"PB": UOKiK: nie będziemy przesadzać z karami

Wszystko wskazuje na to, że Polska, obok Niemiec, będzie unijnym liderem w surowości karania szefów firm za udział w kartelach - pisze "Puls Biznesu".
Gazeta dodaje, że przygotowany przez rząd projekt nakładający na szefów firm kary do pół miliona euro za udział w kartelach nie podoba się przedsiębiorcom, którzy apelują o jego odrzucenie. Szefowa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, aby przeforsować swój projekt zapewnia rząd, że katalog karalnych czynów będzie zamknięty, a menedżerowie dostaną gwarancje prawa do obrony.

Kary mają być nakładane wyjątkowo, mniej zarabiający kierownicy traktowani łagodnie, a każdy ukarany będzie mógł odwołać się do sądu. Ekspert PKPP Lewiatan Bartosz Wyżykowski mówi "Pulsowi Biznesu" projekt zawiera wiele niekorzystnych dla przedsiębiorców zmian. Jego zdaniem zastrzeżenia budzi nie tylko sama wysokość kar, ale także procedura ich nakładania oraz tryb odwoławczy. "Dlatego apelujemy do rządu o jego odrzucenie" - mówi Wyżykowski.

Gazeta dodaje, że niedawno z takim samym apelem wystąpiła do Donalda Tuska Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji.