Prof. Oręziak: OFE powinny być zlikwidowane

- OFE powinny być zlikwidowane. Jak nie teraz, to potem. Szkoda, że to będzie trwało, bo kolejne miliardy będą stracone. To jest system, który rujnuje nasze finanse publiczne i jest krzywdzący dla przyszłych emerytów - powiedziała prof. Leokadia Oręziak z SGH w TOK FM.
Według Leokadii Oręziak emerytura, która jest przymusowa, powinna wystarczyć, by przeżyć, a nie może zależeć od tego, że zmieniają się ceny akcji na rynku, od hazardu i ogromnego ryzyka. Rząd, który stara się wyrwać Polskę z tego strasznego systemu, jest w niezwykle trudnej sytuacji i pod ogromną presją tych, którzy ciągną z tego korzyści: maklerów, doradców i ekspertów.

- Ryzyko inwestowania na rynku finansowym jest ogromne. Straty mogą nie dać się odrobić przez pół życia, co pogłębia problemy naszego kraju.

18 mld zł, które poszły na rzecz OFE, można by przeznaczyć na wsparcie rodzin i dzietności, wesprzeć przedszkola i żłobki. Jeśli będziemy to utrzymywać, polecą kolejne miliardy - mówi Leokadia Oręziak. I dodaje, że jeśli dojdzie do granicy zadłużenia państwa, trzeba będzie ciąć wydatki na szpitale, na pomoc dla dzieci i na budowę infrastruktury. - Mamy wiele do zrobienia, bo z powodu OFE powstała połowa naszego długu. A większość ludzi nie wie, jak OFE są krzywdzące i kosztowne.

Więcej o: