Recesja w Polsce. Tak! Mieliśmy ją pół roku po Euro 2012. Ale GUS doliczył się jej dopiero po trzech latach.

Rafał Hirsch
Kibice w Łodzi podczas meczu piłkarskiego Euro Polska - Czechy. Wtedy nam nie wyszło, polskie gospodarce nie wyszło pół roku później.

Kibice w Łodzi podczas meczu piłkarskiego Euro Polska - Czechy. Wtedy nam nie wyszło, polskie gospodarce nie wyszło pół roku później. (Fot. Tomasz Staczak / Agencja)

Na przełomie 2012 i 2013 roku polska gospodarka zaliczyła dwa następujące po sobie kwartały spadku PKB. Czyli 3 lata temu mieliśmy krótką recesję. Ale dowiedzieliśmy się o tym z bardzo dużym opóźnieniem.

Definicja recesji to co najmniej dwa kolejne kwartały, w których PKB jest mniejsze niż kwartał wcześniej. Polska recesja 2012/2013 nie była głęboka. Spadek PKB sięgnął ledwie 0,3 procenta pod koniec 2012 i 0,1 procenta na początku 2013. Ale była.

Czyli nie jesteśmy już jedyną w Europie gospodarką, która przez 25 lat recesji nie miała. A dowiedzieliśmy się o tym z danych o wzroście PKB w ostatnim kwartale. Widać w nich, że GUS zrewidował podawane wcześniej dane sprzed trzech lat. Dopatrzyli się tego analitycy z mBanku:

Rewizje wcześniejszych danych o PKB to rzecz normalna. Pierwsze dane o wzroście gospodarczym są oparte w bardzo dużej części tylko na szacunkach statystyków. Aby wszystko policzyć na podstawie faktycznych danych potrzebują oni znacznie więcej czasu, bo PKB to niesamowicie skomplikowany twór matematyczny. Dlatego prawie każdy wstępny odczyt jest potem rewidowany, czasami nawet wielokrotnie.

Niestety media, rządy, inwestorzy i wszyscy zainteresowani z uwagą przyglądają się zwykle tylko tym wstępnym danym, które są newsem. Na późniejsze rewizje danych prawie nikt nie zwraca uwagi. Ale rewizja, w efekcie której okazuje się, że mieliśmy recesję na uwagę z pewnością zasługuje. Nawet jeśli to recesja sprzed trzech lat.

 

Komentarze (47)
Recesja w Polsce. Tak! Mieliśmy ją pół roku po Euro 2012. Ale GUS doliczył się jej dopiero po trzech latach.
Zaloguj się
 • floryda77

  Oceniono 26 razy 16

  Po Tusku zostały chociaż autostrady. Po Kaczyńskim będą raczej zgliszcza i druga Grecja.

 • vetcomsoy

  Oceniono 25 razy 13

  Odkopię sobie ten artykuł za dwa-trzy lata, żeby z nostalgią poczytać o dobrych czasach, kiedy najwyższa zanotowana recesja była na poziomie 0,3%.

 • lukibb

  Oceniono 18 razy 8

  Tyle, że ta recesja była spowodowana bumem inwestycyjnym przed samym euro. Nie można tu mówić o czynnikach gospodarczych. Jak ktoś wydaje w ciągu 4 kwartałów więcej na inwestycje, niż normalnie w ciągu 4 lat, to oczywiste jest, że później ilość tych wydatków będzie znacznie zredukowana.

 • otoosh

  Oceniono 3 razy 3

  BZDETY...

 • slade1972

  0

  Kaczyniski znów kłamie!
  Kunia dómę POlski zabił!
  Naród z KOD-em!
  KOD z narodem!

 • majo_rmajor

  0

  Takich jaj już dawno nie było. Brawo GUS! Brawo wy! :)) Ciekawe, gdzie są granice szmacenia się? Może GUS odpowie?

 • shago0

  Oceniono 6 razy 0

  a podobno taką zieloną wyspą byliśmy i recesji u nas NIGDY za rządóf tuska i rostowskiego nie było.
  jeszcze jedno kłamstwo oszustów z peło. to dzięki nim obecnie przy sterza jest grupa dziwnych ludzi. są dziwni, ale może będą uczciwi.

 • ms62

  Oceniono 16 razy 0

  Gdyby nie złodziejstwo wszechczasów , 150 mld zł z OFE i 20 mld z funduszu demograficznego to byście lemingi zaczęli jeść szczaw. Dodatkowy koszt rządów partii obłudy zwiększenie zadłużenia publicznego o 400 mld zł , nie pomogły nawet specjalne machlojki Belki z emisją nowych pieniędzy. Z wami nie można rozmawiac was trzeba lać. Zacznijcie się już modlić a przede wszystkim oddajcie to co za te 8 lat ukradliści. Na koniec szczery żal za grzechy i pokuta - dożytwi zakaz zbliżania sie do koryta.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje