Oto, ile Bronisław Komorowski i Andrzej Duda wydali na kampanię wyborczą

Kampania byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego kosztowała ponad 18 mln zł, podczas gdy sztab Andrzeja Dudy wydał ponad 13,5 mln zł - wynika z powyborczych wyliczeń tygodnika ?Polityka?.
Jak pisze "Polityka", główni rywale w wyścigu o fotel prezydenta łącznie wydali prawie 32 mln zł.

Kosztowne media i plakaty

Niemal połowę pieniędzy wydanych przez obu polityków pochłonęły media i plakaty. Sztab Komorowskiego przeznaczył na ten cel ponad 9 mln zł, z czego niemal 5,5 mln zł kosztowała emisja spotów wyborczych. Z kolei sztab Dudy łącznie wydał ponad 6,5 mln zł, z czego niemal 5 mln zł na spoty wyborcze.Billboardy kontra plakaty

Tygodnik "Polityka" zwraca uwagę na różne podejście obu sztabów do plakatów reklamowych. Podczas gdy Komorowski postawił na drogie plakaty wielkoformatowe, Duda zwrócił się do członków PiS i sympatyków tej partii z prośbą o wieszanie plakatów na płotach domów i na klatkach schodowych. Dzięki temu jego plakatów nie tylko było więcej, ale też kosztowały znacznie mniej. Sztab obecnego prezydenta zapłacił za ekspozycję plakatów tylko 366 tys. zł, a Bronisława Komorowskiego - ponad 2 mln 352 tys. zł.

Ulotki, gadżety i spotkania

Ponad milion więcej sztab byłego prezydenta przeznaczył na ulotki i gadżety. Podobnie na produkcję spotów i filmów wyborczych. Duda z kolei na spotkania z wyborcami wydał 2 mln 102 tys. zł, a były prezydent - 1 mln 598 tys.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Zainstaluj wtyczkę Gazeta.pl na Chrome >>>

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasWięcej o:
Komentarze (209)
Oto, ile Bronisław Komorowski i Andrzej Duda wydali na kampanię wyborczą
Zaloguj się
 • amorvertical

  Oceniono 28 razy 18

  Najśmieszniejsza jest pozycja :PODRÓŻE i NOCLEGI"
  Komorowski 0 złp
  Prowadził kampanię siedząc w fotelu. To chyba ewenement na skalę światową. I ktoś mu wmówił że w ten sposób może wygrać.

 • adeje8

  Oceniono 30 razy 14

  No jakby nie patrzeć Andrzej Duda jest TAŃSZY :-)

  Po pierwszej Kadencji urzędowania można się pokusić o zestawienie kosztów obu Prezydentów

  Prezydent Komorowski był bardzo drogi niewiele tańszy od Prezydenta bogatej Francji

 • chrupolek

  Oceniono 20 razy 12

  Jakim cudem u Komorowskiego podróże i noclegi wyszły na 0 ? spał u córki ?

 • januszstudzinski

  Oceniono 20 razy 10

  Za niecale 60 dni TROJMIEJSKA OŚMIORNICA odejdzie w polityczny niebyt- cieszmy sie ogladac politykow PO poki maja w mediach pelny obraz ich uczciwego lica i sa przedstawiani pelnym nazwiskiem a nie tylko pierwszą literą :)

 • antypopis

  Oceniono 21 razy 7

  No, ale Komorowski nie musi za to dawać obiecanej dotacji na teatr Karolaka. Będzie za to musiał zapłacić wysokie odszkodowanie przejechanej zakonnicy, której Michnik zrobił dziecko.

 • observanto

  Oceniono 16 razy 6

  A gdzie koszty zwożenia pełoskich aparatczyków, klakierów, konfidentów i oszustów?

 • dryl1

  Oceniono 14 razy 4

  Bronek nie dosyć , ze spał to jeszcze tyle kasy zmarnował. Ciekawy może być komentarz wulgarno oralnego Niesiołowskiego Stefka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX