Komentarze (669)
Kiełbasa wyborcza za 290 miliardów? "Radziłbym Dudzie, by tego nie robił. To miłe dla ucha, ale nic nie zmieni"
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • sprzedanyzbolandy

  Oceniono 35 razy 21

  Lepiej powiedz, Petru, jak sprzedawałeś Polskę i Polaków, pracując przy tworzeniu OFE ? Ile na tym zarobiłeś ? I ile miliardów zł odpłynęło za granicę, do właścicieli OFE ?
  Przypominam, że OFE to pomysł Banku Światowego na grabież Polski. W
  W tym celu BŚ wziął na etat sprzedawczyków z UW, a sprzedawczykom z AWS-u przyobiecał synekury w OFE. I słowa dotrzymał. I od tej chwili obce banki dostawały do dyspozycji NASZE pieniądze, a polski (?) "rząd" jeszcze im dopłacał, tzn pozwalał zabierać sobie "na koszty" do 11% wpłat. I polskim SPRZEDAWCZYKOM i obcym prezesom dobrze się działo.
  Nie mówili, że w Chile OFE już po kilkunastu latach nie miały pieniędzy, a minimalne emerytury musiał sfinansować rząd chilijski.
  Z ramienia BŚ "reformę" dyktował niejaki Michał Rutkowski z Waszyngtonu, który po wprowadzeniu OFE w Polsce wrócił do ojczyzny i do Waszyngtomu.
  W Polsce firmował tę kradzież polskich pieniędzy prof. Marek Góra, ale pierwsze skrzypce grał Balcerowicz, Buzek i Lewicka. Ta ostatnia w nagrodę dostała specjalnie stworzoną synekurę w postaci prezesury Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.
  Inni "twórcy" reformy tez zostali wynagrodzeni po pańsku. Oczywiście kosztem polskich emerytów. POdaję niektóre nazwiska :Krzysztof Pater, Ryszard Petru, Aleksandra Wiktorow, Agnieszka Chłóń-Dominczak, Andrzej Bratkowski. Do tego lobbyści zatrudnieni w bankach , które ciągnęły miliony z OFE : prof. Hausner, Alicja Kornasiewicz, prof. Witold Orłowski

 • rydzyk_fizyk

  Oceniono 22 razy 20

  "Frank szwajcarski może się dalej osłabiać i jest mało prawdopodobne, by kiedykolwiek kosztował jeszcze 3,20 zł ".

  Ryszard Petru, marzec 2009 r.

 • antoniferdynand

  Oceniono 18 razy 18

  4) Straty w bankach - w chwili obecnej polski sektor finansowy (bankowy) jest najbardziej dochodowy w całej UE. Kosztem wysoce prawdopodobnego naruszania interesów konsumenckich (polisolokaty, opcje walutowe, klauzule niedozwolone w kredytach hipotecznych, BTE, itd.), daleko idącej indolencji instytucji regulujących (KNF, UOKiK, MF, NBP, MS, itd.), braku instytucjonalnego wsparcia klientów indywidualnych (przedsiębiorców, obywateli) względem wielkich kancelarii prawnych, a przede wszystkim powolności i barier w dostępie do wymiaru sprawiedliwości międzynarodowe instytucje finansowe czują się w Polsce bezkarne. Dla przykładu kartelowy ZBP jest w stanie efektywnie dyktować warunki i reguły, które dale prezentowane są jako stanowisko KNF, ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Finansów, itd. Postępowanie słynny nabitych w mBank trwa bodajże 4 lata i właśnie powróciło do punktu wyjścia z przyczyn formalnych mimo określonego potwierdzenia naruszeń konsumenckich. W rezultacie Polscy obywatele są bezkarnie dojeni na każdym kroku, a dla przykładu polska młoda klasa średnia zamiast generować lwią część popytu wewnętrznego (i PKB) pokornie zmuszana jest oddawać lwią część swoich przychodów bankom, które dalej transferując swoje zyski poza granice Polski. Wbrew pozorom nie chodzi tu tylko o słynne kredyty w CHF ale całą szeroko rozumianą sferę produktów finansowych. Może by tu ktoś policzył ile zyskałby budżet Polski, gdyby ograniczone zostało to nieuprawnione strzyżenie, a poziom zyskowności sektora finansowego zniwelowany do poziomu wskaźnika średniej europejskiej. Nie wspomnę już w tym przypadku jak np. samo odblokowanie kredytów hipotecznych wpłynęło by na stymulację rynku nieruchomości (budownictwo), a dalej na całą gospodarkę. Jak odpowiednia regulacja produktów ustrukturyzowanych (przykładowych opcji) wpłynęłaby na ochronę polskich przedsiębiorstw również w przyszłości.

  5) Opodatkowanie określonych podmiotów sektora finansowego i handlu - w chwili obecnej zyski banków liczone są w miliardach. Nie sądzę aby nałożenie na nie dodatkowych obciążeń spowodowało, że wycofają się z Polski, która jest dla nich aktualnie eldorado. Jeżeli jednak próbowałyby przerzucić to bezpośrednio na klienta, to stymulować to będzie konkurencyjność obecnych i przyszłych podmiotów z polskim kapitałem. To samo, chociaż na mniejsza skalę dotyczy sieci handlowych.

 • drazenko

  Oceniono 23 razy 17

  Petru to ten co mówił, że CHF nie osiągnie 3,20 złotych?

 • antoniferdynand

  Oceniono 16 razy 16

  3) Podwyższenie kwoty wolnej od podatku - to na wstępie ograniczy przychody Państwa z PIT o rzeczone 17 mld. zł (chociaż wydaje mi się, że mniej), ale przełoży się na zwiększenie wpływów z podatków pośrednich (przede wszystkim VAT), wzrost konsumpcji (PKB), a przede wszystkim w średnioterminowym ujęciu przełoży się na zwiększenie grupy osób pracujących legalnie. To z kolei będzie miało wpływ np. na zwiększenie liczby osób odprowadzających składki nie wliczonych bezpośrednio w podatek, a tym samym zmniejszenie deficytu służby zdrowia czy ZUS. Będzie też szersza perspektywa, że osoby obecnie działające w szarej strefie będą prędzej czy później wpadać w pierwszy próg podatkowy. Zwracam tu uwagę na casus podatków spirytusowych gdzie zmniejszenie obciążeń fiskalny spowodowało zwiększenie wpływów do budżetu z tego tytułu.

  Jak ładnie obliczył net_observer: - W Polsce jest około 24 mln podatników PIT. Zwiększenie kwoty wolnej od podatku o 5 tys zł spowoduje zmniejszenie podatku o ok 1.000 zł na każdego podatnika czyli 24 mld zł rocznie. Co ludzie zrobią z tymi pieniędzmi? Wywiozą je zagranicę? Wydadzą je w Polsce. Czyli przynajmniej 5 mld zł wróci w postaci VAT. Pozostałe prawie 20 mld zł trafi do gospodarki. Ponad połowa udziału w PKB to robocizna. Czyli 10 mld zł trafi na płace. Z tego 40% (czyli 4 mld zł) trafi do ZUS i NFZ. Z pozostałych 6 mld zł zostanie zapłacony PIT- ok 1,2 mld zł.
  Podsumowując: z 24 mld zł
  - 5 mld zł wraca w postaci VAT
  - 4 mld zł trafi do ZUS i NFZ
  - 1,2 mld zł trafi do US jako podatek PIT.
  Z 24 mld zł do budżetu wróci 10,2 mld zł.
  Można mówić, że pozostałe 13,8 mld zł to koszt dla budżetu ale pieniądze te trafią do gospodarki. To oznacza nowe miejsca pracy, wzrost konsumpcji i PKB. Te pieniądze będą lepiej zainwestowane niż gdyby trafiły do budżetu i były rozdawane według politycznego zapotrzebowania rządzących.

 • mlody_wyksztalcony_z_miasta

  Oceniono 21 razy 15

  Z Petru taki prorok jak Michnik:)
  Michnik u Lisa: „Komorowski musiałby po pijanemu przejechać niepełnosprawną zakonnicę w ciąży, żeby nie wygrać”.

 • littoral

  Oceniono 22 razy 14

  Pan Petru podąża dziarsko tropem wielkiego plagiatora i swego guru pana Balcerowicza: niewidzialna ręka rynku działa, nie będziemy tego zmieniać, kasy więcej nie będzie. Trudno, najwyżej część ludzi umrze wcześniej. Bo nie wyrobi. Naród powinien to zrozumieć. *** Pan Duda tropem swoich obietnic może jednak zdecyduje się na zabranie się za daniny od banków zachodnich, marketów, też zachodnich, czy i KRUS-u naszego drogiego PSL-owskiego (rąbnięcia w KRUS chyba jednak nie obiecał...). I jakoś może zacznie tę stajnie Augiasza powoli czyścić. *** "Dyktator" Orban wziął się do roboty, a pan Petru jakby nic wskazuje Węgry umyślnie chyba zamazując obraz. Węgry miały kłopoty gospodarcze. Rąbnęły po łapie "niewidzialną" i tam rękę zachodniego rynku i - nie słyszałem, żeby miały klopoty teraz, żeby upadały. Wręcz przeciwnie. A więc jak, proszę pana Petru, jest z tymi Węgrami, upadają?

 • wicek101

  Oceniono 166 razy 14

  Szanowny Panie Petru, A może dla równowagi rozliczyć PO z obietnic wyborczych? Proszę przypomnieć obywatelom, co mówił premier Tusk, jak podwyższał podatek VAT? Taki pierwszy z brzegu przykład

 • stellaney

  Oceniono 21 razy 13

  Proszę wybitnego ekonomistę pana Petru o wyjaśnienie mi jakim cudem Słowacja jest w stanie znaleźć w swoim budżecie pieniądze na kwotę wolną od podatku na poziomie 4000 EURO. Celowo nie pytam jak się to udaje w krajach starej Unii bo zakrzyczy mnie chór " oni są bogaci, a nas na to nie stać"

 • kapitan_popczyk

  Oceniono 24 razy 12

  Spadaj Banksterze !

 • ekaunt

  Oceniono 24 razy 12

  Węgierskie? To chyba nie najgorzej. Jakie Pan ma propozycje? Podniesienie kolejne podatków? Zamrożenie kwoty wolnej od podatku? Słucham Pana i Pana guru - Balcerowicza. Weźcie jeszcze Bochniarz do kompletu - sukces pewny :)

 • twstyropian

  Oceniono 21 razy 11

  Petru już doradzał Komorowskiemu - i co ? jak te rady mu pomogły ?

 • jck12

  Oceniono 37 razy 11

  Petru. Ekspert od wyjaśniania dlaczego jego analizy z dnia wczorajszego się nie sprawdziły.

 • hermilion

  Oceniono 13 razy 11

  Petru nie zapomnij tego artykułu ponownie wydrukowac jak Duda zgłosi wniosek o podniesienie kwoty wolnej od podatku.

 • konrado12344

  Oceniono 103 razy 11

  Odniosę się tylko do kwoty wolnej, ktora POWINNA byc duzo wyzsza, 8 tys to minimum. A Pan Petru - z całym szacunkiem dla niego kłamie, bo jest inteligentnym facetem i wie doskonale ze niemal 100% tej kwoty i tak wroci do budzetu w postaci VAT. Przeciez te pieniadze nie zostana wytransferowane do szwajcarii bo to nie ta "grupa docelowa". Te pieniadze zostana wydane na artykuly pierwszej potrzeby, ktore panstwo i tak obciaza vatem i to w wysokosci 23%. 20 mld na "konsumpcję" to potężny zastrzyk dla gospodarki, to wieksza produkcja, to nowe miejsca pracy! Szkoda ze pan Petru o tym nie mowi, bo ze zdaje sobie z tego sprawe jest pewne.

 • kikut5

  Oceniono 27 razy 11

  Pokaż te wyliczenia na papierze Petru! Bo na razie to są jakieś bajki!

 • majster_mundek

  Oceniono 25 razy 9

  UWAGA! to ma być szalupa ratunkowa dla złodziei z PO

  nie dajcie się nabrać lemingi.

 • ateus77

  Oceniono 10 razy 8

  Zwykła neoliberalna gadka "ekspertów" sponsorowanych przez banki i korporacje, którą słyszymy od 25 lat. Na nic nas nie stać, należy spełniać każdy grymas przedsiębiorców, być posłusznym MFW, całować pracodawcę w d. za to że pozwala pracować za 1000 zł miesiecznie itp. A czy stać nas na emigrację 3 mln młodych wykształconyc Polaków? a stać nas na 2 mln bezrobotnych w kraju? a stać nas na zapaść demograficzną i związaną z nią zapaść systemu emerytalnego?
  Mam nadzieję, że Polacy nie nabiorą sie po raz kolejny i nie zagłosują na partyjkę BalcerowiczaPetru, czyli kontunuatorów katastrofalnej polityki KL-D, Unii Wolności, AWS, PO.

 • Rafał Heros

  Oceniono 14 razy 8

  Ludzie zrozumcie że PRL się skończył i żeby mieć trzeba pracować. Trzeba pracować i to mocno.Życie nie jest lekkie i nigdy takie nie było .Skończyły się czasy gdzię każdy był równy i wszyscy mieli po równo a jak się okazało po 1989 całe NIC.W tym kraju potrzebne jest mocne tąpnięcie przez ostre reformy.Im szybciej tym lepiej dla naszych dzieci i wnucząt. Zrozumcie, że żeby dać grupce osób trzeba zabrać wszystkim ! Mowa tutaj do górników , rolników, nauczycieli, urzędników, wojskowych i milicjantów.Trzeba zlikwidować przywileje, ciąć koszty i liczyć się z każdym złotym. Polska przeżywa zapaść demograficzna i jeśli to się nie zmieni to wasze wnuki z pierwszej pracy będą mieć potrącane 2000 zł Zusu i podatek dochodowy w wysokości 30 % Chcecie taki los zgotować swoim potomkom ? Wybierajmy tych co chcą zabrać nam jak najmniej a nie dać jak najwięcej .Z całą resztą każdy pracowity obywatel sobie poradzi.

 • fletniapana

  Oceniono 18 razy 8

  Petru to nowy Donek?

 • kukwas45

  Oceniono 22 razy 8

  Spoko-teraz już nie musi nic robić,obiecał i wystarczy.Został wybrany przez /jak to okresla PIS/ciemny lud.

 • marekm1978

  Oceniono 12 razy 8

  Danaldinio wracaj z emigracji .Badz pierwszym który to zrobi!!!

 • extrafresh

  Oceniono 24 razy 8

  Panie Prezydencie Duda!

  Poproszę o obiecane 500,- zł na każde dziecko.

  Numer konta podam na priv.

  Dzięki!

 • sa_per

  Oceniono 32 razy 8

  Gdzie byłeś panie Petru jak Tusk zadłużał nas, gdzie byłeś jak kradł moje pieniądze z ofe, gdzie byłeś jak handlowali Polską POwskie złodzieje u Sowa i przyjaciele??

 • marlicho

  Oceniono 54 razy 8

  Oczywiście, że obietnice Dudy są z kosmosu wzięte, ale o ile pamiętam to politycy z każdej strony obiecują niestworzone rzeczy.

  Inną sprawą jest to, że prezydent w naszym systemie w ogóle niewiele może, za to ludzie nie wiedzieć czemu są przekonani iż jest to najważniejsza postać w państwie.

  Petru trochę zawiódł mnie ostatnio. Pokazał, że nie jest bezstronny i być może to co mówi jest czasem zależne od kalkulacji politycznej. A to najgorsza rzecz, która może przydarzyć się ekonomiście.

 • macborys

  Oceniono 11 razy 7

  Rzad PO bedzie ukladal budzet na rok 2016; powinien zawrzec w nim WSZYSTKIE obietnice Dudy.
  Milo bedzie widziec korygowanie budzetu przez PiS...

 • marti-32

  Oceniono 11 razy 7

  500zl dla kazdego na dziecko, toż to ci wielodzietni, w wiekszosci przypadkow to rodziny gdzie nie chce sie nic ze swoim zyciem zrobic, nawet za mniejsza kase do pracy isc, bo po co? lepiej raczki do innych wyciagac.
  Zamiast dawac i przyzwyczajac do "dawanego" powinno sie wyedukowac seksualnie, i stworzyc warunki by ci ludzie mogli normalnie i godnie pracowac.
  Nie daje Sie ryb, daje sie wedke, by tych ryb mozna bylo nalapac...

 • kuk-tusk-klan

  Oceniono 14 razy 6

  panie petru, a ile mialo kosztowac 3 x 15 ? o innych klamstwach pinokia tuska nie wspominajac...

 • dihydrogen_monoxide

  Oceniono 22 razy 6

  Niesamowite. Niemal 25 lat, seryjnie przerżnięte wybory, a nieboszczka Unia Demokratyczna ciągle żywa. I ciągle jeszcze znajduje frajerów gotowych popierać ich utopijny neoliberalizm. Nawet swoich ziomków nie słuchają.

 • qfadrat

  Oceniono 16 razy 6

  Petru musi odejsc!

 • gonzor

  Oceniono 10 razy 6

  Dzięki Dudzie idę w środę na rozmowę kwalifikacyjną liczę na 50 - 60% więcej niż teraz. Ale głosowałem na Bronka, no i już się cuda dzieją.

 • konigin

  Oceniono 12 razy 6

  Petru, nie znasz sie. Premier Kaczynski jesienia mu dodrukuje i gra. Co prawda pacynka zapowiedziala, ze z z pisuaru wyjdzie, wiec teoretycznie prezes sie na nia obrazi, ale w praktyce, to kartofel wawelski tez oficjalnie w pisuarze nie byl, wiec prezes bedzie drukowal.

 • Tomasz Bystry

  Oceniono 8 razy 6

  Czy ktoś może mi policzyć ile kosztuje bilet do Irlandii w jedną stronę i czy bank da mi na ten bilet kredyt (może być w frankach ,bo spłaci go Duda)

 • jkredman

  Oceniono 7 razy 5

  Petru - Sztuka kłamstwa, nie wszystkie Ryśki to fajne chłopaki

 • Oceniono 7 razy 5

  Bajdurzenie Petru o miliardach jest nic nie warte. Facet, który chce założyć konkurencyjną partię (stowarzyszenie - to tylko ściema) powie wszystko, żeby oczernić konkurentów. Przestań pan szczuć i kłamać a zacznij pan liczyć. I licz pan tylko na siebie a nie na nasze pieniądze.

 • jegorism

  Oceniono 9 razy 5

  Na radach pana Petru najlepiej wychodzi pan Petru.
  Ja wolę doradców na których radach ja skorzystam.

 • doradcaprezesa

  Oceniono 7 razy 5

  Petru, to chyba drugi koniec wędki bankowej....

 • elrobertos

  Oceniono 7 razy 5

  O już widzę przyszedł prykaz od Jacka Kurskiego, żeby zacząć trollować pana Ryszarda Petru. Największy Wasz wróg teraz co?

 • as200

  Oceniono 13 razy 5

  Pieniadze sie znajda, jak opodatkuje sie korporacje, zatrzyma transfer pieniedzy za granice, podwyzszy place Polakom, zeby placili wiecej podatkow, obnizy emerytury bogaczom i generalom, przestanie kupowac pendolina i karakale, zastopuje korupcje, afery i kradzieze, da prace Polakom w Polsce a nie w GB ....

 • bonifacy_40

  Oceniono 9 razy 5

  ludzie ..opamiętajcie się .....czy choć wiecie jaki program będą mieli ..i tak w ciemno bezkrytycznie kupujecie następnego kota w worku ?

 • 4internauta

  Oceniono 15 razy 5

  Pan Petru zapomina, że te 300 mld zł zostaną w kieszeni Polaków i to oni (a nie urzędy) będą nimi gospodarować.

 • pasjonatx

  Oceniono 17 razy 5

  Słowo do pana Petru i jego mistrza pana Balcerowicza.

  Gdzie byliście panowie, gdy z mojego kraju, z Polski wyjeżdżali ludzie do innych krajów, by pracować i rozwijać się. Bez znaku ?

  Wielu z tych ludzi nie wyjeżdżało li tylko z uwagi na większe pieniądze, nie, wyjeżdżali, bo nepotyzm i kumoterstwo, które są największymi patologiami w Polsce niszczyły im życie.

  Z tych ludzi mają pożytek m.in FBI w Stanach, bo były przypadki, gdzie chłopak robiący doktorat z kryminalistyki nie móg dostać pracy w Polsce w służbach (sic!), gdyż nie dysponował tajemniczym poparciem niewidzialnej ręki ludzi z byłych służb.

  Gdzie panowie byliście, gdy spośród takich także ludzi niemiecka Policja czerpała korzyści oferując im zatrudnienie, bo Niemcy bardzo dobrze wiedzą, że Polska słynie z ogromnych tradycji w tych właśnie dziedzinach jak kryminalistyka, medycyna sądowa, oni w innych krajach wiedzą bardzo dobrze, że Polacy są uczciwymi posiadającymi doskonałe umysły w tych dziedzinach pracownikami.

  Pytam się zatem, gdzie panowie byliście przez ostatnie 10 lat, gdy między innymi tacy ludzie byli niszczeni w Polsce a chcieli jedynie pracować w Polsce, tworzyć nową jakość w różnych instytucjach państwowych,w służbach specjalnych.

  No gdzie pan był panie Petru???!!! Liczył pan swoje korzyści i zmieniał pan swoje intratne miejsca pracy, bo jakoś nie słyszałem, by walczył pan z nepotyzmem. Ja wlaczyłem, choć nepotyzm zniszczył mi dobrych 8 lat życia w moim kraju.

  Ale nie wyjechałem z Polski i będę walczyć o to dalej.

 • redstag

  Oceniono 9 razy 5

  Ja to pewnie starej daty jestem bo pamiętam jak Błogosławiny Lech obiecywał 3 miliony mieszkań zbudować a Kwach to chyba jeszcze więcej. Może mi ktoś pokaże choć jedno mieszkanie wybudowane przez nich dla nas. Proszę o odpowiedź bo może jestem w mylnym błędzie:)

 • jerzysm42

  Oceniono 15 razy 5

  Pan Ryszard Petru nie bierze pod uwagę, że od obiecywania jest Duda, a od realizacji obietnic rząd.
  Duda będzie nadal składał obietnice, których żaden odpowiedzialny rząd nie spełni i to będzie siłą napędową PiS-u przed wyborami parlamentarnymi. Prezydent chce, aby Polacy żyli w dobrobycie, tylko ten rząd to blokuje. Jedyne wyjście, to odsunąć Platformę od władzy.
  Jeśli pisiory wygrają wybory parlamentarne, to premier Kaczyński i prezydent Duda powiedzą: "spieprzajcie dziady" i ze wszystkich obietnic się wycofają. Jeśli przegrają będą obiecywać dalej.

 • Patrick Duda

  Oceniono 21 razy 5

  Cała Polska wierzy, że Andrzej Duda najlepszy prezydent w historii RP jednak znajdzie te pieniądze i nadejdą w końcu lata prosperity dla naszego Ukochanego Kraju! Boże pobłogosław Prezydenta Wszystkich Polaków Andrzeja Dudę! Andrzej prowadź Polkę na szczyty!!!

 • com_ent

  Oceniono 8 razy 4

  Nikt cie nie prosi o radę ! Tego się trzymaj

 • Michał Walewski

  Oceniono 4 razy 4

  Pan Duda swoje propozycje wcześniej przemyslał. A ciekaw jestem co pan Ryszard Petru myśli o propozycjach pana Prezydenta wymyślonych w czasie kampanii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX