Scripps Networks Interactive kupuje polską telewizję za prawie 2,5 mld zł. A dług? 3,5 mld [TVN W LICZBACH]

Dług, zarobek na giełdzie, zyski i oglądalność. Oto siedem liczb, które bardzo dużo mówią o TVN.
1. 2,4 mld zł
Czyli 584 mln euro - tyle koncern Scripps zapłaci za pakiet kontrolny TVN. To znacznie mniej, niż oczekiwano. Zgodnie z początkowymi wycenami i opiniami analityków miało to być ok. 3,5 mld zł.

2. 3,5 mld zł
Czyli 840 mln euro - tyle wynosi zadłużenie, które wraz z zakupem TVN bierze na siebie koncern Scripps.

3. 52,7
Tyle proc. udziałów w TVN kupił amerykański koncern. Jednak - jak oceniają analitycy UBS - już wkrótce Scripps ogłosi wezwanie, by w sumie mieć 66 proc. akcji grupy.

4. 154
O tyle proc. wzrosła cena akcji TVN od dnia debiutu (grudzień 2004 r.) do otwarcia sesji w dniu sprzedaży (16 marca 2015 r.).

5. 477,3 mln zł
Tyle wyniósł zysk Grupy TVN w całym 2014 r. przy łącznych przychodach 1,59 mld zł.

6. 21,1
Tyle proc. wyniósł w zeszłym roku całkowity udział w oglądalności telewizyjnej Grupy TVN w Polsce.

7. 18
Tyle lat ma TVN. Stacja rozpoczęła nadawanie w październiku 1997 r., jako druga stacja komercyjna w Polsce. Cztery lata wcześniej przegrała walkę o koncesję z telewizją Polsat.

Wyścig o telewizję TVN dość niespodziewanie wygrali Amerykanie z koncernu Scripps Networks Interactive, i to właśnie oni - przez brytyjską spółkę zależną - kupili od Grupy ITI i Canal+ niemal 53 proc. udziałów w TVN. Do umowy dojdzie, jeżeli zgodzi się na nią polski regulator. Wprawdzie pogłoski o tym, że to właśnie Scripps jest najbliżej zakupu TVN pojawiły się już w ubiegłym tygodniu, nikt do końca nie dawał temu wiary. Po pierwsze dlatego, że amerykański koncern posiada przede wszystkim kanały lifestyle'owe, po drugie zaś - konkurował z jednymi z największych graczy światowych mediów (Time Warner, Discovery Communications oraz Bauer Media Group).

POLUB NAS


Więcej o:
Komentarze (14)
Scripps Networks Interactive kupuje polską telewizję za prawie 2,5 mld zł. A dług? 3,5 mld [TVN W LICZBACH]
Zaloguj się
 • kmtfrm

  Oceniono 22 razy 6

  TVN (niezależna?), raczej należna TVSN (TVScripps Networks). Czas zmienić tą od bardzo dawna już nieaktualną, mylącą nazwę.
  A dziennikarze TVN będą musieli znowu zrewidować "swoje" poglądy.

 • johnylukier

  Oceniono 5 razy 5

  Po co im taka Gó.... telewizja. Do tego wybory teraz wygra PIS i pewnie wejdzie tam nie jedna kontrola podatkowa.

 • kmtfrm

  Oceniono 3 razy 3

  Czy to obojętne czy telewizja w dużej mierze informacyjna jest sprzedawana Francuzom, Rosjanom czy Amerykanom? Oczywiście elementy rozrywkowe tej telewizji są mniej dyskusyjne, ale podstawowa niezależność informacyjna jest tak samo konieczna jak energetyczna, chyba, że nie myśli się o państwie, tylko o kraju, który można z pomocą propagandy przehandlowywać.

 • mietekkowalski

  Oceniono 11 razy 3

  Kto liczy na to, że w pierwszej kolejności poleci Kuźniar? Pewnie do końca miałby nadzieję, że to nowa wersja "Mamy cię" i zaraz otrzyma kwiaty...

 • gawor4

  Oceniono 5 razy 1

  150 019 002 tyle butów ma Stokrotka
  Jak je sprzeda to spłaci dług TVNu i jeszcze trochę zostanie.

 • patatajmiauhau

  Oceniono 30 razy -6

  Przedstawiono oficjalną wersję, a jak jest naprawdę na pewno wie Rebe Walter i może ojcowie chrzestni ITI – Urban i Kiszczak. Wyobrażam sobie jak truchło Moczara kręci w grobie piruety z wściekłości, że dziecko (no może wnuczka) peerelowskich służb specjalnych wylądowało na Manhattanie. Bardzo też ciekawi mnie czy linię ideologiczno-polityczną „Tygodnika Powszechnego” (obecnie własność ITI — w oddali słychać szyderczy śmiech Urbana) będzie teraz określał rabin Avraham Avi Weiss ???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX