Wahań kursu franka nie odliczysz od podatku. Wyrok NSA

km, PAP
11.10.2013 16:31
A A A
Minimieszkania są często ciasne i ciemne

Minimieszkania są często ciasne i ciemne (Wyborcza.biz)

- Ten, kto sprzeda mieszkanie kupione wcześniej za kredyt, nie odliczy od podatku wydatków na spłatę kredytu wynikających ze wzrostu kursu franka szwajcarskiego do złotego - orzekł w piątek Naczelny Sąd Administracyjny.
Wyrok dotyczy podatnika, który kupił mieszkanie za kredyt zaciągnięty w 2008 r. we frankach szwajcarskich. Dwa lata później musiał je sprzedać, bo - jak mówił - "życie okazało się dla niego bardzo brutalne" i musiał wziąć rozwód. Nie mógł skorzystać z podatkowej ulgi meldunkowej, bo nigdy nie był zameldowany w tym mieszkaniu.

Za pieniądze ze sprzedaży mieszkania mężczyzna spłacił kredyt, a ponieważ musiał spłacić znacznie więcej, bo w tym czasie wzrósł kurs franka w stosunku do złotego, to różnice kursowe chciał zaliczyć do kosztów ze sprzedaży mieszkania i dzięki temu zapłacić niższy podatek. Izba Skarbowa w Warszawie uznała inaczej. Stwierdziła, że nie można zaliczyć różnic kursowych do kosztów ze sprzedaży mieszkania. Uznała też, że spłacone przez mężczyznę odsetki od kredytu nie są nakładami na mieszkanie, bo nie zwiększają jego wartości.

Mężczyzna nie zgodził się z tą interpretacją i zaskarżył ją do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Tłumaczył, że "z ekonomicznego, moralnego i ludzkiego punktu widzenia poniósł stratę" i że "według norm moralnych będzie dla niego krzywdzące, aby miał obowiązek płacić podatek od straty".

Warszawski sąd uchylił interpretację izby, bo uznał, że koszty nabycia mieszkania to każdy wydatek poniesiony przez nabywcę, a jedynym warunkiem jest to, by wydatek miał bezpośredni związek z kupnem mieszkania. Dlatego sąd orzekł, że sama spłata kredytu nie jest kosztem, natomiast są nim odsetki i różnice w kursie franka.

W piątek wyrok ten uchylił Naczelny Sąd Administracyjny, do którego izba skarbowa złożyła skargę kasacyjną. NSA orzekł, że odsetki od kredytu na zakup mieszkania i różnice w kursie franka nie są kosztem podatkowym, bo nie mają bezpośredniego związku z kupnem mieszkania. Nie można więc odliczyć ich od przychodu ze sprzedaży mieszkania i w ten sposób zaoszczędzić na podatku.

Zobacz także
  • Wśród ukaranych jest także Raiffeisen Polbank Krakowianin złożył pozew o unieważnienie kredytu we frankach
Komentarze (1)
Zaloguj się
  • 0

    Kredyty w obcej walucie są zawsze ryzykowne. Dzisiaj frankowicze próbują wygrać i starają się odnaleźć odpowiednie rozwiązanie swojej sytuacji. Moim zdaniem warto jest zwrócić się o pomoc do np pana Pawła Handke z Kancelaria LEX :) Z jego pomocą moja znajoma wywalczyła odpowiednie warunki spłaty kredytu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najważniejsze informacje