10 tysięcy złotych dziennie. Tyle zarabiał w 2015 Mateusz Morawiecki jako prezes banku. Ale to i tak nie jest rekord w branży

Z opublikowanego dziś raportu rocznego BZ WBK wynika, że prezes Morawiecki zarobił w ubiegłym roku łącznie z premiami i nagrodami 3,07 mln PLN. Ale to i tak nie są wyjątkowo duże zarobki w branży bankowej.

Mateusz Morawiecki był prezesem BZ WBK do 9 listopada. 3,07 mln PLN dla kogoś, kto był na stanowisku przez 313 dni w roku daje 9813 PLN na dzień. 

Na kwotę 3,07 mln PLN składa się 1,62 mln PLN wynagrodzenia. Nie licząc dziewięciu dni listopada daje to średnio 162 tysiące miesięcznie za pierwsze 10 miesięcy roku. Do tego Morawiecki dostał 1,36 mln PLN w formie nagród za poprzednie lata. Do tego dochodzi 94,6 tysięcy PLN w formie ubezpieczenia na życie. 

Prezes Morawiecki zarobił w 2015 w BZ WBK łącznie ponad 3 miliony złotychPrezes Morawiecki zarobił w 2015 w BZ WBK łącznie ponad 3 miliony złotych źródło: raport roczny BZ WBK

Na pierwszy rzut oka to dużo, ale tak naprawdę prezes Morawiecki w 2015 zarobił mniej niż rok wcześniej. W 2014 jego dochody w banku sięgnęły 3,62 mln PLN.
Prezes Morawiecki z pewnością nie był rekordzistą w branży. Z opublikowanego kilka dni temu raportu rocznego Pekao SA wynika, że prezes tamtego banku – Włoch Luigi Lovaglio zarobił w 2015 9,49 mln PLN. Najlepiej zarabiający Polak zasiadający w zarządzie Pekao SA – Grzegorz Piwowar zainkasował w 2015 2,39 mln PLN

ZOBACZ TEŻ: Miały być problemy w polskich bankach i już są. Będzie program naprawczy w Banku Ochrony Środowiska


Porównanie zarobków prezesów Pekao SA i BZ WBK wygląda ciekawie zwłaszcza na tle wyników finansowych samych banków. Prezes Pekao zarabia 3 razy więcej, ale w 2015 większy zysk wypracował BZ WBK. Bank droższego prezesa Lovaglio zarobił netto 2,29 mld PLN, a bank mniej drogiego prezesa Morawieckiego zarobił 2,33 mld PLN.

Liczby te jasno też pokazują, że wypłacanie prezesom milionowych pensji nie jest dla banków odczuwalnym kosztem. Przy takich zyskach stać je na to bez żadnego problemu.

Więcej o:
Komentarze (301)
10 tysięcy złotych dziennie. Tyle zarabiał w 2015 Mateusz Morawiecki jako prezes banku. Ale to i tak nie jest rekord w branży
Zaloguj się
 • pe1

  Oceniono 60 razy 56

  A teraz wypada się zastanowić, co mogło skłonić człowieka dojącego taką kasę do porzucenia intratnego stanowiska i wejścia do rządu pisowskiego. Z pewnością nie mizerna pensja ministra.

 • leszek.30

  Oceniono 60 razy 48

  Ale i tak wszystkich przebija właściciel SKOK-ów , Bierecki i jego sitwa..!....Gdy do tego dodamy, wyłudzone miliardy za przekręty w SKOK-ach, kosztem wszystkich podatników, i wytransferowane do Luksemburga, to co mamy !?...Cały ten "biznes" SKOK-ów, jest pod ścisłą ochroną PiS-komuny..!!!

 • sten.1

  Oceniono 56 razy 36

  Czy ci ludzie są geniuszami? Czy bank bez nich nie zarobiłby tych pieniędzy? O geniuszu bankowców świadczy niedawny kryzys i konieczność pokrywania strat banków przez amerykańskich podatników. Ludzie oddają swoje ciężko zarobione oszczędności do banków licząc że będą mieć z tego jakąś korzyść, a dostają ochłapy lub nawet tracą, bo musi starczyć na wysokie apanaże prezesów, członków rad nadzorczych itp. Te wysokie pensje i premie w bankach, spółkach akcyjnych, spółkach skarbu państwa to ordynarne, bezczelne okradanie zwykłych obywateli. Wzięło się to stąd przypuszczam, że system bankowy opanowany jest przez ludzi pochodzenia żydowskiego, którzy nie mają hamulców w wyciskaniu pieniędzy / lichwa /, a bankowcy innych nacji ochoczo wskoczyli w uszyte buty i ciągną nie gorzej. Wszyscy "sprawiedliwi" zgodnym chórem potępiają Balcerowicza, ale on jak na razie jest jedynym, który próbował nad tym zdzierstwem zapanować opodatkowując te wysokie nieuzasadnione dochody.

 • wojtas.rudz

  Oceniono 35 razy 31

  Na tak wysokie pensje idą twoje opłaty i prowizje, drogi posiadaczu konta

 • kardea

  Oceniono 33 razy 29

  Z bardzo wysokim wynagrodzeniem powinna iść w parze bardzo wysoka odpowiedzialność. Ale okazuje się, że po kryzysie spowodowanym działalnością banków (2007/2008) nikt nie poszedł do więzienia. Jedynie w malutkiej Islandii zdecydowano się na taki krok. I teraz Islandia świeci przykładem pod względem prawidłowego funkcjonowania banków.

 • acototak

  Oceniono 30 razy 26

  Bankster w rządzie? :)

 • marymania

  Oceniono 23 razy 21

  Aż dziw bierze, bo Morawiecki to dureń. Widać płacono mu nie za jego wiedzę i umiejętności, ale za dojścia polityczne. Bywa. Tak było z Marcinkiewiczem w Londynie. Też kretyn, ale znał kogo trzeba.
  Nawet Balcerowicz powiedział, że Morawiecki nie przeczytał żadnej książki z dziedziny ekonomii. Na przykład, według Morawieckiego banki obłożone podatkami nie podwyższą nigdy opłat dla swoich klientów. No, kompletny dureń!

 • m.a.r.i.o6

  Oceniono 30 razy 20

  Morawiecki to jeden z tych co najbardziej zyskał na "układach" przy Okrągłym Stole i w Magdalence. Co na to tata Kornel, Kukiz i Kaczyński?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX