Spółka Krauzego nie dostanie odszkodowania za działkę pod drogę

Spółka kontrolowana przez Ryszarda Krauzego nie dostanie odszkodowania za działkę zajętą pod drogę - informuje ?Rzeczpospolita?. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną spółki Pierwsze Polskie Towarzystwo Kąpieli Morskich SA w Gdyni.
Reaktywowana przedwojenna spółka, w której większość akcji należy do Prokom Investments Ryszarda Krauzego, do niedawna jednego z najbogatszych biznesmenów, domaga się m.in. odszkodowań za 13 działek w Gdyni zajętych pod drogi publiczne.

Nowy biznes Krauzego opisywała wcześniej "Gazeta". PPTKM SA założył w 1920 r. w Warszawie bankier Ryszard Gałczyński z grupą akcjonariuszy, aby we wsi Gdynia na 17 ha stworzyć alternatywę dla niemieckich kąpielisk w Sopocie i Gdańsku. W 1949 r. spółkę postawiono w stan likwidacji, ale proces ten nie został zakończony. W latach PRL firma istniała wyłącznie w rejestrze sądowym. Przedstawiciele Krauzego znali potencjał kąpielowego towarzystwa. Kontrolę nad firmą przejęli po skupieniu większości udziałów, były to akcje na okaziciela wydane w 1930 r.

W maju 2000 r. zwołali nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy, które uchyliło uchwałę o likwidacji spółki i odwołało likwidatora. - Wznowienie działalności towarzystwa możliwe było dzięki zgodnej z wszelkimi wymogami formalnymi transakcji kupna-sprzedaży z udziałem prawowitych spadkobierców przedwojennych akcjonariuszy spółek - przekonywał przedstawiciel Prokomu.

Najwięcej roszczeń o odszkodowania spółka ma wobec Gdyni, która przez dziesiątki lat władała gruntami zajętymi pod drogi publiczne, a na mocy ustawy z 1998 r. o administracji publicznej została ich właścicielem. Spółka chce odszkodowania m.in. za parcele leżące przy ulicach Legionów, Paderewskiego, Korzeniowskiego, Partyzantów, Piłsudskiego oraz za skrzyżowanie Władysława IV z Traugutta. Sprawy toczą się w sądach i w trybie administracyjnym: przed prezydentem Gdyni, wojewodą pomorskim, ministrem infrastruktury, sądem administracyjnym. Towarzystwo Kąpieli na razie przegrywa i zdołało uzyskać jedynie 145 tys. zł. PPTKM walczy także o odszkodowania za dwie działki (łącznie 540 m kw.) zajęte przez tory kolejowe na linii Gdynia - Rumia.