Koniec ery kredytów we frankach. Znikają z oferty BPH i Nordei

Co prawda Nordea Bank nadal będzie udzielał kredytów hipotecznych w szwajcarskiej walucie, ale tylko osobom, które zarabiają co najmniej 15 tys. zł netto.
W środę kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich całkowicie wycofał z oferty Bank BPH. Decyzję tłumaczył m.in. chęcią oferowania klientom bezpiecznych produktów.

Wcześniej z franków zrezygnowały Alior Bank, mBank i Multibank, a Deutsche Bank PBC udziela ich osobom, które zarabiają co najmniej 50 tys. zł. Teoretycznie dostępne są jeszcze w PKO BP, ale zaporowa marża - prawie 7 proc. - odstraszy nawet największego miłośnika franków.Wydawało się, że ostatnią instytucją, która udzielać będzie kredytów mieszkaniowych we frankach przeciętnym kredytobiorcom, będzie skandynawska Nordea. Do tej pory, żeby ubiegać się o taki kredyt w tym banku, kredytobiorca musiał zarabiać co najmniej 5 tys. zł netto.

Ale w środę bank drastycznie zaostrzył warunki podnosząc próg dochodowy do 15 tys. zł netto.

Bank tłumaczy decyzję dostosowaniem oferty do rynku. - W ten sposób chcemy też ograniczyć ryzyko kredytowe - powiedziała Wyborczej.biz Joanna Krawczyk-Golba, rzeczniczka Nordei.