Prywatne firmy będą mogły oferować rachunki płatnicze. Będzie konkurencja dla banków?

Ministerstwo Finansów przygotowało zmiany w ustawie o usługach płatniczych. Dzięki nim rachunki płatnicze oferowane przez firmy będą alternatywą dla kont osobistych - pisze ?Dziennik Gazeta Prawna?
Instytucje płatnicze, w tej chwili jest ich dziewiętnaście (kolejne 24 starają się o licencję), będą mogły nadawać prowadzonym rachunkom unikatowe numery w standardzie IBAN, tak jak to czynią banki. Przyczyni się to do zwiększenia konkurencyjności na rynku usług płatniczych.

Cytowani przez dziennik specjaliści uważają, że nawet obecnie instytucje płatnicze mogą prowadzić rachunki płatnicze, ale ich funkcjonalność jest ograniczona. - Są to jednak pewnego rodzaju ewidencje przeprowadzanych dla klienta operacji i większości nie da się ich wykorzystać w żaden inny sposób, na przykład aby zrobić przelew i opłacić fakturę za media - mówi Krzysztof Korus z kancelarii dLK Korus Okoń. Zaznacza on, że konieczne jeszcze będzie umożliwienie instytucjom samodzielnego nadawania i odbierania przelewów w Krajowej Izbie Rozliczeniowej, czyli uczestniczyć w systemie Elixir (system rozliczeń między bankami) oraz posiadać konto w NBP.

Prawdopodobnie ze względu na koszty (związane ze zmianami systemów informatycznych) prowadzeniem rachunków będą zainteresowane największe firmy, jak Pay U (należący do Allegro), mPay czy Sky Cash.