"PB": Rekord polskiej przedsiębiorczości. 31 tys. nowych firm w KRS

W ubiegłym roku zarejestrowano w KRS aż 31 tys. nowych podmiotów. Bankructw ogłoszono 35 razy mniej, informuje "Puls Biznesu"
Dziennikarze zwracają uwagę, że jeśli spojrzeć na suche statystyki z Krajowego Rejestru Sądowego, można mówić o rekordzie Polski w dziedzinie przedsiębiorczości. Nigdy jeszcze w XXI wieku nie zarejestrowano tylu nowych spółek. Przez ostanie lata notowaliśmy kilkuprocentowe zwyżki rok do roku.

W 2012 r. nastąpił prawdziwy boom a sądy rejestrowe miały pełne ręce roboty. Polacy zarejestrowali o ponad 26 proc. więcej firm niż rok wcześniej. Jak interpretują te liczby eksperci cytowani przez "Puls Biznesu"? Dla jednych to cud, dla drugich wina rządów Tuska. Dla jeszcze innych to po prostu polskie, zaradne geny oraz talent do kombinowania.

Dla Jarosława Nawroteka, prezes Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej to oznaka, że w Polsce nie ma prawdziwego kryzysu gospodarczego a tylko spowolnienie i firmy miały bardzo dobre wyniki finansowe. Krzysztof Rybiński uważa, że to przez cięcia kosztów przez duże firmy, które wolą gdy pracownik prowadzi firmę zdejmując część kosztów ze zleceniodawcy. Podobnego zdania jest Rafał Antczak z Deloite. Jednak zwraca uwagę, że, mimo zwolnień dzięki samozatrudnieniu cześć osób utrzymuje źródło dochodów .