizji

Związek Banków Polskich apeluje do banków, których klienci spłacają kredyty we frankach, aby wdrożyły plan nadzwyczajny. Chce umożliwić zmianę waluty kredytu z franków na złote. Dodatkowo prosi o zmniejszenie tzw. spreadu (różnicy między ceną kupna a sprzedaży waluty) oraz wydłużenie okresu spłaty.
Związek Banków Polskich chce ulżyć frankowiczom. Jego zdaniem z powodu nagłego wzrostu zobowiązań klientów banki powinny elastycznie zareagować na ich obecną sytuację, mając jednocześnie na uwadze bezpieczeństwo zdeponowanych oszczędności.

ZBP skierował swoje propozycje do wszystkich banków, które udzielają kredytów we frankach, i zaapelował o ich przyjęcie. Mają one jednak dotyczyć jedynie osób mieszkających w kredytowanych nieruchomościach. Sugerowane działania miałyby obejmować:

1. Uwzględnienie ujemnej stawki LIBOR przy wyliczaniu wysokości oprocentowania kredytów mieszkaniowych,
2. Istotne zmniejszenie na najbliższe 6 miesięcy spreadu walutowego, co skutkować ma zmniejszeniem wysokości rat kredytowych,
3. Wydłużenie na wniosek klienta okresu spłaty lub okresowe zawieszenie spłaty raty kapitałowej, tak aby jej poziom nie był wyższy lub był niewiele wyższy niż przed uwolnieniem kursu franka przez bank szwajcarski,
4. Rezygnację z żądania nowego zabezpieczenia oraz ubezpieczenia kredytu wobec osób terminowo spłacających raty,
5. Umożliwienie bezprowizyjnej zamiany waluty kredytu z franka na złotego po kursie równym średniemu kursowi NBP,
6. Uelastycznienie zasad restrukturyzacji kredytów hipotecznych dla klientów zamieszkujących kredytowane nieruchomości.

Rekomendowane dobre praktyki

Proponowane bankom działania mają ułatwić ich klientom zachowanie stabilności finansowej dzięki obniżeniu obciążeń wynikających ze zmian kursu walutowego. ZBP zaznacza, że część z propozycji ma charakter bezterminowy i jest traktowana jako rekomendowane dobre praktyki, w szczególności w okresie niepewności i zmienności na rynku walutowym. Część natomiast może być uznana jako działania nadzwyczajne i w momencie ustabilizowania się tego rynku może nie być konieczne ich wdrażanie.

ZBP przypomina, że po zeszłotygodniowym uwolnieniu franka zobowiązania polskich klientów spłacających kredyty mieszkaniowe w tej walucie wzrosły o 30 mld zł, a o drugie tyle wzrosły zobowiązania banków z tytułu finansowania tych kredytów.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

POLUB NAS


Więcej o:
Komentarze (72)
Związek Banków Polskich apeluje o "plan nadzwyczajny". Pomoc dla frankowiczów? Przewalutowanie kredytów. Bez prowizji
Zaloguj się
 • Kolos Samek

  Oceniono 121 razy 107

  Czyli te super propozycje:
  Ad1. - Banki unikają odpowiedzialności wynikających z umowy jak się wlicza LIBOR w kredyt. Super, że to uwzględnią.
  Ad2. Spreed- Tutaj i tak kredytobiorcy mogą skorzystać ze spłaty w walucie.
  Ad3. To nie zmieni kwoty kredytu, wydłuży jedynie czas agonii.
  Ad4 Jeśli zażądają takich zabezpieczeń okaże się że 80% kredytów jest nie do spłacenia i nie ma pokrycia. Robią to w swoim interesie. Poza tym będzie panika na rynku nieruchomości i wtedy i tak stracą
  Ad5. Chyba żart? Naprawdę? A wcześnie nie można było tego zrobić? Zreszta kto teraz będzie przewalutowywał?
  Ad6 Bełkot bankowy który oznacza że będziesz i tak spłacał, co najwyżej będziesz mieszkał pod mostem.

  O zacny ZBP, naprawdę warto mieć cię po swojej stronie, zadbasz o interes, banków.

 • demkel

  Oceniono 103 razy 97

  Przewalutowanie po obecnym kursie? Gość się chyba zamienił na głowy ze swoim przyrodzeniem

 • ideefiks

  Oceniono 58 razy 56

  "5. Umożliwienie bezprowizyjnej zamiany waluty kredytu z franka na złotego po kursie równym średniemu kursowi NBP,"

  Ten punkt oznacza, że ci panowie żyją w oderwaniu od rzeczywistości być może głębszym niż to, którego doświadcza Jarosław Polskęzbaw.

  Gdybym tego punktu 5 tu nie przeczytał, to bym nie uwierzył, że faceci z banków będą mieć czelność publicznie proponować taką zbrodnię na klientach (będącą, a jakże, dealem życia dla banków).

 • mar58

  Oceniono 41 razy 39

  Dokładnie bełkot. Pali im się lont koło tyłka. A o klauzulach nielegalnych nadal zmowa milczenia. No przecież my już wiemy, że tu was boli. Założę się, że siedzi teraz sztab prawników i myśli jak z tego wyjść.

 • attty

  Oceniono 36 razy 36

  1. Uwzględnienie ujemnej stawki LIBOR [...]
  - Bez łaski. Bank i tak zgarnia marżę.

  2. Istotne zmniejszenie na najbliższe 6 miesięcy spreadu [...]
  - Sam sobie go istotnie zmniejszyłem 3 lata spłacając bezpośrednio w walucie. Łaski bez.

  3. Wydłużenie na wniosek klienta okresu spłaty lub okresowe zawieszenie spłaty
  - To chyba standardowa praktyka przy problemach ze spłatą, łaski bez.

  4. Rezygnację z żądania nowego zabezpieczenia [...]
  - Taka zorganizowana akcja wobec 0,5mln kredytów byłaby samobójstwem wizerunkowym, nie mówiąc o kosztach takiej akcji.

  5. Umożliwienie bezprowizyjnej zamiany waluty kredytu z franka na złotego po kursie równym średniemu kursowi NBP.
  - No jeszcze prowizję chcieć skosić za przewalutowanie to arogancja. Łaski bez.

  6. Uelastycznienie zasad restrukturyzacji kredytów hipotecznych dla klientów zamieszkujących kredytowane nieruchomości.
  - Bełkot w stylu infolinii "twój telefon jest dla nas ważny".

  Podsumowując, będziemy cię dalej dmuchać, ale możesz wybrać smak prezerwatywy.

 • fix233

  Oceniono 36 razy 34

  ku..., szlag trafia człowieka jak się to czyta.Jakby kto nie wiedział że ZBP to lobby bankowe. Najpierw ZBP dostali wytyczne od banków, a teraz niby przedstawiają jako "dobre praktyki". Oczywiście opcji przewalutowania z uwzględnieniem kosztów jak w złotym juz nie ma, bo im sie tonie opłaci!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • icogito

  Oceniono 33 razy 33

  Nasuwa sie pytanie o mysl przewodnia i motywy konfliktu miedzy spolecznosciami CHF i PLN. Obserwuje, dodam ze bezstronnie, pelen zwrot (przez burte frankowa) swiatopogladu mediow. Z chaosu informacyjnego wylania sie coraz bardziej wyrazny portret frankowicza jako bogatego, zachlannego idioty, ktorego sensem zycia jest piatkowe sushi a glownym zajeciem lawirowanie miedzy Alpami, tropikami i armia nian. Jako, ze znam kilku przedstawicieli gatunku CHF, ktorzy dosyc sprawnie wladaja swym umyslem i funkcjami z nim skoordynowanymi - apelowalbym o zdrowy rozsadek i zglebienie kwestii ewolucji kredytow na polskim rynku finansowym zanim dokona sie linczu napedzanego przez politykow, media i dziedziczna niestety w naszym kraju zawisc.

 • mickiewicz12345

  Oceniono 33 razy 29

  Szefowie Zwiazku Banków Polskich mają nas za idiotów.A dziennikarze przekazują ten bełkot jakby to rzeczywiście coś miało dać. Jeżeli nie wpłyniemy na polityków żeby docisnęli bankowców jakąś ustawą nic się nie zmieni. Zginiemy w powodzi zalewania niby propozycjami. A zapomnieć się nie da - co miesiąc przy płaceniu będziemy sobie przypominać wiec nie wolno odpuszczać. Miejmy nadzieję że sondaże pokażą spadek zaufania do rządu który w odróżnieniu od wegierskiego nie zrobił nic a nawet jak chorwacki pokazał że coś można DALEJ NIE ROBI NIC !

 • van-ivan

  Oceniono 32 razy 28

  Propozycje ZBP to jakaś kpina. Żaden punkt nie rozwiązuje problemu do końca. Jedyna konkretna propozycja padła ze strony przewodniczącego KNF-u. Przewalutowanie po kursie z dnia podpisania umowy z jednoczesnym obowiązkiem zapłaty różnicy pomiędzy kredytem w CHF-ach a kredytem złotowym, to bardzo dobra i uczciwa propozycja. Kredytobiorcy w CHF-ach i w złotych byliby potraktowani równo. Kto miał niższe raty z tytułu kredytu w CHF-ach teraz będzie musiał zwrócić różnicę. To rozwiązanie nie sięga do kieszeni podatników, budżet nic nie kosztuje, a pozwala wyjść na prostą wielu frankowiczom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. Jak może być Związek Banków Polskich, skoro mamy tylko jeden polski bank PKO BP. Ta konferencja pokazała jak mocno ZBP działa na rzecz zagranicznych banków, a nie Polaków !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX