GDDKiA coraz częściej przed sądem. Prawnicy zacierają ręce

Co najmniej 16 milionów złotych wydała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w ostatnich dwóch latach na usługi kancelarii prawniczych. Wszystko przez wzrastającą liczbę spraw sądowych - pisze ?Dziennik Gazeta Prawna?.
Rosnąca liczba spraw sądowych to pokłosie sporów Dyrekcji z firmami budowlanymi - czytamy w "Dzienniku". Wartość sporów to około 10 miliardów złotych, a obejmuje on blisko 700 spraw. Z jednej strony wykonawcy sądzą się z GDDKiA o dopłaty, z drugiej rządowi drogowcy chcą wyegzekwować kary umowne.

Dziennik dotarł do listy zleceń GDDKiA dla kancelarii prawnych, opracowanej przez Polski Związek Pracodawców Budownictwa. Najwięcej Dyrekcja wydała na umowę o doradztwo w ramach systemu poboru opłat na autostradach i usługi w sprawie przeciwko bankom chińskim o wypłatę gwarancji udzielonych koncernowi COVEC. Do dziś ta ostatnia nie została zakończona.

Według twórców zestawienia kwota 16 milionów to nie wszystkie wydatki. Rzeczywiście GDDKiA mogła wydać o 10 milionów więcej. Skąd taka rozbieżność? Według informacji "Dziennika" GDDKiA czasami niemal natychmiast po publikacji zdejmuje informacje o tych umowach z Biuletynu Zamówień Publicznych.

Branża zwraca uwagę na to, że GDDKiA korzysta z zewnętrznych kancelarii prawnych, choć ma 60 prawników na etatach. Według szacunków pochłaniają one 5 mln zł. Co więcej, ich zdaniem zewnętrzne kancelarie wykorzystywane są do "wytaczania batalii przeciwko wykonawcom, co skutkuje bankructwami i opóźnieniami na budowach".

Zdaniem Dyrekcji zewnętrzne kancelarie pozwalają wygrać 70 proc. (jeśli chodzi o wartość) spraw w sądach. Według Krzysztofa Nalewajko, rzecznika GDDKiA, wydatki na kancelarie prawne to 5 proc. wartości wygranych przez nich spraw i niewielki procent kwot wydawanych w ostatnich latach na budowę dróg. Z kolei prawnicy zatrudnieni na etatach obsługują głównie sprawy bieżące.