"Rz": Miliardy złotych na nowe sklepy

Sieci handlowe w Polsce zamierzają wydać w najbliższych latach do sześciu miliardów złotych rocznie - pisze "Rzeczpospolita". Przeznaczą je głównie na otwieranie mniejszych placówek
50 mld dolarów - to kwota, jaką sieci handlowe zainwestowały w Polsce w ciągu ostatnich 20 lat, nie wliczając wydatków na nowe centra handlowe. Choć rynek wydaje się być dość wypełniony, to nowe sklepy nadal powstają.

Roczne inwestycje mogą wynieść nawet do sześciu miliardów złotych rocznie. Wchodzą w to inwestycje w istniejące placówki oraz odnawianie istniejących.

W ciągu ostatnich lat nastąpiła zmiana, jeśli chodzi o preferowaną wielkość sklepów. Dziś na topie są sklepy o powierzchni ok. 1 tys. m kw. Zdaniem handlowców pozwala to klientowi znaleźć wszystko, co chce, bez konieczności poszukiwania towarów w gąszczu alejek.

Od kilku lat tempo inwestycji narzuca Biedronka. Jej właściciel planuje w najbliższym roku zainwestować w Polsce 1,5 mld euro, a w 2015 roku może zostać otwarta Biedronka numer 3000 (dziś jest ich ok. 2,5 tys.). Dużo inwestować będzie też sieć Netto, która chce przeznaczyć na nasz rynek 570 mln, które mają przełożyć się na 50 nowych sklepów. W dobrym tempie rozwijają się Lidl i Żabka.

W 2013 roku wartość handlu w Polsce ma wzrosnąć o 3,4 proc., do 172,5 mld złotych. Na tle dwucyfrowych wzrostów sprzed kilku lat nie wypada to najlepiej, jednak według analityków to dzięki wewnętrznemu popytowi Polska gospodarka tak dobrze przeszła przez europejski kryzys.

Więcej o: