"DGP": Trybunał zamyka budowy dróg i innych inwestycji

Trybunał Konstytucyjny uznał przedłużenie specustawy, czyli zapisów prawnych umożliwiające realizację inwestycji na preferencyjnych warunkach, na okres po 8 czerwca 2012 za niezgodne z Konstytucją. Tym samym zamknął on drogę do dokończenia inwestycji, które miały być przygotowane na Euro 2012 - pisze "Dziennik Gazeta Prawna"
Inwestycje, które ze względu na przygotowania do Euro mogły być realizowane na preferencyjnych warunkach, muszą zostać dokończone na zasadach ogólnych - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny. Sędziowie uznali za niekonstytucyjne przedłużenie zapisów prawnych umożliwiające realizację inwestycji na preferencyjnych warunkach na okres po 8 czerwca 2012.

Preferencyjnymi warunkami miało być objętych 139 inwestycji w całym kraju. Część z nich nie została nawet rozpoczęta przed Euro 2012. Przedłużenie czasu obowiązywania ustawy miało dać szansę na dokończenie tych inwestycji w przyspieszonym trybie. Dzięki zapisom ustawy mieli oni automatyczne prawo do dysponowania gruntem, nie obowiązywały ich plany zagospodarowania przestrzennego, a spory o wysokość odszkodowania nie wstrzymywały budowy.

Ustawa dotyczy również rozpoczętych inwestycji, które nie będą mogły po wyroku zostać dokończone na preferencyjnych zasadach. W związku z tym znaczące zmiany w projektach będą wymagały uzyskania pozwoleń według zwykłych zasad. Decyzja Trybunału może zablokować lub znacząco spowolnić część inwestycji, jak na przykład budowę kolei na lotnisko w Modlinie. Eksperci pytani przez DGP, oceniają, że czas przygotowywania inwestycji może zwiększyć się kilkakrotnie.

Więcej o: