Prezentujemy nowoczesny, polski karabin modułowy MSBS-5,56 - istny skok technologiczny i powód do dumy dla polskiej armii (1/2)

technologie.gazeta.pl
05.09.2012 13:59
MSBS to skrót od Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej. Karabin został w całości zaprojektowany w zakładach Łucznik w Radiomu, przy współudziale Wojskowej Akademii Technicznej.

Jak jednak sama nazwa wskazuje, MSBS to nie tylko nowocześnie wyglądający karabin szturmowy. Nowoczesność tego systemu ma się opierać przede wszystkim na jego modułowej budowie. Większość elementów można szybko wymienić na inne, dostosowując tym samym broń do konkretnego strzelca i potrzeb misji. Do podstawowego karabinu można w ten sposób dodać, na przykład, granatnik, tłumik i pomocne przyrządy opto-elektroniczne, ale także wymienić lufę broni na dłuższą, zamieniając MSBS-5,56 w karabin wyborowy, skrócić ją do formy 'sub' lub zmodyfikować broń tak, aby działała jak karabin maszynowy. Wszystko to dzięki jednemu małemu kluczowi imbusowemu.

Póki co, w fabryce Łucznika powstało tylko kilka prototypów. Konstrukcja jest obecnie poddawana rygorystycznym testom. Jeśli przejdzie je pomyślnie, do produkcji może wejść już w 2013 roku, a na wyposażenie Wojska Polskiego niedługo później.

Karabin MSBS i inne elementy projektu odnaleźliśmy w hali Bumaru, podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego 2012 w Kielcach.
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX