Zjeżdżasz, by zatankować? Za autostradę zapłacisz po raz kolejny

Kierowcy jadący z Warszawy do Poznania autostradą A2 powinni uważać, na której stacji tankują - pisze ?Rzeczpospolita?. Mogą być bowiem zmuszeni, by jeszcze raz zapłacić za przejazd.
Pobór opłat na autostradzie A2 został tak uszczelniony, że kierowcy muszą płacić podwójnie - pisze "Rzeczpospolita". Co więcej, płatności w nowym systemie są niezależne od liczby przejechanych kilometrów.

Problem dotyczy płatnego odcinka od Lądka (okolice Konina) do Nagradowic (pod Poznaniem). Gazeta opisuje historię pana Sylwestra, który zapłacił za przejazd całego odcinka. W okolicach miejscowości Pyzdry zjechał jednak z autostrady na stację benzynową. Gdy chciał wrócić, musiał ponownie zapłacić za odcinek od wjazdu do miejsca docelowego. Jego zdaniem w całej Europie w systemach autostradowych taki przypadek rozwiązuje się tak, że na wjeździe na dany odcinek autostrady pobiera się bilet, a przy zjeździe płaci się dopiero za liczbę przejechanych kilometrów.

Rzeczniczka Autostrady Wielkopolskiej SA Zofia Kwiatkowska tłumaczy, że pan Sylwester zapłacił dwukrotnie za przejazd tym samym odcinkiem zgodnie z przepisami. Stacja, do której zjechał, nie jest bowiem stacją przyautostradową, z której można korzystać, nie zjeżdżając z pasa autostrady.

- Jeśli kierowca decyduje się opuścić autostradę, musi liczyć się z tym, że wjeżdżając na nią znowu, będzie podlegał ponownemu pobraniu opłaty za przejazd. Nie ma znaczenia, że opuścił autostradę i wjechał na nią tym samym węzłem. Tak działa otwarty system poboru opłat - tłumaczy.

Bramki na tej części autostrady A2 zostały wprowadzone w tym roku, aby "uszczelnić system", który obowiązuje na tym odcinku. W związku z zastrzeżeniami kierowców przygotowywane jest dodatkowe oznakowanie zjazdów tak, by kierowcy wiedzieli, że będą musieli (ewentualnie) jeszcze raz zapłacić. Nie wiadomo jednak, kiedy zostanie ono zainstalowane. Więcej w "Rzeczpospolitej".