Kurs franka znów pobił rekord. Przekroczył 3,80 zł

Kurs franka szwajcarskiego do złotego poszybował do 3,82 zł, osiągając najwyższy poziom w historii. Przed południem za ?szwajcara? płacono 3,69 zł.
Zainteresowanie kupujących szwajcarską walutę nie słabnie. Fatalne nastroje na globalnych rynkach sprawiły, że inwestorzy czyszczą portfele z akcji i pakują gotówkę w złoto, franka i... amerykańskie obligacje. Na fali zakupów kurs franka poszybował do 3,82 zł .

Na początku poniedziałkowych notowań złoty był jeszcze stabilny, ponieważ pojawiły się doniesienia, że Europejski Bank Centralny kupował hiszpańskie i włoskie obligacje, co na chwilę zmniejszyło obawy przed rozlewaniem się kryzysu zadłużenia w strefie euro. Optymizm nie trwał jednak długo i po południu polska waluta zaczęła słabnąć.

Drożejący frank nie daje odetchnąć posiadaczom kredytów w tej walucie. Wysoki kurs "szwajcara" oznacza wyższe raty kredytowe do spłacenia. Od początku roku notowania franka poszły w górę o 19 proc.

Utrzymujący się na rynku popyt na franka i jena sprawia, że wciąż możliwa jest interwencja banków centralnych Szwajcarii i Japonii, zmierzająca do zahamowania zwyżki walut, których umocnienie bije w eksport.