Banki nie chcą obsługiwać singli w "Rodzinie na Swoim"?

Choć nowelizacja prawa pozwala już na zakup mieszkania z dopłatami rządowymi singlom, niektóre banki odsyłają chętnych z kwitkiem. Dlaczego?
31 sierpnia weszły w życie nowe zasady korzystania z programu "Rodzina na Swoim". Poza obniżeniem limitów cen metra kwadratowego mieszkania, które uprawniają do dopłaty rządowej, najważniejszą nowością jest ta, że z programu będą mogli skorzystać również single. A i "zaobrączkowani" będą mieli łatwiej. Do kredytu będzie mógł przystąpić brat lub siostra współmałżonka kredytobiorcy, co podwyższy zdolność kredytową osób o stosunkowo niskich dochodach.

Ale i tak o nowy kredyt nie będzie łatwo. W Warszawie poprzedni limit ceny metra wynosił 9,8 tys. zł, według nowych regulacji - już tylko 7 tys. zł za metr nowego mieszkania i 5,6 tys. zł za metr używanego. W Gdańsku limit na nowe mieszkanie spadł do niecałych 4,9 tys. zł za metr, a we Wrocławiu - 4,9 tys. zł za metr.

Eksperci internetowego pośrednika finansowego Invigo twierdzą, że nie wszystkie banki są gotowe do przyjmowania wniosków o preferencyjne kredyty na nowych zasadach. Dotyczy to szczególnie kredytów z dopłatą dla singli. - Już po wejściu w życie nowych przepisów otrzymaliśmy od niektórych banków informację, że na razie przyjmowanie wniosków nie jest możliwe w przypadku kredytów z dopłatą dla osób nie pozostających w związku małżeńskim. Trzeba będzie więc poczekać, aż banki przygotują odpowiednie procedury i uwzględnią zmiany w sowich ofertach - mówi Maciej Chyziak z Invigo.

Z ustaleń "Gazety" wynika, że taka sytuacja jest m.in. w Lukas Banku oraz w Multibanku. "W związku z koniecznością wdrożenia nowych zmian w systemach informatycznych aktualnie nie jest możliwe udzielanie kredytów osobom nie pozostającym w związku małżeńskim" - napisał jeden z banków w informacji rozsyłanych do oddziałów. - Na pewno z programu zaczną korzystać też single. Kupienie dwupokojowego mieszkania w Warszawie, do 50 metrów powierzchni w cenie pozwalającej na skorzystanie z dopłat, nie stanowi najmniejszego problemu - uspokaja Maciej Chyziak

Program dopłat do kredytów hipotecznych Rodzina na Swoim przeznaczony jest dla osób, które nie mają mieszkania i chcą je kupić. Skarb Państwa przez osiem lat dopłaca połowę odsetek, dzięki czemu rata takiego kredytu jest niższa. Program zaczął funkcjonować w 2006 roku, jak dotąd udzielono kredytów z dopłatami o łącznej wartości blisko 20 mld zł.

Więcej o: