DGP: Ile na mieszkaniach zarabiają deweloperzy?

Na koniec trzeciego kwartału średnia marża brutto na sprzedaży notowanych na giełdzie spółek deweloperskich wynosiła 19 proc. To wynik nieco gorszy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy było to 21 proc. - informuje ?Dziennik Gazeta Prawna?.
Średnia marża brutto, czyli rentowność projektów oraz mieszkań wydanych nowym właścicielom po zakończeniu budowy i odliczeniu kosztów, już od jakiegoś czasu utrzymuje się w okolicy 20 proc. Ale na niektórych projektach jest nawet prawie dwa razy wyższa - dodaje gazeta . Dziennik podaje tutaj przykład firmy Ronson, która na jednym z projektów w stolicy miała ponad 39-proc. marżę.

Jednak tak bardzo rentownych inwestycji jest niewiele. Mało tego, w ostatnich kwartałach firmy deweloperskie sprzedawały lokale z o wiele niższymi marżami, rzędu kilkunastu czy kilku procent, a nawet w niektórych przypadkach ze stratą.

Dlaczego ze stratą? Bo np. kupowały grunty po bardzo wysokich cenach w czasie nieruchomościowej hossy. Jednak według analityków problemy z drogimi gruntami branża ma już za sobą, a marże deweloperów w najbliższej przyszłości utrzymają się na obecnych poziomach. Więcej w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Więcej o: