Jak wybrać dobre wino z marketu i nie dać się naciąć? Ekspert: "Kupujmy europejskie wina. Korek? Lepsza jest zakrętka"

Damian Szymański, Mateusz Pyzel
21.07.2014 11:58
- Wybierajcie wina z Włoch, Hiszpanii lub Francji. Wystrzegajcie się tanich win z Nowego Świata - mówi Wojciech Bońkowski, redaktor naczelny portalu winicjatywa.pl. Ekspert podaje kilka prostych zasad i tricków, jakimi powinniśmy kierować się w markecie przy zakupie dobrego wina. Nie daj się już naciąć na niepijalny 'szajs'.
Więcej o:
Komentarze (117)
Zaloguj się
 • chris1970

  Oceniono 127 razy 105

  A co z winami z Mołdawii, Gruzji, Grecji? Uwielbian wina ze wschodu Europy i Kaukazu.

 • asperamanka

  Oceniono 151 razy 97

  "Lepsza jest zakrętka"???

  Najlepszy jest plastikowy biały korek z polietylenu. W ogóle "tanie wina są dobre, bo są tanie i dobre". Dziękuję Panu Ekspertowi ;-)

  A poza tym, co to znaczy, "wybierajcie z Włoch, Francji lub Hiszpanii, wystrzegajcie się win z Nowego Świata"? W tych krajach są regiony winiarskie, i np. wina z Langwedocji bywają gorsze od masówki z Kalifornii czy Chile.

  A tak na serio, to całkiem sporo win z Biedronki, i zwłaszcza z Lidla, ma całkiem niezły stosunek jakości do ceny. Jeśli ktoś zupełnie nie wie co kupić, to niech próbuje, albo pogoogluje, zamiast słuchać tego "eksperta".

 • klm747

  Oceniono 127 razy 95

  brednie...
  tanie wina z Nowego Świata są lepsze albo co najmniej porównywalne z francuskimi ze średniej półki...

 • dafcioo

  Oceniono 63 razy 55

  Bardzo niespójny ten wywód i rekomendowałbym aby w żaden sposób się nikt nie sugrował "wskazówkami" Pan Eksperta. A co do sprawy nakrętka vs korek to całkowitym nieporozumieniem jest dla mnie porównywanie ich w kategori lepsze-gorsze. Po pierwsze dlatego, że producenci stosują kilka rodzajów korka (naturalny, prasowany, syntetyczny) w zależności od przeznaczenia wina i jego charakteru. Zakrętki natomiast stanowią bezpieczne rozwiązanie dla win młodych, przeznaczonych do rychłej konsumpcji. A to, że na zakrętki decydują się przede wszystkim producenci z Nowego Świata, to dlatego, że ponad 50% produkcji światowej korka naturalnego ma Portugalia, a blisko 90% to Portugalia, Hiszpania, Włochy. Koszt importu korka do Australii jest na tyle znaczący, że wymusiło to na tamtejszych producentach poszukanie rozwiązań alternatywnych. Natomiast kupując wino portugalskie, nawet niedrogie, możemy spodziewać się że będzie zamknięte wysokiej klasy naturalnym korkiem.

  A jak wybrać dobre wino w markecie? Mam swoje ulubione gatunki winogron, mam swoje ulubione apelacje winiarskie i nigdy nie jestem pewien czy wino od nieznanego producenta urzeknie mnie czy rozczaruje. To jest często ruletka. Wyjątek stanowią małe apelacje winiarskie, takie jak na przykład bliźniacze Sancerre i Pouilly Fume. Lubię wina tam wytwarzane, zawsze sprawiają mi przyjemność, jednak nie zawsze pozwalam sobie na zakup wina w tej cenie (chociaż warto wspomnieć tutaj, że w sieci marketów, którą nawiedził Pan Ekspert, wino Sancerre było swego czasu dostępne w bardzo przyzwoitej cenie, rzędu 30 zł).

 • Maciej Klimowicz

  Oceniono 75 razy 49

  Ależ my Polacy nienawidzimy ekspertów, autorytetów, liderów opinii. Natychmiast pojawia się masa tych, którzy wszystko wiedzą lepiej a opinię wyrażoną w materiale mieszają z błotem. Zresztą pół biedy gdyby mieszali z błotem opinię, niestety mieszają z błotem człowieka.

  Tymczasem w materiale padło kilka cennych sugestii przy założeniu, że jest on skierowany do Kowalskiego, który chce zacząć pić rzetelnie zrobione, proste, codzienne wina. Nie kupuj najtańszych, celuj chociaż w średnią półkę. Nie daj się nabrać na przesadnie zdobione etykiety, złoto i resercy, celuj w proste, eleganckie etykiety. Wybieraj wina ze średniej półki ze starego kontynentu a nie najtańszy nowy świat. Nie bój się zakrętki.

  Tak strasznie pan Wojtek nakłamał?

 • bialeem

  Oceniono 49 razy 45

  Wina się wybiera po szczepach i po regionie jednocześnie. Trzeba najpierw wiedzieć jaki szczep się lubi, a następnie który region produkuje te szczepy najlepiej. Syrah Australijski jest genialny;)) Później trzeba wiedzieć czy się lubi wina starsze czy nowsze (bardziej/mniej wytrawne) i na końcu ev czy wino jest z wybranych gron czy z przemiału. Możesz kupić najdroższego caberneta z Burgundii, a jak nie lubisz cabernet, to i tak będzie dla ciebie sikacz.

 • Jan Kowalski

  Oceniono 74 razy 40

  Raz mu uwierzylem, kupilem 5 polecanych jako wyjatkowe i niesamowite. Dobrze ze goscie przyszli... Masakra! Koles plecie takie glupoty za kase z Biedry i Lidla - po rowno, tydzien w tydzien.

 • cucurucu

  Oceniono 74 razy 34

  Najlepiej skosztowac winko na miejscu, dyskretnie. Nalezy przygotowac sobie zawczasu sprytna rurke, ktora chowamy w rekaw i udajac, ze czytamy etykiete pociagnac pare lykow. Dyskrecja w kazdym momencie jest zalecana, jak rownie powsciagliwosc w kosztowaniu....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX