Kredyty hipoteczne: Większość klientów nie wie, ile mają do spłacenia

Już przy kredycie hipotecznym na 17 lat zapłacone odsetki mogą przekroczyć wysokość pożyczki- pisze ?Dziennik Gazeta Prawna?.
To są bardzo dochodowe produkty, ale w długim okresie. Są stosunkowo bezpieczne i na wiele lat zapewniają bankom stałe, wysokie dochody. Dlatego banki wprowadzają wysokie opłaty za spłatę kredytu w czasie pierwszych 2-3 lat kredytowania - mówi "DGP" Karol Wilczko z Comperii.

Z jego wyliczeń wynika, że dzisiaj przy kredycie na 30 lat, w wysokości 200 tys. zł, już po 17 latach wartość zapłaconych odsetek może przekraczać wartość pożyczki. Z taką sytuacją możemy mieć do czynienia, gdy zaciągamy kredyt mieszkaniowy w Polbanku, Pekao, Alior Banku czy Deutsche Banku.- wylicza "DGP".

Do tego trzeba jeszcze dodać spłatę rat kapitałowych, więc kredytobiorca pożyczający dzisiaj 200 tys. zł, po 30 latach odda od 414 do 472 tys. zł. Te wyliczenia mogą być dla wielu kredytobiorców szokujące.

Najczęściej biorąc kredyt hipoteczny, patrzymy tylko na ratę kredytu i nie zdajemy sobie sprawy, że odsetki, jakie zapłacimy, zdecydowanie przewyższą pożyczoną kwotę. Banki o tym nie mówią, bo jeśli klient zobaczy, ile ma pieniędzy zwrócić, to może być mniej chętny do zaciągania pożyczki - wylicza na łamach "DGP" Karol Wilczko.