Bruksela: Strajk eurokratów

Strajk urzędników z unijnych instytucji w Brukseli. Na dziś kilka związków zawodowych z Rady i Komisji Europejskiej zapowiedziało, że nie przystąpi do pracy w związku z postulatami niektórych krajów obniżania wydatków na unijną administrację.
Komisja Europejska, po negocjacjach ze związkami zawodowymi, zaproponowała w grudniu oszczędności do 2020 roku w wysokości prawie miliarda euro. Wtedy kilkanaście krajów uznało, że to za mało. Padały propozycje cięć od pięciu do nawet piętnastu miliardów euro, ale nie było jednego stanowiska unijnych rządów.

Tymczasem jeśli nie będzie porozumienia wszystkich krajów do końca roku, eurokraci zyskają. Ich pensje od stycznia wzrosną, bo wygaśnie dodatkowy podatek, nałożony w 2004 roku na ich dochody, który Komisja Europejska chciała podwyższyć. "Rzeczywiście, wbrew propozycjom Komisji, to uregulowanie może stracić ważność jeśli unijne rządy nie zadziałają na czas" - przyznał rzecznik Komisji Antony Gravili.

Zapowiadany na dziś strajk eurokratów będzie czwartym w ostatnich latach przeciwko wprowadzanym oszczędnościom w unijnej administracji.