Wykres stworzył Javier Zarracina z Vox.com. Za jego pomocą chciał pokazać, jak wczorajsza katastrofa na rynkach finansowych wygląda na tle innych znaczących spadków w ciągu ostatnich trzech dekad.
Tworząc grafikę, autor wziął pod uwagę największe spadki notowania indeksu
Dow Jones od 1980 r. Oto one:
- Największy spadek miał miejsce 19 października 1987 r., kiedy notowania Dow Jones spadły aż o 22 proc. Nie nastąpiła po nim jednak recesja, a rynek odzyskał równowagę w ciągu dwóch kolejnych lat.
- Duże spadki zanotowano również w październiku 1997 r. i sierpniu 1998 r. Na szczęście nie miały one długoterminowego oddziaływania na światowe giełdy.
- Trzy duże spadki podczas bessy w latach 2000-01.
- 11 spadków w 2008 r. w czasie wielkiego kryzysu.
- W sierpniu 2011 r. inwestorzy wpadli w panikę, gdy uświadomili sobie, że prezydent Obama i Republikanie mogą nie dojść do porozumienia w kwestii zmniejszenia wydatków
budżetu federalnego i zwiększenia limitu długu
USA. Wystąpiły wówczas trzy duże spadki notowań.
Jak zauważa autor wykresu, czasami duży spadek jest oznaką większych problemów gospodarczych, ale nie jest to regułą. Wciąż jednak za wcześnie, aby ocenić, co przyniesie wczorajsza katastrofa giełdowa.
Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!
myslacyszaryczlowiek1
Oceniono 1 raz 1
Warto zajrzeć też do wcześniejszych lat. I tak np. od wielkiego kryzysu aż do... już nie pamiętam, ale przez kilkadziesiąt lat była stagnacja, aż wymarło pokolenie, które pamiętało o wielkim kryzysie.