Fantastyczna ocena polskiej gospodarki. Przez ostatnie 25 lat eksport wzrósł o 2069 proc. [RAPORT]

KM, PAP
23.04.2015 14:54
A A A
Eksport polski wzrósł o 2069 proc od 1990 r. Na zdjęciu huta szkła

Eksport polski wzrósł o 2069 proc od 1990 r. Na zdjęciu huta szkła (Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta)

Od upadku komuny liczba towarów ze znaczkiem "Made in Poland" wysyłanych za granicę wzrosła niemal 21 razy. Do tego polski eksport coraz bardziej opiera się na produktach naszych przedsiębiorców, a nie węglu, rudach żelaza i innych surowcach.
W ciągu 25 lat wartość polskiego eksportu liczona w dolarach, po uwzględnieniu inflacji, wzrosła o 2069 proc. - wynika z raportu przygotowanego przez firmę doradczą Grant Thornton. Wskazano, że do 2020 r. nasza sprzedaż zagraniczna ma wzrosnąć o 35,6 proc.

W raporcie podkreślono, że gospodarcza ekspansja zagraniczna to jedno z największych osiągnięć Polski od upadku komunizmu. Dodano, że polskie firmy z sukcesem wykorzystały okazję, którą dało im wprowadzenie wolnego rynku i otwarcie gospodarki na świat.

"Do 1989 r. polskie państwo skutecznie temperowało zapędy każdego obywatela, który miał w sobie choć trochę zapału do przedsiębiorczości i zdobywania nowych rynków. Dopiero ustawa Wilczka, Okrągły Stół i plan Balcerowicza zdjęły ten kaganiec i sprawiły, że Polacy mogli zostać przedsiębiorcami" - podkreślił partner zarządzający firmą w Polsce Tomasz Wróblewski.

Wzrost o 2069 proc.

Z wyliczeń autorów raportu wynika, że w ciągu ostatnich 25 lat polski eksport wzrósł aż 21-krotnie - o 2069 proc. Wskazano, że znacząco zmalał w nim udział surowców, a wzrósł udział komponentów i dóbr finalnych. "W Polsce działa obecnie 60 tys. firm uzyskujących przychody z eksportu, a według statystyk GUS polskie towary były sprzedawane w 2014 r. w 218 krajach świata, w tym tak egzotycznych, jak Gwinea Równikowa, Wyspy Kokosowe czy Kiribati" - podkreślił Wróblewski.

Eksport nadal będzie rósł

W ocenie ekspertów dynamiczna ekspansja polskich firm na rynki zagraniczne szybko się nie skończy. Ich zdaniem do 2020 r. polski eksport wzrośnie łącznie o 35,6 proc., co oznacza średnią dynamikę roczną eksportu na poziomie 5,2 proc.

"Spodziewamy się, że nałożą się na siebie dwie pozytywne tendencje. Z jednej strony sytuacja na globalnym rynku zapowiada się dość solidnie, z drugiej polskie firmy będą nadal zwiększać swoją obecność na nowych rynkach" - stwierdził Wróblewski.

Autorzy raportu prognozują ponadto, że w najbliższych latach w polskim handlu zagranicznym postępować będzie reorientacja geograficzna. Oznacza to, że w naszym eksporcie rósł będzie udział nowych, dotąd mało eksploatowanych rynków. Spadać natomiast będzie udział większości obecnych głównych odbiorców polskiego eksportu.

"Zjawisko reorientacji geograficznej eksportu jest w polskiej gospodarce wyraźnie widoczne od kilku lat, zwłaszcza od wybuchu kryzysu strefy euro. Uświadomił on bowiem polskim firmom, że nie warto skupiać się na jednym zasobnym, ale mało dynamicznym rynku, czyli strefie euro, lecz warto rozszerzać zagraniczną ekspansję na nowych, mniej oczywistych rynkach" - mówił Wróblewski.

Nie tylko Unia Europejska

W ocenie ekspertów Grant Thornton w latach 2014-20 udział Unii Europejskiej w strukturze polskiego eksportu spadnie o 4,4 pkt proc., z 77,1 do 72,7 proc.

W raporcie zaznaczono jednak, że nie oznacza to, iż zagraniczna sprzedaż polskich firm do UE spadnie. "Wzrost zostanie zachowany i będzie on relatywnie silny (prognoza firmy wskazuje na 33,6 proc. w latach 2015-20), jednak dynamika na wielu innych rynkach będzie jeszcze wyższa, dlatego udział Unii będzie się kurczył" - napisano w raporcie.

Zdaniem jego autorów najmocniej zwiększy się znaczenie Ameryki Północnej i Południowej. "Jej udział w polskim eksporcie nadal pozostanie relatywnie niewielki, ale wzrost będzie istotny. Według prognoz w latach 2015-20 zagraniczna sprzedaż polskich firm w obu Amerykach wzrośnie o 45,3 proc., dzięki czemu ich udział w strukturze eksportu zwiększy się z 3,3 do 4,2 proc." - czytamy w raporcie.

"Będzie to zasługa przede wszystkim silnego wzrostu obrotów ze Stanami Zjednoczonymi, głównym odbiorcą polskich towarów w tamtym regionie. W latach 2015-20 polski eksport do USA wzrośnie o 67,4 proc., dzięki czemu udział rynku wzrośnie z 2,2 do 2,9 proc." - dodano.

W raporcie wskazano, że ważnym kierunkiem dla polskich eksporterów, który w najbliższych latach będzie zyskiwał na znaczeniu, będą kraje europejskie spoza UE, m.in.: Norwegia, Serbia, Czarnogóra oraz Białoruś. Zdaniem ekspertów polski eksport na te rynki wzrośnie w latach 2015-20 o 42,4 proc. W efekcie udział tych krajów w strukturze polskiej sprzedaży zagranicznej zwiększy się z 12,2 do 14,5 proc.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasZobacz także
Komentarze (257)
Zaloguj się
 • mmarek53

  Oceniono 158 razy 84

  W innej dziedzinie eksportu rezultaty mamy jeszcze lepsze! W ostatniej dekadzie ponad 2,2 mln. egzemplarzy w świetnym stanie wyeksportowano na Zachód. Nie jestem tylko pewien, czy to dla nas na pewno taki świetny deal...

 • Oceniono 115 razy 31

  Polska w 1989 roku była bankrutem. To była faktyczny powód oddania władzy przez WSI i Jaruzelskiego, a nie ich dobre serce i patriotyzm, jak w swoich bajkach opowiada Michnik.
  Następnie uwłaszczona nomenklatura wraz z kapitałem zagranicznym, prawdziwi beneficjenci złodziejskiej prywatyzacji, zaczęli wykorzystywać wszystkie plusy tego kraju, czyli bliskie położenie do europejskich rynków zbytu, oraz dosyć dobrą i przede wszystkim tanią siłę roboczą. Ale ten model rozwoju powoli zaczyna się już wyczerpywać, co w połączeniu z emigracją, niżem demograficznym oraz niewypłacalnością ZUS każe postawić następujące pytanie... Czy Polska zbankrutuje w 2020 czy 2023 roku?

 • panieleszku

  Oceniono 50 razy 26

  Wszystko pięknie. Szczególnie te białe skarpetki w sandałach - lepszej ilustracji polskiego produktu eksportowego bym nie wymyślił.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najważniejsze informacje