Jak jeden mąż dostaniemy głodowe emerytury. Chyba że...

Polacy są skazani na niskie emerytury, ponieważ z powodu zbyt niskich zarobków nie odkładają pieniędzy na starość. Nadzieja w rosnących płacach.

Nie mamy złudzeń, że odprowadzanie jedynie obowiązkowych składek na ZUS wystarczy, by przyszła emerytura pokryła koszty życia. Z badania TNS Polska wynika, że wierzy w to zaledwie jeden na dziesięciu Polaków w wieku 25-45 lat. Problem w tym, że i tak nasze oczekiwania są zbyt wysokie. Prawie połowa młodych Polaków chce emerytury w wysokości co najmniej 2 tys. zł. Dlatego wielkim zaskoczeniem mogą być ostatnie wyliczenia, zgodnie z którymi przeciętna emerytura będzie wynosić nieco ponad 1200
zł.

Do tego na niekorzyść przyszłych emerytów działa demografia. Bieżący rok jest ostatnim, w którym liczba Polaków w wieku produkcyjnym jest większa niż pozostałych. Niestety, będzie z tym coraz gorzej. Żyjemy coraz dłużej, stąd coraz mniej osób będzie pracować na rosnącą liczbę seniorów.

Czy dla młodych dziś Polaków jest więc jakakolwiek szansa na uniknięcie biedy na emeryturze?

Wiek emerytalny i oszczędności

- Istnieje konieczność podnoszenia wieku emerytalnego. Obniżenie wieku to zaklinanie rzeczywistości. Jeśli poradzimy sobie z systematycznym podnoszeniem wieku emerytalnego, to jesteśmy w stanie zbudować dobry system emerytalny – twierdzi dr hab. Filip Chybalski z Politechniki Łódzkiej.

W opinii prof. Grażyny Ancyparowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej oraz Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP możliwości oszczędzania na emeryturę ograniczają ciągle zbyt niskie zarobki Polaków. Henryk Nakonieczny z "Solidarności" ujmuje to obrazowo. Jego zdaniem ludzie w Polsce stoją przed wyborem: albo odłożą na emeryturę albo kupią dziecku buty.

Wniosek jest prosty, pomimo skromnych zdolności do oszczędzania powinniśmy za wszelką cenę odkładać na emeryturę. Choć liczba takich osób rośnie, to ciągle jest bardzo mała. W ubiegłym roku na emeryturę samodzielnie oszczędzało zaledwie 300 tys. Polaków. Aż 53 proc. młodych rodaków nie wie, jak można oszczędzać na emeryturę w trzecim filarze.

Wiedza o oszczędzanie u większości z nas ogranicza się do słownictwa, nie mamy pojęcia o mechanizmach działania produktów. Przykład? Pracownicze Programy Emerytalne - młodzi Polacy w większości uważają je za atrakcyjne, ale tylko 38 proc. skorzystałoby z tej możliwości.

Nadzieja w rosnących płacach

Siłą, która możne znacznie poprawić naszą zdolność do oszczędzania na starość jest wzrost płac. Od 1990 roku nasze wynagrodzenia dynamicznie rosły. W roku 1990 zarabialiśmy równowartość 103 zł, w 2010 było to już 3225 zł. Według wyliczeń GUS w styczniu 2016 roku Polacy zarabiali średnio 4101,36 zł brutto, to o 4 proc. więcej niż rok wcześniej.

Zdaniem PwC w 2020 roku pensje w Polsce będą wynosić połowę średniego wynagrodzenia w USA. W ciągu kolejnych 10 lat mamy szansę na osiągnięcie 2/3 amerykańskich pensji (3,1 tys. USD).

Więcej o:
Komentarze (104)
Jak jeden mąż dostaniemy głodowe emerytury. Chyba że...
Zaloguj się
 • jan nowak

  Oceniono 23 razy 13

  A może zlikwidować tłuste emerytury nieudolnym zawodowo glinom, sędziom, prokuratorom. Polikwidować Krusy, górnicze, nauczycielskie emeryturki. Zrobić jedną emeryturę socjalną dla wszystkich o takiej samej wysokości. Jak chcesz większą to z własnej kabzy płać

 • refio

  Oceniono 12 razy 8

  Płacącym podniosą wiek emerytalny do 100 lat a niepłacący składek będą przechodzić na emeryturę w wieku 35 - 40 lat. Super. Ciekawy jestem kiedy ciemny lud się obudzi i rozniesie to całe złodziejskie towarzystwo.

 • kka69

  Oceniono 7 razy 7

  Zdaniem PwC w 2020 roku pensje w Polsce będą wynosić połowę średniego wynagrodzenia w USA. W ciągu kolejnych 10 lat mamy szansę na osiągnięcie 2/3 amerykańskich pensji (3,1 tys. USD).
  Na razie to zarabiam mniej ( w $ ) niż rok temu, kiedy $ kosztował 3,5 zł.

 • ulz

  Oceniono 14 razy 6

  Dla dużej części pracujących szansą na wyższą emeryturę byłoby płacenie składek od rzeczywistych dochodów /nie więcej niż od 2.5- krotnej średniej krajowej/. Obecnie tzw. samozatrudnieni w tym nieraz bardzo bogaci odprowadzają składkę od 0.6 średniej krajowej co nie wystarczy nawet na minimalną emeryturę i my wszyscy będziemy musieli się na nich składać.
  Będziemy np dopłacać do wielu sportowców / Radwańska, Lewandowski/ czy też redaktorów i dziennikarzy /Lis/.

 • mateo79

  Oceniono 9 razy 5

  Nikt, z tych siedzących "na górze" tego nie mówi, i nie odważy się powiedzieć.
  Nikt z urodzonych po powiedzmy 1965 r. nie dostanie żadnej emerytury (no może oprócz mundurówki i sądów). "Nie mamy waszych pieniędzy i co nam zrobicie?"

 • zydgejmasoncyklista

  Oceniono 4 razy 4

  Tylko w Polsce można obejrzeć świątynie z marmuru czyli oddziały ZUS-u. Zapraszam na Zachód - tu nikogo nie przerażają meble sprzed 20 lat, bo i czemu mają przerażać, jeśli są jeszcze dobre? W Irlandii gdzie mieszkam, nie ma też wcześniejszych emerytur, nie ma uprzywilejowanych nauczycieli, górników, hutników, stoczniowców, policjantów czy wojskowych. Podstawowa emerytura to 211 euro tygodniowo. Nabycie prawa do emerytury to minimum 520 przepracowanych składkowych tygodni, ale żeby dostać pełną kwotę 211 euro tygodniowo trzeba pracować znacznie dłużej. Często pracodawca wraz z pracownikiem, pół na pół, odkładają na koncie pracownika dodatkowe pieniądze, coś jak II filar. Pieniądze zwolnione są z podatku i zarządzane przez prywatne firmy, kontrolowane przez państwo. Patrzę i szlag mnie trafia, gdy mój młodszy kolega w Polsce jako były policjant, jest na emeryturze od 40-go roku życia. Takie cuda tylko w Europie Wschodniej!

 • lef_1

  Oceniono 4 razy 4

  "Jak jeden mąż dostaniemy głodowe emerytury. Chyba że..."

  ... wyjedziemy za granicę.

 • pepek.namorznik

  Oceniono 4 razy 4

  Oszczędzać?
  Kryzys, inflacja, wojna lub widzi misie i usłyszysz: "Nie mamy pańskich pieniędzy i co nam pan zrobi?"

 • slade1972

  Oceniono 10 razy 4

  Wyrok trybónała zdziwił Kowalskiego
  Pieniądze, które całe życie składał
  Już teraz nie są jego
  Z konstytucji wysunięto wniosek nowy!
  Że te pieniądze weźmie mundurowy!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX