Podatek od zakupów w internecie? To możliwe. Chcą tego ci, którzy handlują w sposób tradycyjny

Nowy podatek obejmujący zakupy internetowe może pojawić się przy okazji uchwalania ustawy o tak zwanym podatku od hipermarketów. Chociaż wygląda na to, że ta nazwa jest już mocno nieaktualna, a o samym podatku na razie więcej nie wiadomo niż wiadomo.

W piątek odbyły się wstępne konsultacje rządowe z przedstawicielami branży handlowej. To na tym spotkaniu pojawił się pomysł opodatkowania także handlu internetowego. Pisze o tym Rzeczpospolita powołując się na uczestników spotkania.

Według gazety zdecydowana większość osób zabierających głos w ramach konsultacji popierała ten pomysł. Przedstawiciele handlu tradycyjnego liczą na to, że kiedy ciężar opodatkowania uda się częściowo przełożyć na e-commerce, to być może rząd zgodzi się obniżyć stawkę podatku. Wtedy nowa danina byłaby dla handlu mniej dotkliwa.

Tyle, że stawki podatku na razie nie ma. Generalnie cały projekt opodatkowania handlu jest w fazie wstępnej. Wiele wskazuje na to, że nie będzie to podatek tylko od dużych sklepów. Puls Biznesu cytuje dziś ministra Henryka Kowalczyka, który mówi, że kryterium powierzchni sklepu prawdopodobnie pójdzie w zapomnienie. Są różne pomysły dotyczące zarówno stawek tego podatku, jak i tego, czy ma być on równy dla wszystkich sklepów, czy z największych sklepów ściągać więcej, a z mniejszych mniej.

Pierwszy projekt ustawy ma być gotowy w ciągu najbliższych dziesięciu dni – zapowiedział to na piątkowym spotkaniu minister finansów Paweł Szałamacha. Potem nastąpi seria kolejnych konsultacji. Zapewne w ich trakcie swoje uwagi przedstawi branża handlu internetowego, która w piątek w kancelarii premiera była nieobecna. Nic nie jest więc przesądzone.

Nie wiadomo czy podatek miałby obowiązywać także osoby fizyczne, które handlują w takich miejscach jak na przykład Allegro. Nie wiadomo też co z zakupami w zagranicznych sklepach takich jak np. Zalando, czy też z handlem na zagranicznych platformach typu Ebay. Ale pomysł się pojawił i handel tradycyjny nie ma nic przeciwko niemu. Czekamy na projekt ustawy.

Rzeczpospolita pisze, że na zakupy w internecie Polacy wydadzą w tym roku około 45 miliardów PLN - to o ponad 20 procent więcej niż w 2015. 

Więcej o:
Komentarze (47)
Podatek od zakupów w internecie? To możliwe. Chcą tego ci, którzy handlują w sposób tradycyjny
Zaloguj się
 • goupille

  Oceniono 20 razy 18

  To PO podobno podnosiło Polakom podatki.
  Pieprzeni hipokryci i złodzieje.
  Konsultacje społeczne....Ciekawe z kim.

 • rasta-mw

  Oceniono 18 razy 18

  Dobra zmiana, k-mać. Jak tak dalej pójdzie to nie starczy nawet tych mitycznych 500zł (o ile ktoś ma dzieci) na pokrycie podwyżek jakie funduje nam obecny nie-rząd.

 • polskirozlamacz

  Oceniono 17 razy 17

  Geniusze, przeniesienie sklepu internetowego do Czech to kwestia tygodnia. I nawet nie trzeba wysyłać towaru z Czech - można mieć magazyn w Polsce, a i tak będzie się płaciło podatki tylko w Czechach (vide: polsko-czeska umowa o unikaniu opodatkowania).

  Jeśli sklep internetowy jedzie na niskich narzutach - typu 5%, to 2% podatek od przychodów oznaczać będzie 40% podatek od zysku na transakcji (bez uwzględniania innych kosztów!). Tylko jacyś frajerzy tu zostaną.
  Wpływy z nowego podatku wyniosą nie 2 mld, tylko 800 mln, a państwo straci kilka mld łącznie na CIT, PIT i ZUS. O ile oczywiście sklepy nie zoptymalizują także VAT - bo w Czechach jest niższy.
  Gratuluję, postokroć gratuluję.

 • aibo

  Oceniono 17 razy 17

  he he, dobra zmiana czyli wraca głęboki socjalizm. Na pocieszenie jest to że zapłacą za to wyborcy PiŚdzielców bo nie ważne jak będą łgarze kaczora zaklinać, każdy żeby zarobić będzie musiał doliczyć te podatki do ceny, inaczej się nie da :)

 • klemens1

  Oceniono 18 razy 16

  Próbowałem ostatnio coś kupić w sklepie stacjonarnym.
  W jednym powiedzieli, że na zamówienie - może za tydzień będzie, w drugim zdziwienie - towar jest, ale nie ma go w systemie i nie mogą sprzedać. Zamówiłem przez internet i był następnego dnia. Wcześniej niepotrzebnie się nałaziłem.

 • 6nine9

  Oceniono 16 razy 16

  Podatek od zakupów w internecie?
  Banda debili i kretynów.

  Oczywiście każdy sklep internetowy zrobi "sklep" w swojej siedzibie.

 • tedek1

  Oceniono 18 razy 16

  To cofnie nasz kraj do XIX wieku, a do tego część sklepów przjedzie do szarej strefy sprzedając towar via portale aukcyjne.
  No i zbankrutuje poczta polska zyjaca z przesylek.

 • alik-w-plomieniach

  Oceniono 12 razy 12

  Co za ch...e tępe, banda pazernych januszy i tępych andrzejów myślących, że jak podstawią nogę prężnej konkurencji, to ich gó...ane biznesiki zaczną im nagle przynosić PINIONDZ. A prawda jest taka, że jak masz gó...any biznes, to jesteś sam sobie winien.

 • diesel_poznan

  Oceniono 13 razy 11

  Prowadzę dwa sklepy internetowe, płacę wszystkie podatki, VATy, mam zarejestrowaną działalność gospodarczą gdzie opłacam wszystkie składki. Dlaczego miałbym mieć dołożony jeszcze jeden podatek? Bo nie muszę płacić za wynajem sklepu? Prowadzę interes tak samo uczciwie jak tradycyjne sklepy, a każdy ma prawo na redukcję kosztów i prowadzenia działalności przez internet. Jak inni narzekają za zbyt wysokie koszty i chcą dowalić tym, którzy mają ich mniej, to niech się też przeniosą do internetu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX