Rosyjska gospodarka jest w pułapce. Przy dzisiejszej cenie ropy może być tylko gorzej

Norylsk, Rosja

Norylsk, Rosja (fot. ELENA CHERNYSHOVA)

Agencja Moody's poinformowała, że w ciągu dwóch miesięcy zdecyduje, czy Rosji obniżyć rating czy nie. Ale od samego ratingu ważniejsze i ciekawsze jest to jak Moody’s pisze o rosyjskiej gospodarce. To bardzo pesymistyczny obraz.

PROBLEM 1: TANIA ROPA

Przede wszystkim Moody’s zakłada, że kluczowa dla rosyjskiej gospodarki ropa naftowa w najbliższych latach nie podrożeje, co dla Moskwy jest fatalną informacją.

Eksport ropy i gazu to aż 17 procent rosyjskiego PKB i aż 43 procent dochodów rosyjskiego budżetu federalnego.

Zdaniem agencji średnia cena ropy wzrośnie z 33 USD za baryłkę w tym roku do 38 USD w 2017. Do 2019 cena ma wzrosnąć tylko do 48 USD. Dla przypomnienia: jeszcze w połowie 2014 baryłka ropy kosztowała ponad 100 USD.

PROBLEM 2: DEFICYT BUDŻETOWY

Wg Moody’s takie ceny będą oznaczać, że Rosja będzie mieć deficyty budżetowe na poziomie co najmniej 3 procent PKB, a to z kolei będzie pogarszać jej sytuację finansową.

Zdaniem agencji rosyjska gospodarka w ciągu najbliższych czterech lat będzie praktycznie stać w miejscu – PKB urośnie tylko o 0,4 procent.

PROBLEM 3: STRACH W PRZEDSIĘBIORSTWACH

Agencja zwraca uwagę, że plany rozwoju branż nie związanych z ropą mogą się w Rosji nie powieść, bo firmy boją się inwestować. Obawiają się one, że rząd będzie wkrótce zmuszony podnieść firmom podatki, aby ograniczać deficyt w budżecie. W dodatku inflacja zmniejsza realne dochody ludności, przez co Rosjanie kupują coraz mniej. To też zniechęca do inwestycji – firmy raczej stoją przed problemem ograniczania produkcji, a nie jej rozwoju.

Rosja nie wyjdzie z kłopotów także poprzez zwiększenie eksportu, bo z powodów czysto technicznych nie można ona sprzedawać dużo więcej gazu i ropy niż obecnie.

PROBLEM 4: TOPNIEJĄCE REZERWY

Moody’s przyznaje, że Rosja nadal ma też bardzo wysokie rezerwy walutowe – 310 mld USD. Ale zdaniem agencji jeśli w przyszłości z powodów politycznych, lub finansowych ponownie zacznie się odpływ kapitału z Rosji, albo trzeba będzie ratować przed upadkiem rosyjskie banki, wtedy te rezerwy mogą szybko topnieć.

W tym roku może też wyczerpać się specjalny rządowy fundusz rezerwowy w którym na koniec 2014 roku było 88 mld USD, a teraz jest już tylko 48 mld USD. Zdaniem Moody's bardzo możliwe jest, że w tym roku szereg państwowych firm wpadnie w na tyle poważne kłopoty, że trzeba będzie je ratować środkami właśnie z tego funduszu. Stąd ryzyko, że te pieniądze niedługo się rządowi w Moskwie skończą.

PROBLEM 5: NIEWIARYGODNE PLANY

Rosyjski rząd niedawno ogłosił, że w odpowiedzi na coraz niższe ceny ropy zamierza ciąć wydatki budżetowe, podnieść akcyzę, zwiększyć poziom ściągalności podatków i zwiększyć wypłaty dywidend z państwowych firm do federalnego budżetu. Planowana jest też częściowa prywatyzacja niektórych firm. Zdaniem Moody’s to jednak za mało, aby uzdrowić sytuację. Agencja zresztą pisze, że z powodu doświadczeń historycznych do planów prywatyzacyjnych Moskwy podchodzi z dużym sceptycyzmem.

PROBLEM 6: BŁĘDNE ZAŁOŻENIA

Zresztą rząd rosyjski w swoich planach zakłada, że ropa w tym i w przyszłym roku będzie kosztować ponad 40 USD za baryłkę. Według Moody’s to nierealne. A przy tak niskich cenach ropy jak obecnie rosyjska gospodarka nie ma szans na wyjście na prostą.

ZOBACZ TEŻ: Polska nie będzie zależna od rosyjskiego gazu? PGNiG chce zdywersyfikować źródła dostaw

Rosja nie jest jedynym krajem, który ma coraz większe problemy gospodarcze przez taniejącą ropę. Moody’s na swoją listę krajów zagrożonych obniżką ratingu oprócz Rosji wpisała też 14 innych państw, między innymi Arabię Saudyjską, Kuwejt, Kazachstan, Nigerię, Katar i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Cały raport Moody's o gospodarce rosyjskiej jest TUTAJ

Komentarze (105)
Rosyjska gospodarka jest w pułapce. Przy dzisiejszej cenie ropy może być tylko gorzej
Zaloguj się
 • Expert 325

  Oceniono 18 razy 16

  Arabia Saudyjska? przy 700 mld usd rezerw, 30 mln ludności i koszcie wydobycia baryłki w okolicach 12usd mogą mieć w baaardzo głębokim lekceważeniu wszelkie ratingi

 • wunderwaffen

  Oceniono 12 razy 6

  Dzicy jak to dzicy, zawsze będą biedni, nawet gdyby mieli same złoto zamiast kamieni na polach.

  Gdyby Niemców, lub Brytyjczyków zamienić z Ruskimi na państwa, to jedni i drudzy w ćwierć wieku zbudowali globalne imperia gospodarcze, dysponując zasobami Rosji. W tym samym czasie Ruscy przepiliby i zmarnowali cały majątek UK, lub Niemiec.

  Mamy w Polsce takie przysłowie, "lepiej z mądrym zgubić, niż z głupim znaleźć", Przysłowie to idealnie ilustruje powyższy komentarz.

 • zigzaur

  Oceniono 20 razy 6

  Obraz nie jest pesymistyczny tylko optymistyczny. Sytuacja zaczyna wracać do normy. Rosja musi być bidna i bezsilna. Musi wreszcie się rozlecieć. Istnienie Rosji przeczy wszelkiemu sensowi.

 • zigzaur

  Oceniono 11 razy 5

  Owszem, inni eksporterzy ropy narzekają na niskie ceny. Takie kraje jak Arabia Saudyjska, Nigeria czy Wenezuela. Nic dziwnego, że nie chcą przyjmować uchodźców.

 • piotr_dzierzawski_g_plus

  Oceniono 12 razy 4

  no to jedziem panie putek... humorek dalej ok? niestety ten czlonas moze w desperacji zdecydowac sie na nieobliczalne w skutkach malpie ruchy... jego na wiele stac...

 • pragmatycznyromantyk

  Oceniono 5 razy 3

  "Moody’s przyznaje, że Rosja nadal ma też bardzo wysokie rezerwy walutowe – 310 mld USD"

  Tak, ale część tych pieniędzy jest tylko na papierze. Problem polega na tym, że rosyjskie prawo zakłada, że całkiem spora część rezerw może być "zainwestowana".

  I rosyjski rząd wpakował sporą część pieniędzy na ratowanie państwowych, upadających firm.

  Tak stało się z pieniędzmi z Funduszu Dobrobytu, przeznaczonego na przyszłe emerytury.

 • wunderwaffen

  Oceniono 9 razy 3

  Bieda, głód i choroby to w Rosji norma, to właśnie dobrobyt jest u nich stanem anormalnym, wyjątkowym, który natychmiast muszą zniszczyć, aby społeczeństwie się w głowach nie poprzewracało z dobrobytu. Czyli nic nadzwyczajnego w Rosji się nie dzieje, znowu powracają do swojego naturalnego stanu, do biedy.

 • maksimum

  Oceniono 9 razy 3

  Rosja wyglada jak Norylsk i to dzieki Putinowi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje