Goldman Sachs oskarżony o oszukiwanie klientów. Giełdy ostro w dół

Amerykańska Komisja Nadzoru Finansowego i Giełd (SEC) złożyła w sądzie precedensowy pozew przeciwko bankowi Goldman Sachs. Oskarża go o oszukiwanie klientów tuż przed kryzysem finansowym, poprzez wciskanie im ?lewych? papierów opartych na rynku nieruchomości.
Według SEC amerykański bank sprzedawał swoim klientom instrumenty finansowe oparte o pożyczki hipoteczne (tzw. CDO, collateralized debt obligation), ale nie podawał pełnych informacji o ryzyku jakie wiąże się z tą inwestycją. Pracownicy banku wiedzieli, że w tym samym czasie, gdy klienci kupowali CDO, duże fundusze hedgingowe (m.in. Paulson & Co) grały na obniżenie ceny tych papierów. SEC oskarża też Goldmana, że nie informował inwestorów o tym, iż wartość sprzedawanych inwestorom instrumentów jest silnie uzależniona od kondycji rynku nieruchomości.

Wśród głównych oskarżonych przez SEC jest jeden z wiceprezesów banku. SEC wskazuje też konkretnego pracownika Goldmana, Fabrice'a Tourre, jako odpowiedzialnego za stworzenie instrumentów, które następnie przyniosły klientom straty.

Oskarżenie wobec Goldman Sachs jest częścią śledztwa, prowadzonego przez SEC w sprawie innych instytucji finansowych, które - jak uważa amerykański nadzór - również stosowały podobne praktyki. Na wieść o komunikacie SEC akcje Goldman Sachs błyskawicznie spadły o 13 proc., ale na Wall Street w dół ruszyły także ceny akcji innych banków. Bank of America spadł o ponad 6 proc., a JP Morgan Chase o ponad 4 proc. Popsuły się też nastroje na całej amerykańskiej giełdzie: indeks S&P 500 błyskawicznie zanurkował 1,5 proc. pod kreskę.

Więcej o: