Alior Bank na sprzedaż. Warto kupować akcje?

Alior Bank chce sprzedać swoje akcje za 700 mln zł. Połowę tej sumy na akcje Aliora chce przeznaczyć Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Na preferencje przy zapisach na akcje mogą liczyć klienci biura maklerskiego Alior Banku
To będzie największy debiut giełdowy końcówki roku. W grudniu na GPW zadebiutuje Alior Bank, który został stworzony od podstaw za pieniądze włoskiej grupy Carlo Tassara, a zarządzany przez wybitnego bankowca Wojciecha Sobieraja.

Cena maksymalna jednej akcji została ustalona na 71 zł. Alior chce wyemitować do 25 milionów nowych akcji, a oprócz tego w planach ma sprzedaż w ofercie do 26 milionów akcji istniejących, akcji należących do Grupy Carlo Tassara. W sumie na giełdę może trafić 66 proc. akcji Alior Banku.

Zapisy dla inwestorów indywidualnych zaczynają się już 22 listopada. Bank podzielił inwestorów indywidualnych na dwie grupy i przeznaczył dla nich 5 proc. sprzedawanych akcji. W preferencyjnej transzy zapisy mogą składać osoby, które mają rachunek inwestycyjny w biurze maklerskim Alior Banku. Dla nich cena maksymalna za jedną akcję została obniżona do 67,5 zł, jednak w tej puli jednorazowo nie będzie można kupić więcej niż 148 akcji, a łączna pula akcji "z promocji" nie może być większa niż 30 mln zł. Oznacza to, że gdyby każdy kupował maksymalną liczbę akcji, takich inwestorów będzie 3 tys. Pozostali mogą składać tradycyjne zapisy po 71 zł za akcję. Indywidualni mogą składać zapisy do 3 grudnia. Debiut odbędzie się nie później niż 14 grudnia.

- Koniunktura nie jest fatalna i emisja akcji ma szansę zakończenia się sukcesem - powiedział Piotr Palenik, analityk ING Securities, komentując oficjalne plany banku dotyczące debiutu giełdowego. Jego zdaniem w przyszłym roku nie należy spodziewać się "fajerwerków w kursach akcji banków". - Myślę, że spowolnienie gospodarcze będzie dawało o sobie znać - powiedział Palenik.

Gotowość do wzięcia udziału w ofercie już zapowiedział nie byle kto, bo Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. - Jego intencją jest posiadanie po ofercie udziału od 5 procent do 10 procent w kapitale zakładowym banku - głosi komunikat.

Co bank zrobi z 700 mln zł, które chce zebrać od inwestorów? - Zamierzamy wzmocnić kapitały i kontynuować dynamiczny rozwój. Zgodnie ze strategią naszym średnioterminowym celem jest podwojenie udziału Alior Banku w polskim sektorze bankowym - powiedział Wojciech Sobieraj, prezes Alior Banku.

Po ofercie publicznej grupa Carlo Tassara chce zostawić sobie 34 proc. akcji banku, które i tak zamierza sprzedać do końca przyszłego roku. Firma będzie szukać inwestora branżowego, czyli np. innej grupy bankowej. Takie działanie dziwi analityka. - Łatwiej byłoby sprzedać bank, gdyby Carlo Tassara miał pakiet kontrolny powyżej 50 proc. Dzięki temu nowy inwestor od razu uzyskuje premię za kontrolę i może być pewny większego komfortu w sprawowaniu władzy nad bankiem. Naprawdę nie jest dla mnie jasne, po co schodzić poniżej 50 proc., gdy chce się szukać inwestora branżowego - powiedział pragnący zachować anonimowość analityk branży bankowej.

W trzecim kwartale zysk banku wzrósł w skali roku o 100 proc. - do 223 mln zł. Grupa Alior Bank zebrała do tej pory 15,2 mld zł depozytów i udzieliła 13,5 mld zł kredytów.