Socjalizm podbija Zachód. Brytyjczycy i Niemcy wolą go od kapitalizmu

Ustrój socjalistyczny obowiązywał we wschodniej części Europy przez kilkadziesiąt lat. Pozostały po nim symbole w złym stanie technicznym. Ten pochodzi z Bułgarii.

Ustrój socjalistyczny obowiązywał we wschodniej części Europy przez kilkadziesiąt lat. Pozostały po nim symbole w złym stanie technicznym. Ten pochodzi z Bułgarii. (en.wikipedia.org)

W najnowszych badaniach większość pytanych wskazuje, że socjalizm podoba im się bardziej niż kapitalizm. Podobne zdanie mają młodzi Amerykanie.

Najpierw było związane z kryzysem i bezrobociem rozczarowanie kapitalizmem, teraz w efekcie mamy coraz większe zainteresowanie socjalizmem. Zwłaszcza wśród osób młodych.

Według badania brytyjskiej firmy YouGov pozytywną opinię o socjalizmie ma 36 procent mieszkańców Wielkiej Brytanii. To samo o kapitalizmie myśli tylko 33 procent zapytanych. Co więcej – kapitalizm ma więcej opinii negatywnych – 39 procent. Socjalizm krytykuje tylko 32 procent osób. Czyli w ujęciu netto Brytyjczycy o socjalizmie mają nieco lepsze zdanie niż o kapitalizmie.

Ale Brytyjczycy i tak są umiarkowani na tle Niemców. Nasi zachodni sąsiedzi zdecydowanie opowiadają się po stronie poglądów socjalistycznych. 45 procent Niemców lubi socjalizm, aż 47 procent nie lubi kapitalizmu

Przepytani w badaniu Amerykanie jeszcze pozostają wierni kapitalizmowi. Ale wśród osób najmłodszych także w USA przewaga już jest po stronie socjalizmu

Amerykanie i Brytyjczycy o socjaliźmie i kapitaliźmie. Ci młodsi wolą socjalizm.Amerykanie i Brytyjczycy o socjaliźmie i kapitaliźmie. Ci młodsi wolą socjalizm. yougov.co.uk


Pozostaje pytanie, co mają na myśli Amerykanie, Niemcy i Brytyjczycy mówiąc o socjaliźmie. Zapewne nie chodzi im o wersję znaną z PRL i innych państw Europy Wschodzniej polegającą na upaństwowieniu fabryk, firm, ziemi i wszystkich środków produkcji. Pewnie raczej chodzi im o model państwa bardziej opiekuńczego, z dużym wsparciem socjalnym z państwowego budżetu, z wysokimi podatkami dla najbogatszych, model aktywnie walczący z bezrobociem. Czyli nie tyle klasyczny socjalizm, co bardziej socjalnyi mniej wolnorynkowy, ale nadal jednak kapitalizm.

Po kryzysie z 2009 zarówno Wielka Brytania, jak i Niemcy prowadzą bardzo konserwatywną politykę gospodarczą zmierzającą do ograniczania wydatków państwa i likwidowania deficytu budżetowego. Wzrost gospodarczy w tych państwach jest od lat niski i zwykle nie przekracza 2 procent.

Z drugiej strony akurat w Niemczech i w Wielkiej Brytanii jest stosunkowo niskie bezrobocie. Znacznie niższe niż na przykład w Grecji, czy Hiszpanii. Tam podobnych badań nie przeprowadzono. Ale tam z kolei zamiast badań były wybory, w których partie mocno lewicowe zdobyły poparcie na poziomie nie notowanym od wielu lat.

Komentarze (199)
Socjalizm podbija Zachód. Brytyjczycy i Niemcy wolą go od kapitalizmu
Zaloguj się
 • panbuchman

  Oceniono 37 razy 23

  John Steinbeck cytował jakiegoś studenta z Polski:
  Czym różni się kapitalizm od socjalizmu? W kapitalizmie jest wyzysk człowieka przez człowieka a w socjalizmie - odwrotnie.

 • mazuvian

  Oceniono 56 razy 18

  Wkurza mnie mówienie o PRL czy ZSRR jako krajach komunistycznych czy socjalistycznych, którymi były wyłącznie z nazwy. Innymi słowy, PRL był tak komunistyczny, jak święte, cesarskie i rzymskie było Święte Cesarstwo Rzymskie Narodu Niemieckiego

 • bogucjusz

  Oceniono 52 razy 16

  Socjalizm najbardziej podoba się tym, którzy go u siebie nie doświadczyli

 • ltte

  Oceniono 17 razy 9

  Polscy studenci inaczej mówili:
  Socjalizm=pokój
  Kapitalizm= 3 pokoje z kuchnią

 • Cyryl Pawel

  Oceniono 10 razy 8

  Fakt jest taki, że w wyniku reform, które świat zachodni przeszedł na przełomie lat 70-tych i 80-tych obecne młode pokolenie wchodzi w dorosłe życie w warunkach gorszych niż ich rodzice i to pierwszy taki przypadek od 250 lat. I każdy to widzi. Skoro więc rodzice doprowadzili do bagna pod hasłami kapitalizmu (nie wchodzę w to, czy to faktycznie był/jest kapitalizm), to trudno się dziwić, że dzieci żądają antykapitalizmu, a zatem socjalizmu. Ale to, szeroko pojęty, Zachód. Cóż to ma wspólnego z nami, gdzie Miller chce podatku liniowego, a prawica rozdaje forsę dzieciorobom?

 • doc_900

  Oceniono 38 razy 8

  a juz myslalem ze jestem jakims dziwakiem bo mi sie tez socjalizm bardziej podoba niz kapitalizm choc jestem typowym kapitalista ktory ma duzą firme

 • zyga729

  Oceniono 13 razy 7

  Powodzenie każdego systemu jest zależne od narodu, w którym się rozwija. Są narody, w którym można wszystko zbudować i narody, które wszystko rozwalą. Polakom wolność kojarzy się z anarchią, u Niemców nawet dobry socjalizm jest możliwy.

 • grenlandzki-opos

  Oceniono 17 razy 7

  Aktywna walka z bezrobociem polegająca na podwyższaniu podatków dla firm, aby za te pieniądze utworzyć specjalne strefy, w których wybrane firmy nie musiały płacić podatków.

 • elbertson

  Oceniono 8 razy 6

  gdybyście przeczytali KAPITAŁ zrozumielibyscie że Marks przewidział droge do socjalizmu jako ewaluacje a nie rewolucje na skróty , nie sadze aby model gospodarki światowej w której 2% włascicieli ma 70% bogactwa nadal funkconował za 200-300 lat

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje