Wystarczy jedno zdjęcie, żeby zobaczyć, co Grecy zrobili polskiej giełdzie

Po fiasku greckich negocjacji GPW rozpoczęła notowania na niemal 3-procentowych minusach.Po czerwonej stronie znajdują się wszystkie spółki z indeksu WIG20. Najwięcej, bo ponad 5 proc., traci Bogdanka, najmniej - PGE, które jest tylko 0,06 proc. na minusie. W mWIG40 większość spółek znajduje się na ponad 1-proc. minusach, na plusie znalazła się tylko Grupa Azoty, która zyskiwała 0,02 proc. Na największym, bo ponad 5-proc., znalazła się spółka Hawe. W sWIG80 pozytywnym wyjątkiem jest Bioton, który jest na ponad 22-proc. plusie po ogłoszeniu wezwania na 33 proc. akcji tej spółki przez chiński NovoTek. Dzięki temu Bioton jest najlepiej radzącą sobie spółką na warszawskim parkiecie.

Poza spółką farmaceutyczną tylko cztery inne spółki znalazły się po zielonej stronie - znakomita większość spółek z tego indeksu notuje ponad 1-proc. spadki. Na całym rynku najgorzej radzi sobie dziś spółka Ronson, która traci ponad 15 proc. Na 389 firm notowanych na GPW tylko 34 są na plusie.

Grecka niespodzianka

Po nieoczekiwanej decyzji premiera Aleksisa Tsiprasa o przeprowadzeniu w Grecji referendum 5 lipca i załamaniu negocjacji w Brukseli europejscy kredytodawcy Aten postanowili, że pozwolą, by program pomocowy dla Grecji wygasł - zgodnie z przewidzianym terminem - we wtorek wieczorem. Tego samego dnia Ateny zobowiązane są spłacić Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu 1,6 mld euro.

Zamknięta giełda i banki

Rząd w Atenach zdecydował, że banki greckie zostaną przez tydzień zamknięte. Zabronione będą transfery kapitału za granicę. W niedzielę podjęto decyzję, że giełda w Atenach będzie nieczynna w poniedziałek, ale w nocy z niedzieli na poniedziałek grecki regulator rynków kapitałowych poinformował w komunikacie, że pozostanie ona zamknięta "przez cały okres, przez który będą nieczynne banki".Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Zainstaluj wtyczkę Gazeta.pl na Chrome >>>

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasWięcej o:
Komentarze (6)
Wystarczy jedno zdjęcie, żeby zobaczyć, co Grecy zrobili polskiej giełdzie
Zaloguj się
 • robi2009

  Oceniono 8 razy 8

  A Bioton 14 % w górę, znaczy cena wzrosła o cały 1 gr ;)

 • calmy

  Oceniono 2 razy 2

  To nie "Grecja zrobiła polskiej giełdzie". To nasi rodzimi Janusze pozbyli się w przewidywaniu spadków i doprowadzili do zupełnie z punktu widzenia ekonomii małego stosunkowo spadku kursów.
  Nakręcanie emocji i komentowanie zjawisk gospodarczych w stylu sprawozdania z meczu bokserskiego jest żałosnym wkładem w edukację obywatelską. A potem ci sami dziennikarze dziwią się, że ogłupiały wyborca skukiział. To wasza wieloletnia praca doprowadziła do tego, że o losie Polski zdecydują wyborcy pozbawieni elementarnej wiedzy i zdolności orientowania się w złożonym współczesnym świecie.

 • Roman Gilewicz

  Oceniono 1 raz 1

  po prostu międzynarodowa sytuacja urealnia faktyczną wartość firm
  nie ma się czemu dziwić i robić z igły widły

 • lizardos

  Oceniono 3 razy 1

  A ile spółek na GPW było na minusie w piątek? Albo w poprzedni poniedziałek? Kursy prawie wszystkich spółek raz rosną raz maleją przez cały czas. No ale najłatwiej zajrzeć na dane tylko z jednego dnia, żeby potwierdzić interesującą "pisarza" tezę. A poza tym te tąpnięcia... Od 0,06% do 3,3%. Gospodarka rzeczywiście się sypie...

 • mariusz.dj

  0

  Co za bzdura wlasnie sprawdzalem i ronson dzis spadl o 1,34%.O jakich 15% pisze autor??????

 • niktwazniejszy

  Oceniono 3 razy -1

  Nie co "Grecy zrobili Polskiej..." ale co Niemcy zrobili Europejskiej...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX