Z mołdawskiego systemu bankowego "wyparowała" równowartość ok. 12,5 proc. PKB tego kraju. Ślady prowadzą do Rosji

Systemem bankowym Mołdawii zachwiało tajemnicze zniknięcie 1 mld dol. z trzech banków, które kontrolują 1/3 tamtejszego systemu bankowego. Według parlamentarnej komisji badającej tę sprawę środki mogły zostać przetransferowane do Rosji - donosi AFP.
Afera wyszła na światło dzienne, kiedy bank centralny Mołdawii odkrył, że trzy banki, które kontrolują 1/3 aktywów tamtejszego systemu, w ciągu kilku dni udzieliły pożyczek o wartości 1 mld dolarów, czyli równowartości ok. 12,5 proc. PKB. Chodzi o Banca de Economii, Banca Sociala i Unibank, w których posiadaniu znajduje się 1/3 wszystkich aktywów mołdawskiego systemu bankowego. Co więcej, kredyty zostały udzielone tuż przed listopadowymi wyborami, w których parlamentarną większość, na rzecz partii opowiadających się za integracją z UE, utraciły partie prorosyjskie.

Nie wiadomo, gdzie dokładnie trafiły te pieniądze, jednak według ustaleń specjalnej komisji sejmowej, powołanej do wyjaśnienia tej sprawy, środki mogły trafić do czterech banków rosyjskich.

Groźba destabilizacji systemu bankowego

W kraju liczącym 3,5 mln ludzi strata takiej kwoty to poważny problem. Aby nie dopuścić do bankructwa tych trzech banków i destabilizacji całego systemu, bank centralny musiał przejąć nad nimi kontrolę oraz dokapitalizować sumą 700 mln dol. Pieniądze teoretycznie miały zostać zwrócone do 27 marca, jednak choć od tej daty minęły już dwa tygodnie, żaden z banków nie zwrócił nawet części tych pieniędzy. Przewodniczący mołdawskiego związku bankowego Dumitru Uscu w rozmowie z AFP stwierdził, że jest w 100 proc. przekonany, że te pieniądze nie zostaną zwrócone i ostatecznie powiększą dług publiczny, który wynosi 1,7 mld dol.

Zarzuty wobec nadzoru i banku centralnego

Uscu oskarżył także bank centralny i nadzór bankowy o zaniedbanie, jego zdaniem taka transakcja po prostu nie mogła ujść uwagi obu tych instytucji. Wprawdzie z powodu tej afery pracę stracili już wiceprezes banku centralnego i szef nadzoru, jednak zdaniem wielu analityków sprawa sięga dużo dalej i brak reakcji nie ma związku z zaniedbaniem, tylko raczej z ingerencją wysoko postawionych polityków, którzy przy okazji zgarnęli część pieniędzy do własnej kieszeni. Prokuratura zatrzymała dwie osoby związane ze sprawą i wszczęła wobec nich śledztwo, a także zamroziła konta bankowe kilku innych. Nie wiadomo jednak, o kogo dokładnie chodzi.

Mołdawia jest najbiedniejszym krajem Europy, do tego jak większość byłych państw Związku Radzieckiego trawiona jest przez olbrzymią korupcję. Ponadto od lat 90. zmaga się ze wspieraną przez Rosję separatystyczną samozwańczą republiką Naddniestrza. Dlatego wyparowanie takiej kwoty jest olbrzymim skandalem. Jednak zdaniem opozycji nie ma szans na odzyskanie pieniędzy ani na skazanie winnych tej afery, ponieważ zamieszane są w nią elity władzy.

POLUB NAS


Komentarze (68)
Z mołdawskiego systemu bankowego "wyparowała" równowartość ok. 12,5 proc. PKB tego kraju. Ślady prowadzą do Rosji
Zaloguj się
 • pi_rez

  Oceniono 64 razy 58

  ale w czym problem ? wezwanie do zapłaty, 14 dni, zasądzenie nakazu zapłaty, komornik. Proponuje zajęcie komornicze Naddniestrza.

 • mazuvian

  Oceniono 70 razy 56

  WOW! To zlodziejstwo powinno byc surowo ukarane. To bardzo biedny kraj i okradanie tak biednego kraju to zbrodnia.

 • earthboundmisfit

  Oceniono 64 razy 52

  Moskale okradli banki innego kraju - też mi wiadomość. Sensacja to by byłą, jakby oddali.

 • cheyenne20

  Oceniono 51 razy 43

  Panie Krzysztofie, czy sugeruje Pan, że politycy mogli zgrnąć część pieniędzy
  do cudzej kieszeni ? Niezły z Pana żartowniś.

 • Piotr Wiszowaty

  Oceniono 64 razy 38

  Zawsze za komuny mówiono, że gdyby przeciąć rurociąg Przyjaźń, to by się okazało co i w którą stronę płynie. Standard. Zdiełano w CCCP.

 • hajna1951

  Oceniono 45 razy 33

  ruskie złodzieje cwane wystarczy ukraść kasę biednemu krajowi i już im się odechce jakiejś uni.

 • gwymond

  Oceniono 47 razy 31

  "Już są na forum kundle Putina,
  Wiec się zabawa znowu zaczyna.
  Wódę wypili, ogórki zjedli
  I przed kompami szybko zasiedli.

  I pod niebiosa chwalą Smigola,
  Bo taka kundli Putina rola.
  Bredzą i mącą, konfabulują,
  Pieprzą trzy po trzy, jątrzą i trują.

  Kundle Putina - ćwoki i głąby,
  I odmóżdżone kompletnie trąby.
  Niecne, plugawe, złośliwe, wredne,
  Bezwstydne takie, ze włos aż rzednie.

  Pośladki wodza liżą kundelki,
  Leci kasiorka, lecą rubelki,
  Wódę dowiozą, ogórki jadą,
  Wiec komentarze piszą ze swadą!

  Kundelki durnia, kundle ciemnoty,
  Chwalcy obłudy, piewcy głupoty!"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX