'Nie mogę oszczędzać i żyć pełnią życia'. Finansowe kłamstwa, które powinieneś przestać sobie wmawiać przed trzydziestką

'Nie zacznę oszczędzać, dopóki nie będę więcej zarabiać', 'To za wcześnie, by myśleć o emeryturze', 'Nie muszę analizować swoich wydatków'. Jeżeli ukończyłeś 30 lat i wciąż to sobie powtarzasz, po prostu okłamujesz samego siebie. Business Insider zebrał najpopularniejsze kłamstwa, jakie młodzi ludzie wmawiają sobie na temat pieniędzy. Zobacz najciekawsze z nich.
Sejm uchwalił ustawę obniżającą wiek emerytalny do 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet Sejm uchwalił ustawę obniżającą wiek emerytalny do 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta

"Emerytura to problem starych ludzi"

Być może na tym etapie znacznie ważniejsze wydają ci się kolejne rozmowy o pracę, ale zasada jest prosta. Im wcześniej zaczniesz odkładać na emeryturę, tym wyższa ona będzie w przyszłości. Przy obecnych zawirowaniach związanych z systemem emerytalnym, szczególnie warto pomyśleć o samodzielnym odkładaniu. Chyba, że wciąż wierzysz w godziwą emeryturę z ZUS.

Ile pieniędzy należy odkładać? - Zasadniczym celem powinno być przeznaczanie przynajmniej 10 proc. dochodu na emeryturę - radzi na łamach Business Insidera doradca finansowy, Natalie Taylor. - Jeżeli na razie jest to niemożliwe, zacznij od niższej kwoty i stopniowo ją zwiększaj, aż osiągniesz cel - dodaje.

Podobne liczby podają też polscy eksperci. - Aby po przejściu na emeryturę nie nastąpił drastyczny spadek dochodów, 30-letni mężczyzna powinien od dziś zacząć odkładać ok. 380 zł miesięcznie, czyli niecałe 15 proc. swojej pensji - wylicza analityk Open Finance na portalu eGospodarka.pl

"Powinienem już prowadzić własną firmę"

Tak, Mark Zuckerberg zarobił w 2012 roku ponad 2 miliardy dolarów. Tak, ma dopiero 29 lat. Taki przykład może wpędzić w kompleksy, ale przecież to tylko wyjątek. Nawet w Stanach Zjednoczonych mediana wynagrodzenia osób poniżej 30 roku życia wynosi 42 tys. dolarów rocznie. Średnia płaca Polaków w tym wieku przekracza 32 tys. zł - podaje Eurostat.

- Trzeba mieć rozsądne oczekiwania - twierdzi Taylor. W drodze do finansowego sukcesu zaleca metodę małych kroczków. Najpierw należy zaproponować szefowi zmiany w firmie. Pokazać, że jest się ambitnym i pomysłowym. Potem trzeba obserwować, czy propozycje są wdrażane. Jeśli tak, i szef jest zadowolony, można postarać się o podwyżkę, a nawet awans.

W jakim sposób oszczędzają Polacy? Blisko połowa nie odkłada prawie nic W jakim sposób oszczędzają Polacy? Blisko połowa nie odkłada prawie nic Fot: Shutterstock

"Nie zacznę oszczędzać, dopóki nie będę więcej zarabiać"

Co znaczy więcej? Czy czekasz na sześciocyfrowe wynagrodzenie? Przy aktualnych zarobkach na poziomie 32 tys. zł musiałbyś jeszcze sporo czekać. Oszczędzać można zacząć od zaraz, ale trzeba to rozsądnie zaplanować.

Najłatwiej prześledzić swoje dochody i wydatki. Chodzi o znalezienie punktu, w którym środki wyciekają. Kiedy już go odkryjesz, zacznij stopniowo ograniczać tam wydatki. Nadwyżki pieniędzy niech trafiają na konto oszczędnościowe, by nie kusiło ich wykorzystanie. Wystarczy zlecić automatyczny przelew i oszczędności będą narastać właściwie same.

Impreza Impreza Fot. Łukasz Węgrzyn / Agencja Gazeta

"Nie mogę być finansowo odpowiedzialny i żyć pełnią życia"

Jesteś ze znajomymi w modnym klubie. Po prostu nie możesz się powstrzymać, by kupić kolejnego fantazyjnego drinka. W końcu wszyscy takie piją, a mnie też na niego stać...

Otóż właśnie, czy faktycznie cię na niego stać? I czy faktycznie stać na niego twoich przyjaciół? Może się okazać, że wszyscy żyjecie ponad stan. A przecież to nie takie trudne, by wybierać inne rozrywki, czy pić nieco tańsze alkohole.

Natalie Taylor zachęca też do organizowania imprez w domu, gdzie każdy przynosi ze sobą jakąś przekąskę i alkohol. Ciekawym pomysłem jest z pewnością kiermasz niepotrzebnych rzeczy. Parę osób przynosi na przykład nieużywane ubrania i każdy wybiera z nich coś, co mu się podoba. W gronie przyjaciół to nie tylko oszczędność, ale i dobra zabawa.

"Moje finanse są teraz naprawdę proste, więc nie muszę ich analizować"

- Prawdą jest coś zupełnie odwrotnego - podaje Business Insider. Właśnie, kiedy finanse są jeszcze stosunkowo proste, powinno zaczynać się je porządkować. Z czasem pojawią się nowe wydatki - na dom, dzieci, rodzinne wakacje, leczenie. W pewnym momencie mogą cię one przytłoczyć. Chodzi więc o wyrobienie sobie właściwego nawyku - teraz, gdy nie zajmuje to wiele czasu.

Jak się do tego zabrać? Raz na kilka dni robić przegląd wydatków. Wnioski mogą zaskakiwać. Małe, marginalne sumy zebrane razem mogą osiągnąć wysokie kwoty. Dokładna analiza pozwoli zauważyć, gdzie wydatki są zbyt duże, gdzie można oszczędzać, a gdzie można pozwolić sobie na nieco więcej luzu.

"Wydaję, ile zarabiam i nie ma w tym nic złego"

Powracamy do problemu oszczędności. Gdy ich nie ma, znika też poczucie bezpieczeństwa. Nagła choroba? Zepsuty samochód? Kiedy nie masz żadnych środków w zapasie, jesteś bezradny. 30 lat stanowi granicę, by wreszcie zmienić swoje finansowe przyzwyczajenia. Zamiast żyć od wypłaty do wypłaty, pomyśl, co możesz zrobić z pieniędzmi. Nie chodzi tylko o oszczędzanie, ale też inwestowanie.

Współcześnie, przy koncie internetowym, zapanowanie nad swoimi pieniędzmi jest bardzo łatwe. Masz natychmiastowy dostęp do historii wydatków. Jednym kliknięciem możesz skierować wolne środki na inne konto, albo fundusz inwestycyjny. Masz 30 lat, dla ciebie to nie jest to żaden problem. Czemu więc tego nie robić?

Więcej o:
Komentarze (78)
'Nie mogę oszczędzać i żyć pełnią życia'. Finansowe kłamstwa, które powinieneś przestać sobie wmawiać przed trzydziestką
Zaloguj się
 • calmy

  Oceniono 272 razy 244

  "Aby po przejściu na emeryturę nie nastąpił drastyczny spadek dochodów, 30-letni mężczyzna powinien od dziś zacząć odkładać ok. 380 zł miesięcznie, czyli niecałe 15 proc. swojej pensji "

  No tak samo myślał za Gierka mój dziadek, który za zaoszczędzone co miesiąc 120 złotych kupował sobie od koników dolara. Jak zmarł to miał już ponad 200 dolarów. Znalećliśmy dorobek jego życia w nodze od stołu ostatnio. Starczyło dla spadkobierców na średni obiad w skromnej restauracji.

 • hamlet1111

  Oceniono 191 razy 147

  W artykule jest dużo propagandy, a mało faktów, Bo prawda jest taka, największą głupotą jaka można zrobić w życiu to oszczędzać na emeryturę. Prędzej czy później, rząd i tak nam nasze oszczędności zabierze i skonsumuje na bieżące wydatki podobnie jak to teraz robi z połową oszczędności w OFE, co niektórym też się wydawało "niemożliwe", a jednak się stało. Stąd propaganda zachęca, żeby lokować pieniądze w IKE, IKZE i tym podobnym efemerydom. Pieniądze z rożnych instrumentów, które maja w nazwie emerytura pójdą na "ratowanie budżetu" i "walkę z kryzysem" w pierwszej kolejności pod nóż. I to jest pewne.

 • ppo

  Oceniono 163 razy 97

  Te symulacje mają jakiś sens, jeśli ktoś przyszedł "znikąd". Większość ludzi jednak ma rodziców, dziadków i zanim doczeka emerytury (nie wszyscy dożyją), to ci umrą i coś zostawią w spadku (mieszkanie, może jakąś działkę, ziemię na wsi, jakieś cenne starocie, książki itp.). Pieniądze są najmniej bezpieczną lokatą kapitału, bo ich wartość jest wyłącznie umowna i może znacznie i gwałtownie spaść, jak już nieraz bywało, nawet na przestrzeni życia jednego pokolenia. Realną wartość mają tylko realne rzeczy. Jeśli ktoś nie pochodzi z ciężkiej, wielodzietnej biedy, to raczej nie musi się martwić na starość. Bogactwo buduje się przez pokolenia, a nie odkładając 3 stówki miesięcznie przez 30 lat, bez jaj!

 • calmy

  Oceniono 94 razy 78

  Mam sąsiada, w ogóle przestał zarabiać i skupił się na oszczędzaniu. Z odsetek żyje.

 • apendula_niewdziosek

  Oceniono 53 razy 47

  Po co teraz oszczędzać na emeryturę, skoro cały system finansowy oparty na rosnącym długu piardnie w ciągu najdalej 15 lat (a nie zdziwię się wcale, jak to nastąpi np. za 5 lat)? Będą wojny, rewolucje, masowe zamieszki i żaden rząd nie zagwarantuje wypłat w tych warunkach.

 • ewamkw

  Oceniono 114 razy 44

  a co ma oszczędzać jak po 3-c kierunkach studiów zarabiam 2 tyś, przecież przez 10 lat już płaciłam na OFE i ZUS to mi to oddajcie a nie piszcie bzdur banda hipokrytów w208.wrzuta.pl/film/28162FTfluh/podziemna_tv_-_zus_ofe_i_emerytury

 • ewamkw

  Oceniono 91 razy 33

  Dlaczego mam jeszcze oszczędzać, żebyście mnie dalej okradali. To szczyt hipokryzji i kpina, oddajcie mi moje odłożone pieniądze przez 10 lat bo tyle pracuję a nie każcie mi jeszcze dodatkowo odkładać. Banda złodziei. Sami zobaczcie w208.wrzuta.pl/film/28162FTfluh/podziemna_tv_-_zus_ofe_i_emerytury

 • kirk45

  Oceniono 61 razy 31

  Propaganda. Fakty sa takie. Przez 14 lat w PRL placilem na ZUS od 1200-1900zl miesiecznie. Po 30 latach gospodarzenia mymi zasobami, po odjeciu tego co ukradli koledzy reformatora prof.B, dostaje od ZUS miesiecznie 346zl !!! Zyje dzieki skladkowej emeryturze z zagranicy. K.....

 • derp971

  Oceniono 73 razy 21

  zabierajcie pieniądze z banków. idzie mega kryzys. nie dajcie się sprowokować do zamieszek. pilnujcie siebie i sąsiedztwa. poznajcie sąsiadów, wyjdźcie do nich gdy czas nadejdzie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX