Cena benzyny spadnie poniżej 5 zł? Możliwe w przyszłym roku

Według ekspertów w 2014 roku cena benzyny może spaść poniżej 5 zł. Dzięki temu zaoszczędzą kierowcy, a polska gospodarka może zyskać - pisze ?Rzeczpospolita?.
OPEC, czyli kartel zrzeszający największych producentów ropy naftowej (należą do niego Arabia Saudyjska, największy światowy producent ropy i większość krajów Zatoki Perskiej, ale też Iran i Wenezuela), nie zmniejszył limitów wydobycia ropy. W związku z tym można przypuszczać, że średnia cena tego surowca spadnie z 110 dol. do 103 dol. za baryłkę w przyszłym roku - pisze "Rzeczpospolita".

Dzięki temu benzyna E95 potanieje do 5 zł za litr, ale raczej nie na początku roku. Obecnie kosztuje średnio 5,35 zł za litr. Najtańsze paliwa według serwisu e-petrol.pl są w chwili obecnej w Gdańsku. Za litr E95 trzeba tam zapłacić 5,22 zł. Z kolei najdrożej jest w woj. mazowieckim, gdzie litr oleju napędowego kosztuje 5,47 zł.

Tańsze paliwa to niższe koszty transportu, dzięki czemu możemy liczyć przynajmniej na brak podwyżek. Ale przełoży się to także na niższą inflację, bo w koszyku inflacyjnym paliwa odgrywają coraz większą rolę.

Gdyby doszło do obniżki cen paliw o 10 proc, to przełożyłoby się to na mniejszą inflację - o 0,5 proc. Jednakże na cenę paliw w Polsce wpływ mają także kurs dolara oraz marże stacji benzynowych i rafinerii.Więcej o: