Opłata audiowizualna od adresu zamiast abonamentu RTV? Ma być taniej

Minister kultury proponuje nowy sposób finansowania mediów publicznych. Zamiast dotychczasowego abonamentu ma obowiązywać niższa opłata audiowizualna
Plany dotyczące finansowania mediów publicznych minister Zdrojewski zdradził podczas środowej rozmowy w "Sygnałach dnia" w radiowej "Jedynce". Nowością ma być rezygnacja z obowiązkowej rejestracji odbiorników radiowych i telewizyjnych. Za co w takim razie będziemy płacić? Za prawo do odbierania sygnału radiowego lub telewizyjnego.

Dowiedz się kto nie musi płacić abonamentu i czy musisz wpuszczać kontrolerów do domu

Wiele wskazuje na to, że na media publiczne złożą się solidarnie wszyscy, a nie tylko ci, którzy zarejestrowali telewizor lub radio. Minister Zdrojewski przyznał bowiem, że trwają prace nad określeniem czy opłatę audiowizualną można naliczyć od adresu domowego (firmy byłyby tu traktowane jak gospodarstwa domowe) i doliczyć opłatę do jakiegokolwiek rachunku, np. za energię elektryczną. To oznaczałoby koniec przepisywania przez resztę rodziny odbiorników na emerytów czy rencistów.

Będzie taniej?

Opłata audiowizualna miałaby też być nieznacznie niższa od abonamentu RTV - zdaniem ministra Zdrojewskiego, mogłaby zostać ustalona na poziomie maksymalnie kilkunastu złotych. Miesięczny abonament RTV to dziś wydatek rzędu ok. 19 zł.

Nie wiadomo wciąż czy zapowiedziane przez ministra Zdrojewskiego zmiany zostaną wprowadzone - ostateczny kształt proponowanych rozwiązań zostanie zaprezentowany na początku września po zakończeniu analiz prawnych.

Poczta puka do drzwi

W 2012 r. raz pierwszy od dwóch lat wzrosła w Polsce liczba zarejestrowanych abonentów RTV. To może być efekt wzmożonej kontroli Poczty Polskiej.

W ciągu ostatnich dwóch lat Poczta Polska wysłała 3 mln zawiadomień informujących o konieczności zapłaty i zadłużeniu wynikającym z niepłacenia abonamentu do pięciu lat wstecz. Każdy, kto dostanie takie wezwanie, ma siedem dni na uregulowanie płatności. Jeżeli tak się nie stanie, to Poczta Polska może przekazać sprawę do urzędu skarbowego.

Rosną wpływy

W 2012 roku wpływy z abonamentu były o 60 mln zł wyższe, niż prognozowała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. W sumie media publiczne dostały 563 mln zł. KRRiT szacuje, że ściągalność abonamentu jeszcze się zwiększy. KRRiT podniosła kilka miesięcy temu prognozy wpływu z abonamentu na 2013 rok aż o jedną trzecią (dokładnie o 32 proc.).

Więcej o: