Polskie firmy wchodzą w produkcję telewizorów. Pierwsze modele już w tym roku

Polscy producenci tabletów i smartfonów będą wchodzili w nowe działki. Zaczną produkować telewizory i komputery. Wszystko przez spadającą cenę urządzeń - pisze ?Dziennik Gazeta Prawna?
Średnie ceny tabletów w bieżącym roku mają spaść ze 161 euro do 129 euro. Z kolei w przyszłym roku w Polsce sprzeda się nawet 2 mln tych urządzeń - wynika z prognoz Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego. Jak wyjaśnia "Dziennik Gazeta Prawna", spadki cen są związane z coraz krótszym cyklem życia produktów. Na rynku rośnie też konkurencja, która wymusza obniżki cen.

Dlatego też producenci muszą szukać nowych nisz, w które będą inwestować zyski. W ubiegłym roku markę komputerów Optimus reaktywowała spółka AB SA. Chce korzystać z tego, że administracja publiczna i firmy w niewielkim stopniu przechodzą na urządzenia mobilne. Dodatkowo do komputerów można też sprzedawać mnóstwo urządzeń peryferyjnych. AB chce także zajmować się w większym stopniu dystrybucją sprzętu AGD.

Nad produkcją komputerów zastanawia się także Kruger & Matz. Oprócz tego ta firma uruchomiła produkcję telewizorów - W II kw. zamierzamy wprowadzić do sprzedaży telewizory o przekątnej 40-60 cali - mówi cytowany przez dziennik Michał Leszek, dyrektor ds. marketingu Kruger & Matz. Dodatkowo firma chce zwiększyć obecność w Holandii, Belgii, Niemczech i krajach bałtyckich.

Produkcja telewizorów jest atrakcyjna, bo rośnie popyt. W tym roku w Polsce ma się sprzedać ponad 3 mln odbiorników, czyli o 300 tys. więcej niż w 2013. Co więcej, ich ceny spadają wolniej niż ceny tabletów. Średnia cena telewizora w ubiegłym toku to 426 euro, czyli o 8 proc. mniej niż rok wcześniej.