Komentarze (309)
Przekroczył prędkość o 20 km/godz., dostał 50 tys. euro mandatu. Bo dużo zarabia. To możliwe w Polsce? Pytamy
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • centralny60

  Oceniono 5 razy 3

  Idąc tym tokiem proponuję zróżnicować także kary za inne wykroczenia i przestępstwa - np. za morderstwo bogatemu konfiskuje się 100% majątku a biednemu, bezrobotnemu czy lumpowi - nie zabiera się nic. Osoby o majątku pośrednim dostają pośredni wymiar kary między 0% dochodów a 100% dochodów, wg jakiegoś wzoru matematycznego.

  Albo może niech zaproponuje inny pomysł, jak by ktoś nie miał gotówki - zadłużanie za karę! Każdy kto popełni wykroczenie dostaje kredyt o odpowiedniej wysokości do spłacenia. Oczywiście bogacz dostaje gigantyczny kredyt, powiedzmy na 100 lat. Biedak dostaje chwilówkę. :-)

 • kin1990

  Oceniono 5 razy 3

  szkoda że u nas tego nie ma, mógłbym se pozwolić nawet na czerwonym przejechać, a i tak bym nic nie zapłacił :) Albo bym się zarejestrował na bezrobociu i dostawał mandaty po 5 złotych? W każdym bądź razie finowie głupcy nie są, i przynajmniej zabierają bogatym, w polsce niestety zabiera się tylko biednym..

 • sir_fred

  Oceniono 2 razy 2

  Komusze wymysły.

 • Marek Zieliński

  Oceniono 4 razy 2

  A jak nie mam dochodu tylko dlugi, to tez płacę czy mi dopłacają ? Prawo powinno zapewnić ,,równe traktowanie".

 • Aleksander Luty

  Oceniono 2 razy 2

  W Polsce ludzie nauki wymtslaja coraz głupsze przepisy wzorując się na krajach gdzie drogi maja dużo lepsze pozwalające jezdzic z bardzo duza szybkoscia przemieszczają się w krótkim czasie na zachodzie cala przyjemność jezdzic po drogach lokalnych droga krakow Zakopane wyjazd z Krakowa ograniczeni predkosci do 50 km dla ciezarowek i autobusy które tamuja ruch odcinek odleglosc 70 kilometrow do zakopanego czas przejazdu 3,5 godziny srednia szybkość 20 km na godzine na trasie 4 fotoradary 3 radiowozy z radarami takie myslenie jest ludzi swiata nauki w Polsce iza ta srednia zaplacilem mandat

 • slaynes

  Oceniono 2 razy 2

  gw znalazla motyw by popromowac wprowadzanie nowych form gnebienia polakow?

 • zz1026

  Oceniono 2 razy 2

  pierwszym przeciwnikiem tego pomyslu jest jacek frog kurski

 • gazeta1960

  Oceniono 4 razy 2

  Sami zas..ni socjaliści. Tylko kasę zedrzeć, bo przecież nie o bezpieczeństwo tu chodzi. A nikt nie pomyśli, że TAK SAMO zaboli KAŻDEGO np. wyrok osobistego wykonania prac - nazwijmy je - społecznych. Wtedy i milioner będzie machał łopatą, a jego znajomi (i pracownicy) będą go mogli zobaczyć przy pracy. Zbyt małe "poniżenie" wg. was? Wg. mnie bardziej dotkliwe niż zapłacenie mandatu. Albo po dwie rózgi na dupę, wtedy na pewno "zaboli" tak samo każdego, bez względu na stan posiadania. Oczywiście najgłośniej drą japy biedniacy - jak zwykle zresztą. Sam nie mam zbyt wiele, ale takich populistycznych pomysłów nie popieram.

 • centralny60

  Oceniono 2 razy 2

  Bezrobotni i lumpy płacą zero?

 • observer60

  Oceniono 2 razy 2

  ... no i dlatego Finlandia leży tam gdzie leży ... Finowie są jacy są ... a Anglicy mówią o nich 'f***ing dickheads' ...

 • riopoker

  Oceniono 22 razy 2

  A tam powinni mu do*ebać 6 mln euro kary. A kto zabroni proletariatowi? ! REWOLUCJA KOMUNISTYCZNA JUHUUUUUUUU!

 • aleocb

  Oceniono 2 razy 2

  Hmm 1-2% z zera dochodu to jaki to byłby mandat? pomysł bardzo sprawiedliwy bo statystyki kłamią i wcale 5 razy więcej nie zarabiam(y) może co najwyżej 2 razy mniej niż więcej płacimy.

 • cholonek

  Oceniono 12 razy 2

  Spisek urzedniczej bandy pieprzonych nierobow. Posrane lewactwo oczywiscie przyklasnie. Ale to jest zamach na wolnisc nas wszystkich. Zlodzieje od nowaka zegarmistrza i ich partyjni koledzy z luboscia podlaczyliby sie pod ten proceder.
  Niedoczekanie!

 • dawaj.flaszkie

  Oceniono 30 razy 2

  Niech wprowadzają. Będzie jeszcze jeden powód, żeby majątek i zarobki trzymać w firmach poza Polską. Dla tych, co jeszcze się nie zdecydowali.

 • andrzej2310

  Oceniono 1 raz 1

  Może jeszcze karę za morderstwo albo gwałt uzależnimy od dochodów???? Głupota polityków nie zna granic. Nie mówiąc już o tym, że łamie to konstytucyjną zasadę równości wobec prawa, Panowie pseudoposłowie amatorzy prawa.

 • 4dr14n2

  Oceniono 1 raz 1

  To jaki mandat dostałby Mark Zuckerberg, który miesięcznie zarabia... 1$ ?

 • ps01

  Oceniono 1 raz 1

  Dziwi mnie taka propozycja w ustach członka PO. W Finlandii system mandatów jest skutkiem dość lewicowego przekroju partii politycznych. Kokoomus (w zasadzie prawica) przypomina partię centrum, a vasemmistoliitto (niby lewica), to wręcz komuniści.
  Co do szczegółów systemu - oblicza się tzw. päiväsakko (karę dzienną). Za dane przekroczenie np. 5 kar dziennych, czyli suma, która odpowiada zarobkom danej osoby w ciągu pięciu dni. Policjant nawet nie wie ile delikwent zarabia, kierowca dostaje "za 5 dni", a suma obliczana jest przed wysłaniem mandatu do domu po sprawdzeniu w podatkowej bazie danych.

 • dmbdmb

  Oceniono 7 razy 1

  Według tej logiki, do kodeksu karnego pewne też być wprowadzone wyroki progresywne, bo inaczej nimi 20 lat więzienia dwudziestolatka, to 100% jego życia, a inaczej stulatka - bo to tylko 20%.
  No niestety jest tak, że kto ma kasę, temu generalnie łatwiej się żyje, i jak dotąd, żadna rewolucja tego nie zmieniła.

 • gadolinn

  Oceniono 1 raz 1

  Czyli rozne kary za to samo wykroczenie. Chyba u nas tez tak jest, tylko male kary dostaja bogaci i ustosunkowani, a duze kary sa dla maluczkich.

 • nakarm_zyda_slonina

  Oceniono 5 razy 1

  za inne wykroczenia i przestępstwa POlszewicki bałwan HENRYK SIEDLACZEK (zapamiętajcie nazwisko tego idioty) też zaproponuje zróźnicowanie zależnie od dochodów - np. milioner za morderstwo - dożywocie, pijany "biedny" lump (elektorat HENRYKA SIEDLACZKA i jego komilitonów) - 2 dni aresztu, kradzież 1.000.000 PLN - bogacz - 10 lat więzienia, pijany "biedny" lump (elektorat HENRYKA SIEDLACZKA i jego komilitonów) - nagana od księdza proboszcza... etc. etc.

 • nakarm_zyda_slonina

  Oceniono 3 razy 1

  "PO Henryka Siedlaczka"

  PO - i wszystko jasne - bolszewicka mentalność i dbanie o "biednych" lumpów - bo jeszcze pijany lump zapłaci za duży mandat...a przecież pijane obsz.czymury to żelazny elektorat POPisu...

 • Agnieszka Wiącek

  Oceniono 3 razy 1

  idiotyczne - nie dość że ci bardziej pracowici i przedsiębiorczy płacą większe podatki, to jeszcze mają mieć wszystko drożej..

 • frup33

  Oceniono 1 raz 1

  A dresy w BMW na utrzymaniu mamusi i co nic nie będą płacić?

 • gazeta1960

  Oceniono 7 razy 1

  Ludzie!!! Czy was już tak naprawdę ogłupiono, że nie potraficie logicznie myśleć? MANDAT ZALEŻNY OD ZAROBKÓW - aby każdego tak samo (proporcjonalnie) zabolało! A dlaczego cena chleba (lub kartofli) miałaby być taka sama dla wszystkich? Niech bogaty poczuje, jak trudno biednemu wyżywić rodzinę i niech płaci za te produkty proporcjonalnie do swoich dochodów! Chleb po 10.000 zł/bochenek, a czemu nie?! Stać Kulczyka, to niech płaci! A co z ceną papierosów i napojów alkoholowych? Przecież dla bogatego to "pierdnąć", a biedniak skrobie się po łbie jak tu zapalić i popić i żeby na to wystarczyło... "Bo my są socjaliści" i wiemy lepiej od wszystkich co jest "sprawiedliwe"! Pora umierać, widząc do czego prowadzi zidiocenie społeczeństwa...

 • maxder

  Oceniono 1 raz 1

  PIRAT !!!! zabrać prawko na rok lub dwa !!! Tak by dostał każdy inny kierowca.

 • ugrydul

  Oceniono 1 raz 1

  Zawracanie dpy z takim liczeniem. Każde 10km/h ponad plan to np 0,3% wartości samochodu. Policaje dostają tabelkę z cenami, obliczanymi np tak jak u ubezpieczycieli i załatwione.

 • the_incognito

  Oceniono 1 raz 1

  To po to kiedyś wprowadzono punkty karne. A jak mamy co drugiego, który pracuje na czarno, szaro i na lewo i oficjalnie dochodów nie ma, to ukaranie takiego mandatem 10% x 0 pln będzie społecznie sprawiedliwe. Nie oszukujmy się - chodzi nie o bezpieczeństwo, a o wyciąganie z obywateli kasy.

 • pcat

  Oceniono 1 raz 1

  O, artykuł napisał syn Grzegorza Miecugowa.

 • nobano

  Oceniono 3 razy 1

  1-2% dochodów rocznych? To jak ktoś zarabia w okolicach średniej krajowej (3800 zł) to ma 45600 dochodu rocznie. Z tego 1% to 456 zł. Czyli człowiek dostający na rękę 2700 zł będzie płacił 450 zł za minimalne przekroczenie prędkości? Brawo panie \ośle!

 • ergosumek

  Oceniono 3 razy 1

  A co gazetka proponuje?
  Mandat dla milionera 100zł?
  Te 50.000€ to dokładnie tyle, ile powinien zapłacić, żeby zrozumiał swój błąd.

 • randomjet

  Oceniono 1 raz 1

  A na zdjęciu policjant czeka na frajera - wyrabia statystyki i łata dziurę w budżecie za pomocą radarowego miernika prędkości "Iskra-1", który to miernik nie spełnia wymagań określonych w rozporządzeniu Ministra Gospodarki w sprawie wymagań, którym powinny odpowiadać przyrządy do pomiaru prędkości pojazdów w ruchu drogowym. No ale jaśnie Państwu władzy wszystko wolno, w końcu Cebulandia jest państwem policyjnym a prawo jest po to żeby karać wyłącznie przysłowiowego Kowalskiego i Nowaka. Policja, straże miejskie i inne organizacje opływające w przywileje i wyposażone za nasze podatki miały bronić nas przed złymi ludźmi, ale doczekaliśmy czasów kiedy uczciwi ludzie bardziej obawiają się krzywdy ze strony tych którzy mieli nas chronić. Szkoda, że zastępca komendanta WRD nie dostrzega tego problemu.

 • martinez027

  Oceniono 1 raz 1

  Jestem POsłem sie dziwie cO ZA BIDOTA w tej finlandii!!!Tyle co zarabia prezes tej szajsowatej nokii to w naszym klubie POselskim ma najbiedniejszy POseł.Byłem tam na rybach w zeszłym roku-relaks po upojnym tygodniu w S.Petersburgu--sama Finlandia poza lasami i jeziorami to nic ciekawego-pedze sobie moim Bugatti Veyronem 260km/h no i zatrzymuja mnie te potomki mongolskie--coś tam płacza,jeczą w tym dziwnym jezyku a ja tylko "SKOLKO"???Wział papiery o polazł do radiowozu--sie zdziwiłem bo maja połaczenie z naszym"fiskusem"--zajrzał w mój PIT--oczywiscie te POselskie pity przedstawiają 0,00000000000000000000000000000000000000000000000000000000000001% prawdziwych dochodów więc mandat wystawił 300 000 euro-płatne na miejscu,mówie mu--niemam tych drobniaków(akurat w bagażniku miałem resztke rubli czyli 2 walizy)ale jedzie kolega z euro za mną--przyjechał kolega ciężarówką,na pace same euro--10 TON euro w banknotach po 100 euro....Powiedziałem tylko"Boguś--zapłać panu" i odjechałem z piskie opon(p.s. ryb nałapałem i tylko to POlecam,bo kobiety b.brzydkie,za to w S.Piterze same cuda)

 • franc.maurer

  Oceniono 1 raz 1

  Zamiast bredzić o śmiertelności na jezdni, zacznijcie pisać o śmiertelności ludzi z powodu braku możliwości leczenia.

 • viciu080

  Oceniono 1 raz 1

  12 (miesiecy) razy 1.200 netto na reke bo tyle jest minimum = 14.000. Z tego 1% to 140 zl. Ludzie!! chcecie zeby pasibrzuchy z Wiejskiej na wakacje nie jezdzili??

 • matronix

  Oceniono 1 raz 1

  nie ma sprawy , poseł powinien świecic przykładem / dla posła j.w proponuje stawke 1 km / 1 %

 • ado43

  Oceniono 3 razy 1

  Powinni skonfiskować mu cały majątek i rozdać brudnemu, leniwemu i zawistnemu plebsowi czyli pospolitej biedocie!

 • markusj77

  Oceniono 1 raz 1

  U nas najbogatsi są "najbiedniejsi" i prowadzą firmy które przynoszą straty lub są bezrobotni. Jakoś widać dużo super samochodów, ale znając wielu zarabiających uczciwie 6-8 średnich krajowych to takimi samochodami nie jeżdżą. Ale znam paru co mają firmy na stracie i jeżdżą właśnie samochodami po 200-300 tysi.

 • wieskw

  Oceniono 3 razy 1

  Kto najczęściej przekracza dozwoloną prędkość - posłowie
  Kto najwięcej zarabia - posłowie
  I ta banda ma wprowadzić mandaty zależne od dochodów ?
  Raczej będą walczyli o większą bezkarność dla siebie w tej i nie tylko tej kwestii.
  No oprócz posła Henryka Siedlaczka

 • drugilukasz2983

  Oceniono 5 razy 1

  Progresywne mandaty wcale nie są sprawiedliwe, to zależy z jakiego punktu widzenia patrzymy. Można z takiego jak ten poseł, ale można z innego.

  Przekraczając np. o 50 km/h prędkość w terenie zabudowanym bogaty Kowalski stwarza takie samo zagrożenie jak biedny Nowak, który o tyle samo przekroczył prędkość. To dlaczego bogaty Kowalski ma płacić więcej ? Bo jest bogaty ? To jest dyskryminacja i nierówność wobec prawa. Jeśli chroni się ludzi przed dyskryminacją na tle rasowym, wyznaniowym, płciowym, etniczym to czy status materialny nie może być również potraktowany jako jeden z możliwych czynników dyskryminacji ?

  Zresztą podatek progresywny jest również dyskryminacją ludzi bogatszych. Sprawiedliwy byłby liniowy.

 • pajak_tez_krzyzak

  Oceniono 5 razy 1

  Polak podobno potrafi i zaczęlibyśmy nagminnie (?) zatajać dochody.Przed skarbówką? Marny interes biorąc pod uwagę dodatkowe kary z tej strony.Mandat powinien być naliczany według dochodu wykazanego w druku PIT- jesli okazałoby się, że ten dokument zawierać zafałszowane (zaniżone) dochody to urząd skarbowy miałby pełne prawo do odpowiednio wysokiej reakcji.Ale "załącznikiem" do takiej zmiany taryfikatora musiałaby być likwidacja wszelkich- poselskich, sędziowskich, prokuratorskich i innych- immunitetów.

 • gazeta.kr

  Oceniono 5 razy 1

  To może kary za kradzież też zależne od stopnia wzbogacenia. Ktoś ukradł 10 tys a nie ma nic, to wzbogacił się nieskończenie - wyrok: dożywocie. Inny ukradł 10 tys tys, a ma majątek 1,0 mln, to wzbogacił się znikomo. Wyrok - upomnienie.

 • hipis3308

  Oceniono 7 razy 1

  Pocałujcie mnie wszyscy w dupę.Jestem bezrobotny,nic nie zarabiam,więc mogę jeździć z taką prędkością,z jaką mi się podoba.

 • jvm410h

  Oceniono 3 razy 1

  Jest to pomysł w pewnym sensie interesujący, z drugiej strony natomiast kontrowersyjny.

  W postępowaniu karnym wysokość grzywny zawsze jest ustalana w oparciu o zarobki oskarżonego.

  Postępowanie w sprawie o wykroczenie natomiast zawiera pewnego rodzaju cechy arbitralne, oderwane od samego sprawcy - ale wynika to stąd, że ze swojej istoty ma być prędkie i skuteczne.

  Ktokolwiek miał do czynienia ze sprawami o wykroczenie w sądzie, dostrzega pewną niekonsekwencję. Pod kątem faktycznym te sprawy, które trafiają na salę sądową, są niejednokrotnie bardziej skomplikowane od poważnych procesów o istotne przestępstwa. Dlaczego? Bo jak obwiniony nie przyjął mandatu, to jest problem z ustaleniem okoliczności.

  Cała ta procedura jest ustawiona właśnie pod kątem postępowania mandatowego.

 • jurakuz

  Oceniono 17 razy 1

  w POlsce mamy za to pełno fotoradarów, chore ograniczenia, byle tylko się nachapać. dobrze że niedługo opuszczam ten chory, biurokratyczny, złodziejski kraj, gdzie kundle tuska- typu urzędasy, strażnicy policjanci żyją jak w raju a reszta jest prześladowana

 • maksimum

  Oceniono 19 razy 1

  A co w takim razie z wyrokami wiezienia???
  Ci ktorzy nic nie zarabiaja,nigdy nie powinni byc skazywani.
  Bo jak bezrobotny jedzie pozyczonym samochodem i zlamie przepisy 15 razy w ciagu pol godziny,to praktycznie ukarac go nie mozna.

 • 0

  Taki system kar powinien być w polsce. Bez wyjątków poselskich i prokuratorskich. Kupmy prawo od skandynawów i sposób jego egzekwowania. Nasi osłowie tego nigdy nie uchwalą a prezydent to marionetka która też nic nie może i nie chce w tm kierunku zrobić. Podnieśmy roczną kwote wolną od podatku do 40tyś w zamian za brak ulg a bedzie się lepiej i prościej żyło.

 • Dawid Foszcz

  0

  Wcale się nie dziwię, że jeden z Posłówch chciał wprowadzić takie rozwiązanie w polsce, bo przecież w budżecie wiecznie brakuje pieniędzy, a zarabiający nieźle posłowie mają immunitet więc ich taka podwyżka i tak nie dotyczy.
  Granica między pouczającą wartością mandatu a jego wysokością jest bardzo Cienka, najpierw należy zapewnić obywatelom na wzór zachodu:
  1. możliwość podróżowania z dużymi prędkościami między miastami i jakość dróg wzór niemcy
  2. Dużą Dostępność obiektów do doskonalenia technik jazdy, tory w okolicy - wzór wielka brytania
  3. I dopiero rozważyć opcję masz gdzie a i tak szalejesz na drodze publicznej -

  Co to za pedagogiczne podejscie?
  Kotek nie ma kuwety, bo mu nie kupiliśmy, ale kara się go za to, że zamiast do kuwety załatwia sprawe gdzie się da,
  Polska, 2015r

 • tadjan

  0

  u nas sejmowe szmundki, raczej by widziały tym większe mandaty, im biedniejszy kierowca..... to badziewie już tak ma.

 • alfalfa

  0

  To zachęta dla zarabiających miliony by zatrudniali kierowców. Ci, zarabiając np. 50tys. EUR na rok, płaciliby odpowiednio niższe mandaty. Sama radość - na drugiego na harleyu, albo w bocznej gondoli.
  A.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX