Lepiej na rynku pracy: poszukiwani menedżerowie

Na rynek pracy specjalistów i menedżerów wraca koniunktura - informuje ?Rzeczpospolita?. Według badania firmy rekrutacyjnej Antal International aż 63 proc. z 1,7 tys. ankietowanych firm poszukuje kandydatów na stanowiska kierownicze i specjalistyczne.
- Ostatni raz tak dobrze było w 2008 r. - mówi Artur Skiba z Antal International. Wzrost liczby skierowanych do specjalistów i menedżerów ofert pracy już w zeszłym roku wyniósł 9 proc.

Największa poprawa widoczna jest w sektorze usług biznesowych - w 2014 r. powstanie w nim 20-25 tys. miejsc pracy. Specjalistów poszukiwać będą też firmy księgowe, doradcze, kancelarie prawne i zakłady motoryzacyjne - pisze "Rzeczpospolita".

Ekonomiści przestrzegają przed nadmiernym optymizmem. Ryszard Petru, przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich, na łamach gazety podkreśla, że 2014 r. nadal będzie czasem rynku pracodawcy, a dopiero w 2015 r. w gospodarce nastąpi ożywienie i rynek pracy osiągnie równowagę.

Jednak w polskich warunkach i tak będzie to oznaczać duże bezrobocie - zauważa "Rzeczpospolita". Petru wyjaśnia: - To dlatego, że mamy bardzo duże bezrobocie strukturalne wynikające z zupełnego niedopasowania kwalifikacji bezrobotnych do rynku pracy.