Działalność odszkodowawcza tylko dla profesjonalnych firm?

Prowizje firm odszkodowawczych za reprezentowanie ofiar wypadków przed ubezpieczycielami dochodzą nawet do 40 proc. Czy nie mogą być niższe? Według kancelarii odszkodowawczych to byłoby zabójcze, bo nikt nie chciałby się zajmować trudnymi sprawami
O obniżce cen za te usługi nikt nie chce rozmawiać. Zarówno kancelarie, jak i Polska Izba Odszkodowań (PIO) podkreślają, że ustalanie prowizji na poziomie 20 proc. spowodowałoby, że nikt nie chciałby brać trudnych spraw. - Przez zaniżone wynagrodzenia może dojść do paradoksalnej sytuacji, że firmy będą wkładały do kopert dokumenty i przesyłały dalej - dodaje Beata Karwacka, prezes PIO.

W zeszłym roku "Gazeta" opisała w cyklu "Łowcy nieszczęść" mechanizm funkcjonowania kancelarii odszkodowawczych, których prowizje za usługi dochodzą nawet do 40 proc. Dodatkowo pokazano, jak firmy szukają klientów w szpitalach, korumpują policję i personel medyczny.

- Ta branża to dziki zachód. Trzeba ją zmieniać. Nie powinno być oczywiście tak, że kilka godzin po tym, gdy pojawimy się w szpitalu ze złamaną nogą, pojawia się także człowiek, który mówi: "Należy się odszkodowanie", a my podpisujemy umowę. Dlatego najbardziej potrzebna jest edukacja Polaków, żeby nie podpisywać umowy na szpitalnym łóżku, tylko skonsultować się najpierw z prawnikiem i wszystko przemyśleć - przyznaje Bartosz Skwiercz z Auxilii.

PIO jest podobnego zdania. - Na rynku powinny działać tylko te podmioty, które profesjonalnie reprezentują ofiary, mają zaplecze merytoryczne, prawne i - co ważne - finansowe - podkreśla prezes PIO. Co jeszcze według firm odszkodowawczych można zrobić, żeby uleczyć rynek odszkodowań? - Powinien powstać wzór umowy dla firmy odszkodowawczej. Teraz często zdarzają się zapisy, które są krzywdzące dla klientów, np. o opłatach manipulacyjnych dochodzących do 5 tys., o pokrywaniu kosztów rozpraw sądowych przez klienta - dodaje Skwiercz.

Skomentuj:
Działalność odszkodowawcza tylko dla profesjonalnych firm?
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX