Dramat oszczędzających. Banki jeszcze nigdy nie płaciły nam na lokatach tak mało

W grudniu banki zapłacił swoim klientom trzymającym pieniądze na lokatach aż o 26 procent mniej odsetek niż rok temu. Odsetki, które banki pobierają od udzielonych kredytów też spadły, ale w znacznie mniejszym stopniu

W momencie uchwalania w Sejmie nowego podatku bankowego przeważały opinie, że banki przerzucą go na klientów za pomocą wyższych marż, opłat i prowizji. Ale znawcy sektora bankowego twierdzili, że najprościej będzie to zrobić za pomocą obniżenia oprocentowania lokat. Jest ono i tak na tyle małe, że ruch o ułamek procenta w dół nie będzie rzucać się w oczy, a dla banków będzie to spora korzyść. O rosnących marżach wiemy od kilku tygodni, teraz wiemy też o tym, że banki płacą wyraźnie mniej za lokaty.


Z opublikowanego dziś raportu NBP z wynikami sektora bankowego za grudzień wynika, że w ostatnim miesiącu 2015 koszty odsetkowe banków – czyli to, co banki płaca nam za lokaty – spadły do rekordowo niskiego poziomu. Są o 26 procent niżej niż rok temu. Wcześniej od marca koszty te stały w miejscu.

 

Miesięczne koszty odsetek w polskim sektorze bankowym w mln PLNMiesięczne koszty odsetek w polskim sektorze bankowym w mln PLN NBP


Co ciekawe przychody odsetkowe banków, czyli to, co my płacimy bankom obsługując kredyty od maja w ogóle nie spadają

 

Miesięczne przychody odsetkowe w polskim sektorze bankowymMiesięczne przychody odsetkowe w polskim sektorze bankowym NBP


W grudniu sektor bankowy ściągnął od nas w postaci rat kredytów 4,4 mld PLN. Wypłacił nam z tytułu odsetek na lokatach tylko 1,3 mld PLN. W efekcie podstawowy biznes każdego banku, czyli zarabianie na różnicy oprocentowania pomiędzy udzielonymi kredytami, a przyjętymi lokatami wygląda bardzo dobrze. W grudniu wyglądał najlepiej w całym 2015.

Miesięczny zysk odsetkowy w polskim sektorze bankowymMiesięczny zysk odsetkowy w polskim sektorze bankowym NBP

Mimo udanej końcówki roku w całym 2015 banki zarobiły netto najmniej od 5 lat - nieco ponad 13 mld PLN. To o 2,8 mld PLN mniej niż w rekordowo zyskownym 2014. Zapłaciły też 3,04 mld PLN podatku dochodowego – o 920 mln PLN mniej niż rok wcześniej.

ZOBACZ TEŻ: Miały być problemy w polskich bankach i już są. Będzie program naprawczy w Banku Ochrony Środowiska

Więcej o:
Komentarze (153)
Dramat oszczędzających. Banki jeszcze nigdy nie płaciły nam na lokatach tak mało
Zaloguj się
 • jazzz69

  Oceniono 28 razy 20

  Żenujące jest to że ostatnio dzwonili do mnie z CitiBanku że oferują mi super korzystną pożyczkę na 16% jednocześnie oferując mi lokatę 12 miesięczną na poziomie 0,3% .To już chyba przekracza poziom lichwy zdrowego rozsądku i przyzwoitości .Inflacja na poziomie 1,5% więc od czego do k... nędzy pobierają podatek Belki skoro każdy kto ma lokatę na tym poziomie traci a nie zarabia ???????

 • nino.rota

  Oceniono 23 razy 19

  oprócz niskiego oprocentowania jest jeszcze nieszczęsny POdatek Belki...

 • pit1

  Oceniono 25 razy 15

  Dziękujemy ci PIS, że wziąłeś się za banki - za tę zabawę i tak my-obywatele zapłacimy.
  Tak się buduje "państwo dobrobytu".

 • potulnyqumotr

  Oceniono 25 razy 13

  Psinco prawda.
  Banki płaca tyle co zawsze, tylko że na skutek niskiej inflacji teraz dopiero wyraźnie widać ile banki zawsze płacą.

 • fotd

  Oceniono 24 razy 12

  Dramat przeżywają raczej ci,którzy nie mają oszczędności, a nie ci, którzy dostaną mniejsze grosze z odsetek.

 • antybandzior

  Oceniono 19 razy 7

  Złodzieje i tyle, oprocentowanie 0,25% czy aż 2% to jest śmiech na sali, wasze pieniądze w bankach tracą po prostu na wartości, zżera je ukryta inflacja...

 • rezimthuska

  Oceniono 24 razy 6

  Taki artykuł na stronie Faktu.
  W środku czytamy:
  1. "Polskie plany utrudnią interesy zagranicznych firm i są jawną dyskryminacją m.in. niemieckich handlowców", mówi w "Die Welt" Stefan Genth, prezes Federalnego Zrzeszenia Handlu Detalicznego (HDE). Wtóruje mu ekonomista i ekspert ds. nieruchomości Guenter Vornholz, który jest przekonany, że podatek może dotknąć zagranicznych inwestorów, do których należy znaczna część supermarketów i centrów handlowych w Polsce"
  2. Polacy musieli czekać siedem lat na otwarcie niemieckiego rynku pracy. Wtedy wszystko było ok. Żadnej dyskryminacji.
  3. Gdy Niemcy wprowadzili opłatę za przejazd swoimi drogami dla obywateli innych krajów, to wtedy też wszystko było ok. Żadnej dyskryminacji.
  4. Gdy niemieckie supermarkety Kaufland i Lidl dostały ponad miliard Euro nisko oprocentowanej pożyczki z Banku Światowego na "rozwój w Polsce i dostarczenie tubylcom żywności wyższej jakości", to wtedy też wszystko było ok. Zero dyskryminacji polskich sklepów.
  5. Gdy przez kilkanaście lat niemieckie sieci hipermarketów płaciły niższe podatki niż polscy handlowcy. Wtedy też wszystko było ok. Żadnej dyskryminacji.
  Wycieranie sobie gęby dyskryminacją przez akurat ten naród to jest kpina.
  Jak się nie podoba, że trzeba płacić podatki. Jak się nie opłaca, to proszę iść robić biznesy gdzie indziej. Droga wolna.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX