Porzucamy zakupy w centrach handlowych czy czekamy na wyprzedaże?

Liczba klientów w centrach handlowych spadła w grudniu o ponad 10 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem. Konsumenci zaczęli inaczej robić zakupy i wolą czekać do wyprzedaży - pisze ?Rzeczpospolita?
Dla większości klientów styczniowe wyprzedaże to okazja do oszczędności, dlatego jak pisze "Rz", wielu Polaków przesuwa zakupy na ten okres. Potwierdzają to dane.

- Grudzień 2013 roku wypadł znacznie słabiej niż grudzień rok wcześniej. W ujęciu miesięcznym polskie centra handlowe odwiedziło nieco ponad 2 proc. mniej osób niż w listopadzie. W ujęciu rocznym spadek wyniósł ponad 10 proc. - wyjaśnia w "Rzeczpospolitej" Maciej Kowalczyk z firmy Experian, która przygotowuje FootFall Index Polska. Za to w pierwszym tygodniu stycznia br. liczba klientów galerii mocno wzrosła, zarówno w ujęciu tygodniowym, jak i rocznym.

Gazeta podkreśla, że widać, że rośnie znaczenie e-handlu, ale w Polsce odpowiada on maksymalnie za 5-6 proc. sprzedaży detalicznej. Zmieniają się zwyczaje zakupowe - klienci, mając obecnie tak wiele kanałów dystrybucji, niekoniecznie wybierają galerie handlowe. A tych - jak podaje "Rz" z roku na rok przybywa - pod względem nawet powierzchni o 500-600 tys. m kw. rocznie.

Co prawda według Experian w grudniu ub.r. było za dużo wolnych dni - wiele osób zdecydowało się wyjechać na przerwę świąteczno-noworoczną. W tygodniu między 23 a 31 grudnia liczba wizyt w centrach handlowych była aż 30 proc. niższa niż w analogicznych okresie 2012 roku.

Co ciekawe, firmy zarządzające centrami pytani przez "Rz" o komentarz albo nie zauważają spadku, albo unikają odpowiedzi, zasłaniając się brakiem danych.

Niektórzy najemcy z branży odzieżowej i elektronicznej przyznają, że wynikami sprzedaży świątecznej są rozczarowani, a koniec kryzysu jest widoczny tylko po obrotach w internecie.

Jak często robisz zakupy w centrach handlowych?