"DGP": Będzie zryczałtowany podatek za korzystanie ze służbowego auta

Pracownicy wykorzystujący służbowe auto do celów prywatnych zapłacą 45 lub 90 zł miesięcznie - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Według Ministerstwa Gospodarki w Polsce jest ok. 800 tys. służbowych samochodów.
Każdy pracownik zapłaci określoną stawkę niezależnie od tego, ile kilometrów wyjeździ w danym miesiącu. Wyższa stawka dotyczyć będzie korzystających z samochodu o pojemności silnika powyżej 2000 cm sześc.

Stawkę zaproponowało Ministerstwo Gospodarki, zakładając, że pracownik może miesięcznie wyjeździć ok. 300 km na swoje prywatne potrzeby. Z wyliczenia tzw. kilometrówki wynikało, że podstawa opodatkowania przychodu, jakim jest korzystanie ze służbowego auta, wyniosłaby ok. 250 zł, co daje do zapłaty właśnie 45 zł podatku miesięcznie.

Należność zostanie doliczona do miesięcznego podatku pracownika od jego wynagrodzeń z tytułu pracy - wyjaśnia "Dziennik Gazeta Prawna".

Propozycje nie są jeszcze ostateczne i mogą się zmienić w toku dalszych prac legislacyjnych. Nie są także znane szczegółowe rozwiązania.